Nem enyhül a sztrájk Franciaországban

Miközben a szenátus az új nyugdíjtörvényről szavazott, a szakszervezetek pedig az elégedetlenségi mozgalom további forgatókönyvéről tanácskoztak, a felbolydult Franciaországban tegnap további tüntetések, útlezárások, sztrájkok, összecsapások voltak a nagyvárosokban.

A legjelentősebb utcai tüntetések színhelye csütörtökön Párizs, Marseille és Lyon volt. A főváros központjában diákok vonultak fel, Lyonban utcai zavargások voltak, míg Marseille-ben baloldali aktivisták öt órára lezárták a repülőtérre vezető utakat. Mint a Marseille-ben élő Kis Zsuzsa lapunk megkeresésére elmondta, a nagy kikötőváros életén komoly nyomokat hagytak a legutóbbi napok történései. A máskor híresen tiszta utcákat szeméthegyek borítják, a levegő emiatt bűzös, elszaporodóban vannak a patkányok. Mivel a tömegközlekedés erősen bizonytalanná vált és a benzinhiány is érződik, az emberek általában kerékpárral, gyalogosan közlekednek. E tekintetben csütörtökön annyiból javult a helyzet, hogy a metró újra elindult. A kikötő előtt sok olajszállító tanker vesztegel, arra várnak, mikor nyitnak meg újra a dokkok. A városban rendszeresek a demonstrációk, ezek azonban békésebb mederben zajlottak eddig, mint a legtöbb városban.

Az üzemanyaghiány miatt az ország benzinkútjainak harmada bezárt, a többinél pedig gyakran kilométeres sorok alakultak ki. Miután Nicolas Sarkozy elnök elrendelte az elbarikádozott olajtározók és -finomítók „felszabadítását”, a kirendelt rendőri egységek általában incidensek nélkül nyitották meg újra az utakat a forgalom előtt. Kormányzati közlés szerint 4-5 napon belül várható a helyzet normalizálódása az üzemanyagtöltő állomásokon. Sarkozy tegnap újra védelmébe vette a nyugdíjkorhatár emeléséről rendelkező törvényt és kijelentette, hogy a nyugdíjreform elkerülhetetlen intézkedés. Az államfő azzal vádolta a sztrájkolókat, hogy „túszul ejtik” az országot. A tegnap közzétett közvéleménykutatások szerint azonban a megérdezettek 80 százaléka úgy véli, hogy az elnöknek tárgyalnia kellene a szakszervezetekkel a nyugdíjtörvényről.

A legnagyobb szakszervezetek vezetői tegnap együttesen ültek tárgyalóasztalhoz, hogy döntsenek a kibontakozott széles körű elégedetlenségi mozgalom további sorsáról és, hogy a jogszabály szenátusi megszavazása után milyen lépéseket tartanak célszerűnek. Hírek szerint a centrista szakszervezeteket nyugtalanítja a helyzet radikalizálódása és a fiatalok tömeges bekapcsolódása a sztrájkmozgalomba. Az ország középiskoláinak harmadában szünetel a tanítás és sok egyetemen is akadozik az oktatás. A megmozdulásokat kísérő rendbontások idején őrizetbe vett több mint ezer személy többsége diák.

Tegnap a szenátusban megkezdődött a szavazás a nyugdíjtörvényről. A kormánytöbbség a munka felgyorsítása céljából jóváhagyta azt a javaslatot, hogy a benyújtott módosító indítványokról ne különkülön, hanem egy csomagban szavazzanak. A szenátus elfogadta azt a módosító javaslatot is, hogy 2013-ban a törvényhozás visszatér a nyugdíjtörvényhez és áttekinti a rendszer egészét. Ezt egyebek között a kormányközeli szakszervezetek szorgalmazták.

Gyalog a legkönnyebb eljutni a Marseille-i repülőtérre a sztrájk miatt
Gyalog a legkönnyebb eljutni a Marseille-i repülőtérre a sztrájk miatt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.