Egy brazil város minden vezetőjét letartóztatták
Az így „magánosított” közpénzekből Artuzi és munkatársai választási kampányaikat finanszírozták, illetve saját zsebükbe is került. A nyomozók a polgármesternél tartott házkutatáskor mintegy 100 realt (57 ezer dollár) foglaltak le, s őrizetbe vették Artuzi feleségét is. A letartóztatottak között van a polgármester helyettese, a városi tanács elnöke, jegyzője és számos önkormányzati képviselő, miként helyi vállalkozók, sőt az egyik kórház igazgatója is.
A paraguayi határhoz közeli Dourados mintegy háromszáz lakosa tüntetést tartott csütörtökön a maffia és a korrupció elleni harc jelszavával. A tüntetők viszonylag kis létszámából arra lehet következtetni, hogy Ari Artuzi népszerű volt, illetve sokan még bizonytalanok, hogy az őrizetbe vételt követően milyen ítélet születik majd.
Tegnapi jelentés szerint a 28 letartóztatottból máris többen a helyi ügyészséghez fordultak, és „megalapozatlan vádakra” hivatkozva szabadlábra helyezésüket kérték. A rendőrségnek – mint a brazil sajtó jelentette – viszont videofelvételei és telefonlehallgatásból származó bizonyítékai is vannak több városi tisztviselő ellen.
A nyomozás ugyanis már hosszabb ideje tartott, hiszen tavaly hasonló váddal már letartóztattak 17 személyt Douradosban, akkor azonban nem gyanúsították meg Artuzi polgármestert – emlékeztet a BBC. A korrupció egyébként elterjedt a brazil állami apparátusban, hiába indított kampányt többször is a kenőpénzek ellen a népszerű, immár második mandátumának végét töltő Lula da Silva elnök. A Transparency International helyi képviselete szerint az ország törvényhozása tagjainak mintegy 40 százalékát fogták már gyanúba korrupcióval kapcsolatos bűnügyekben – írta a napokban a Time magazin.
Az október 3-án esedékes elnök- és általános választásokat megelőzően az ügyészség és a rendőrség ígéri, hogy érvényt szerez a Fecha Limpa (Tiszta lap) korrupcióellenes törvénynek. A a brazil sajtó szerint akár 4900 személyt is kizárhatnak a jelöltek közül.