Már az EU-elnökséget is veszélyezteti a jogszabály
Ezzel egyre erősebb a nyomás a magyar kormányon, hogy lehetőleg még a magyar EU-elnökség kezdete, azaz január elseje előtt adjon megnyugtató választ az aggodalmakra, vajon az új szabályozás megfelel-e az európai értékeknek?
Werner Hoyer, a német külügyminisztérium államminisztere egyértelművé tette: „Ha csak a legcsekélyebb gyanúja is fölmerül annak, hogy az Európai Unió egy tagországában a média szabadságát a tartalmi ellenőrzés valamilyen formájának vetik alá, ez komoly aggodalomra ad okot. Az EU jövendő soros elnökeként Magyarország különös felelősséget visel azért, hogy a világban képviselje Európa értékeit és érdekeit” – idézte az államminisztert az MTI. Hozzátette: „A szövetségi kormány üdvözli, hogy az Európai Bizottság mint az értékek védelmezője ellenőrzi, vajon a Magyarországon elfogadott médiatörvények összeegyeztethetők-e a lisszaboni szerződés által előírt normákkal. A sokszínűségben megnyilvánuló egységen alapuló EU szellemének mindenesetre nem felelnek meg.”
A dpa német hírügynökség szerint Norbert Lammert (CDU), a Bundestag elnöke szerdán levélben fordult magyar kollégájához, Kövér László házelnökhöz, és szintén aggodalmának adott hangot.
Az Európai Parlament liberális frakciójának német képviselői felszólították pártjuk, a Szabad Demokrata Párt (FDP) elnökét: tegyen lépéseket Magyarország elleni szankciók elrendelése érdekében. Guido Westerwelle FDP-elnöknek (és német külügyminiszternek) „mielőbb lépnie kell, és kollégáival meg kell szerveznie a többséget (a szankciók érdekében), ellenkező esetben tekintélyelvű rothadás vonul be az Európai Unióba” – jelentette ki a konzervatív Die Weltnek Alexander Lambsdorff EP-képviselő. Emlékeztetett arra, hogy az alapvető európai értékek, így a sajtó- és a véleménynyilvánítási szabadság megsértése esetére a lisszaboni szerződés jogok megvonását irányozza elő. „Ennek legelőször is az EU-elnökség betöltéséhez való jogot kellene érintenie” – vélekedett a német képviselő.
Élesen fogalmazott Guy Verhofstadt, az EP liberális frakciójának vezetője, korábbi belga kormányfő is: „A Pravda ideje lejárt. Az új törvény elfogadhatatlan. Magyarországnak magyarázatot kell adnia, és az Európai Bizottságnak cselekednie kell” – áll a politikus közleményében. Magyarországnak EU-elnökként „nem egyszerűen el kell fogadnia és osztania kell valamennyi közösen vallott demokratikus elvet, beleértve az információ és a sajtó szabadságát, hanem meg is kell védelmeznie azokat” – tette hozzá.