A START Obama legnagyobb külpolitikai diadala
Emlékeztetett arra is, hogy a két államfő ugyan az egyidejű ratifi kálásban állapodott meg, de Szergej Lavrov külügyminiszterhez hasonlóan kijelentette: nem kizárt, hogy az orosz parlamentnek saját döntéséhez a szerződés jogi feltételeinek tanulmányozására s ehhez bizonyos időre van szüksége.
Üdvözölte a NATO is, hogy az Egyesült Államok szenátusa szerdán jóváhagyta az Oroszországgal a nukleáris hadászati fegyverek csökkentéséről megkötött új START-szerződést. Anders Fogh Rasmussen Brüsszelben kiadott közleménye szerint a szerződés fontos hozzájárulást jelent majd az euroatlanti biztonsághoz. – Az amerikai és az orosz stratégiai atomfegyverek tervezett csökkentése utat nyit a haladáshoz a hagyományos és atomfegyver-korlátozási kezdeményezésekben, ez pedig tovább növeli a biztonságot az euroatlanti övezetben és azon túl – fogalmazott a főtitkár.
Barack Obama amerikai elnök legnagyobb külpolitikai diadalának minősítette az új START-szerződés ratifikálását a Kommerszant című tekintélyes orosz napilap csütörtökön. Az újság hangsúlyozta, hogy a nukleáris arzenálok területén kulcsfontosságú szerződés ratifikálása lehetővé teszi Moszkva és Washington számára a kapcsolatok „újratöltésének” folytatását, s azt, hogy nekilássanak további világméretű problémák megoldásának. A lap által megkérdezett szakértők úgy látják, hogy a ratifi kálás ténye kedvezően hat a kétoldalú együttműködés más területeire is, egyebek között Afganisztán és Irán vonatkozásában, s lehetővé teszi az államfők számára, hogy ne álljanak meg félúton. Túl ezen nem csupán az orosz–amerikai kapcsolatokban jó hír, hanem a novemberi időközi választásokon elszenvedett demokrata vereség után Obama elnöknek személyesen is az.
Dmitrij Trenyin, a Moszkvai Carnegie Intézet igazgatója a konzervatív amerikai honatyák átszavazására utalva rámutatott, hogy nem létezik egységes Obama-ellenes republikánus front. Kifejtette: a START-szerződés vitájában kiderült, hogy egyes republikánus szenátorok egyszerűen eltérő prioritásokat követnek: van, aki a biztonság kérdését tartja a legfőbbnek, másokat a nukleáris potenciál fejlesztése aggaszt, és megint mások az adókról beszélnek.
A lap megírta, hogy az állami duma elvben kész a szerződés ratifikálására, de az orosz külügyminisztérium óvatosabb álláspontot foglal el. Magas rangú diplomáciai források jelezték: a fő kérdés, hogy a szenátus két vonatkozó határozata nem értékteleníti-e el magát a szerződést. Az aggodalmak logikája egyszerű: a határozatokban a szenátorok olyan feltételeket, kötelességeket szabhatnak az elnöknek, amelyek teljesítése megtorpedózhatja a megállapodás végrehajtását.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a ratifi kálásról szóló hírt úgy kommentálta, hogy az bizonysága a hadászati támadófegyverek csökkentése melletti elkötelezettségnek amerikai részről.