Karácsonyi pénzeső „A Kövértől”
Joséból valódi hős lett a kerületben, még az utcán is az ő nevét skandálják. Az ő bárjában vették meg a legtöbben a lottószelvényt, de olyan is volt, akinek ajándékba adta –most minden szelvénytulajdonosnak 300 ezer euró üti a markát. – Nagy vacsorát rendezek a családomnak, aztán majd meglátjuk, mihez kezdünk a többi pénzzel – mondta a helyi fotográfus, aki szintén a szerencsések között van.
– Én meg végre nyugdíjazom az anyámat, aki évek óta a bárpult mögött áll, és embóliás lett a lába – tette hozzá a szomszédos étterem vezetője az ABC című lapban.
A karácsonyi lottó, az El Gordo (A Kövér) sajátos spanyol találmány. Általában nem egyéni szelvényekkel játsszák, hanem egy-egy sorszámból több sorozatot kiadnak – így aztán szinte az egész társadalom részese lehet a nagy lottóláznak. Egy jegy elvileg 200 eurót kóstál, de a legtöbben ennek egytizedét veszik meg 20 euróért, vagy még ennél is kisebb címletet. Mivel egy-egy sorozatot általában egy helyen értékesítenek, gyakran előfordul, hogy egész falvak, fociklubok, kisebb közösségek kerülnek ki nyertesként. Az El Gordo – a 2,3 milliárd eurós össznyereményt tekintve – a legnagyobb szerencsejáték a világon, ám könnyen lehet, hogy szociálisan a leginkább érzékeny is. Senki sem lesz belőle eurómilliomos, hiszen miután a legtöbben 20 euróért vásárolnak szelvényt, legfeljebb 300 ezer euró ütheti a markukat. Ám ez sem csekélység, különösen a válság sújtotta, munkanélküliséggel nehezen birkózó Spanyolországban.
A Kövér lassan két évszázados múltra tekint vissza: 1812 óta minden évben karácsony előtt húzzák ki a nyertes számokat. Ilyenkor az ország fele a tévék vagy rádiók előtt gubbaszt, és kitartóan figyeli a háromórás maratoni műsort. Az egyik urnában az ötjegyű számok vannak, a másikban 1787 darab különféle nyeremény, ebből 13 valóban nagy összegű. A golyókat – a hagyomány szerint – a szegény gyerekeket oktató madridi San Ildefonso iskola diákjai húzzák ki, és énekelve jelentik be. Az is a szokás, hogy a nyeremények egy részét az iskolának ajánlják fel.
Idén a katalánoknak kedvezett a szerencse: két barcelonai kerületre és egy léridai településre hullott a legtöbb a váratlan pénzesőből. Maldonado bárjának köszönhetően 180 millió euróval gazdagodott a közösség, köztük helyi tanárok, a fociklub tagjai vagy a kerület fényképesze. De jól járt a spanyol kincstár is: mivel a nyertes szelvényből nem tudtak minden részt értékesíteni, Maldonado visszaküldte az államnak – amely így 114 millió euróval lett gazdagabb. Idén utoljára, mert jövőre – a szocialista kormány döntése értelmében – a szerencsejáték lebonyolításával foglalkozó vállalat 30 százalékát magánosítani fogják. Lehet, hogy ezek után meggondolják?