Huligánok „rabolták el” a tüntetést
Komoly nagytakarításra volt szükség vasárnap London belvárosában, az Oxford Street és a Regent Street bevásárlóutcákban, valamint a Piccadilly sugárúton. Szombaton valójában két tüntetés zajlott le a fővárosban. Az első a TUC, a Szakszervezetek Országos Tanácsa védnöksége alatt a Temze partján vonult végig a Hyde Parkig, ahol nagygyűlést tartottak. A 300–500 ezresre becsült tömeg – amelyben jelentős mértékben képviseltette magát a megszorongatott középosztály, köztük tanárok, tűzoltók, tanácsi és egészségügyi dolgozók – néhány nappal a jövő évi költségvetés beterjesztése után a közkiadások csökkentése, az önkormányzati támogatások megnyirbálása ellen emelte fel a szavát. Hasonló méretű demonstrációt utoljára nyolc évvel ezelőtt, az iraki háború elindítása kapcsán rendeztek.
A nagy számban kivezényelt, körülbelül 4500 rendőr nyugodtan, jó hangulatban figyelte a hivatalos eseményeket. A Hyde Parkban felszólalt Ed Miliband, az ellenzék vezére is, aki a múlt év végén távol tartotta magát a diáktüntetésektől. A 42 éves politikus David Cameron kedvenc szlogenjére utalva hangoztatta, hogy most láthatólag a „nagy társadalom, a Big Society egyesült a kormány politikájával szemben. A Munkáspárt ezúttal nem a kisebbséget, hanem az ország főáramvonalának a hangját képviselte.”
Brendan Barber, a TUC főtitkára számára életbevágóan fontos lett volna a tüntetés békés, családias jellegének megőrzése. Miközben felemelte szavát a „Robin Hood bankadó bevezetése mellett, hogy az országot csődbe vivő pénzintézetek megkapják méltó büntetésüket”, a tömegből kivált egy anarchista, bajkeverő, magából kivetkőzött, több száz fős csapat.
Ennek a második protestálásnak a résztvevői maszkot és sálat viseltek, s legnyilvánvalóbb céljuk a rombolás volt. Mozgásukat a Twitter közösségi portálon keresztül koordinálták, és elsősorban a bankokat pécézték ki maguknak. Santander- és HSBC-fiókokba törtek be, husángokkal zúzták be az ablakokat és tették tönkre a pénzkiadó automatákat. A megvadult anarchisták szenvedélyes támadást indítottak az „intézményrendszer” olyan fellegvárai ellen, mint a patinás, méregdrága Fortnum & Mason delikateszbolt vagy a Ritz luxusszálloda, ugyancsak betörve a bejáratukat és graffitivel csúfítva el a homlokzatukat. A rendőrök 200-300 tüntetőt kerítettek be a Trafalgar téren, ahol a zavargók többek közt az olimpiai órát próbálták megrongálni. A nyugalmat hajnali három órára sikerült helyreállítani.
A tüntetés során nyolcvannégyen sérültek meg, köztük legalább harmincegy rendőr. A nap első felében szemlélődő, éjszakára rohamkészültségbe helyezett rendőrség néhány órán belül 201 huligánt vett őrizetbe a közrend megsértése, rongálás, minősített birtokháborítás és egyéb bűncselekmények elkövetésének gyanújával – de a videofelvételek alapján további letartóztatásokra kerül majd sor.
A TUC főtitkára „súlyos csalódottságának” adott hangot az erőszakos jelenetek miatt. Hozzátette: reméli, hogy mindez nem tereli el a figyelmet a nagyszabású demonstráció üzenetéről, a túl gyors, túl drasztikus megszorító intézkedések elleni tiltakozásról.