Kezdi kihúzni a gyufát a BP
Maga az elnök korábban „nevetséges színjátéknak” nevezte, ahogy az iparági illetékesek egymásra mutogattak a kongresszusban. Bobby Jindal, Louisia na republikánus kormányzója sürgette a hadsereg műszaki hadtestét, hagyja jóvá a partszakasz homokzsákokkal való lezárását.
Mindezzel együtt még korainak tűnik az április 20-án felrobbant, majd elsüllyedt kitermelő platformot működtető olajtársaság „elzavarásáról” beszélni; ezt egyébként törvény tenné lehetővé. – Nem megyünk el, amíg be nem fejeztük a munkát. Minden tőlünk telhetőt megteszünk –mondta Doug Suttles, a BP főnöke, szerintük senki nem tudja a feladatot náluk jobban ellátni.
Az óriásvállalat eddigi erőfeszítései kevés eredményre vezettek. Az olaj továbbra is napi ötezer hordónyi ütemben ömlik a Mexikói-öbölbe, de egyes szakértők ennek többszöröséről is beszélnek. Elsőre nem vált be, hogy egy hatalmas, csaknem száztonnás olajfogó kupola segítségével tankerhajóra szivattyúzzák a nyersanyagot, de a BP egy második kupola „bevetését” fontolgatja. Addig azonban kipróbálnak egy másik módszert: a vízhez képest kétszeres sűrűségű anyagot fecskendeznek a szivárgás forrására, hogy lezárhassák az olajkutat.
Az általános tehetetlenségtől ideges közhangulatot az olajlobbi által bőkezűen támogatott, a tengeri fúrásokat még természetvédelmi területen is helyeslő Sarah Palin is meglovagolja. Noha az iparág a 2008-as elnökválasztási kampányban 2,5:1 arányban a republikánusokat pénzelte inkább, a volt alelnökjelölt arra célozgatott: öszszefüggés van az Obama-adminisztráció bénultsága és a demokratáknak juttatott támogatások között. Azt viszont a The New York Times hozza hétfői címlapján: a tengeri fúrásokra sebtében hirdetett moratóriumot a hatóságok olyan szűken értelmezik, hogy az nem vonatkozik a meglévő kitermelő platformokra.