„Őrültek háza” Brüsszelben
Szárazföldi erők bevetése is lehetséges, a cél Kadhafi távozásának előmozdítása, a koalíció még napokig bombázhat, hogy a NATO-nak már ne kelljen, és az egész akció súlyos tévedés – mindez elhangzott a hétvégén Brüsszelben és a mérvadó fővárosokban. Azután, hogy az atlanti szövetség központja egyes források szerint napokon át „őrültek házára” hasonlított a percről percre változó francia–török ellentétek miatt.
A NATO-tagállamok nagykövetei vasárnap késő este ültek újra össze, hogy véglegesítsék a pénteki egyezséget arról, hogy a szövetség átveszi a légtérzár ellenőrzését is (a fegyverembargó érvényesítése mellett) a nemzetközi ad hoc koalíciótól. Ez utóbbi az ENSZ BT 1973-as számú határozata értelmében kezdte meg a hadműveleteket, méghozzá hangsúlyozottan a határozat negyedik paragrafusára hivatkozva, amely a polgári lakosság védelmére hatalmaz fel. Az elsősorban francia, amerikai, brit erők erre alapozva igyekeztek gyengíteni Kadhafi szárazföldi erőit is, hogy helyzetbe hozzák a szervezetlen ellenzéket. Ám egyre világosabbá vált az utóbbi napokban, hogy igencsak elképzelhető: Kadhafi marad, és patthelyzet alakul ki.
A hétvégi nyilatkozatok jól érzékeltették a zavart. Egy brüsszeli nemzetközi fórumon Fu Ying kínai külügyminiszter-helyettes például kifejtette: Peking nem támogatja a katonai fellépést, és a BT-ben is csak azért tartózkodott, mert az Arab Ligának nem akart ellentmondani. De Kína aggódik a feszültségnek a nyersanyagárakra gyakorolt hatása miatt.
Ehhez képest egy amerikai hivatalnok azt magyarázta, hogy a NATO teljesen átveszi a politikai irányítást is a koalíciótól, és szemben a francia állításokkal hozzátette: folytatódnak a bombázások, és még különleges szárazföldi erőket is bevethetnek. Nicolas Sarkozy francia elnök viszont a brüsszeli EU-csúcson még pénteken is azt fejtegette, hogy a NATO csak technikai támogatást ad, de a politikai döntéseket az arab országokat is magába fogadó nemzetközi koalíció hozza meg.