Nem Cameroné a csúcsfizetés
További cél azonban az egyes esetekben kirívóan magas köztisztviselői jövedelmek csökkentése. A Konzervatív Párt választási programja kilátásba helyezte, hogy 2011-től valamennyi közalkalmazott (kivéve az évi 18 ezer fontnál kevesebbet keresőket) alacsonyabb összeget talál átutalási betétszámláján a hónap végén. A kormány elszánt arra, hogy jó példával járjon elől: mielőtt a „mezei” közalkalmazottak béréhez hozzányúlna, a miniszterek húzzák szorosabbra a nadrágszíjat. Vezető közhivatalnokok már az idén sem kaptak fi zetésemelést, és a befagyasztás jövőre sem „enged fel”.
David Cameron kormányfő csak a 173. legjobban megfizetett köztisztviselő a listán. Elődje, Gordon Brown járandóságánál is 43 ezer fonttal kevesebbet, 150 ezer fontot vett igénybe a miniszterelnök számára megállapított fi zetésből. Mind Cameron, mind pénzügyminisztere, George Osborne tehetős családi háttérrel bír, így nem kizárólag hivatali fizetéséből él. A kormányfő által önmagának megállapított keretbe beletartozik a képviselői fizetése is.
A Cityben elérhető jövedelmekhez képest a legversenyképesebb szerződést a versenyhivatal vezérigazgatója harcolta ki magának. John Fingleton adózás előtt évi 275 és 280 ezer font közötti összeget keres, megelőzve az egészségbiztosító, az NHS vezérigazgatójának évi 255-260 ezer font közötti bérét. Nagyon jól el van eresztve a vezérkari főnök, Sir Jock Stirrup és a köztisztviselői kar feje, Sir Gus O’Donnell, John Major egykori szóvivője, majd washingtoni nagykövet is, évi 235–240 ezer font közötti fizetéssel. Osborne pénzügyminiszter már az új kormányzás hajnalán bejelentette, hogy a jövőben a közalkalmazottnak évi 132 ezer fontot meghaladó fizetést felajánló munkaadónak engedélyt kell kérnie erre az államkincstártól.