Tűzszünetet az EU-elnökség sem hoz?

A svéd kormány és ellenzék minden vitát felfüggesztett, a spanyol jobboldal máris a baloldalt bírálja: az EU-elnökségek idején a tagállamok eltérő utakon járnak. Mi várható Magyarországon, amely jövőre veszi át az unió kormányrúdját?

Vihar előtti csend: talán ezzel jellemezhetnénk a felkészülést a 2011 első felében esedékes magyar EU-elnökségre. Egyelőre szokatlanul békésen folyik az egyeztetés a négypárti munkacsoportban (MSZP: Mesterházy Attila, Fidesz: Németh Zsolt, SZDSZ: Eörsi Mátyás, KDNP: Firtl Mátyás), ahol eddig minden találkozón konszenzusos állásfoglalást fogadtak el. „Ez egyedülálló a magyar politikai kultúrában” – mondta lapunknak Németh Zsolt. Szerinte a munkacsoport fő előnye, hogy folyamatosan „ingerelte” a kormányzatot: feladatokat adott, intézkedéseket kezdeményezett, válaszokat várt.

„Biztató jel, hogy így működik a munkacsoport. A pártok szintjén egyetértés van abban, hogy a soros elnökség nemzeti ügy” – válaszolta érdeklődésünkre Iván Gábor, aki ez év elejétől Magyarország brüszszeli állandó képviseletét vezeti, előtte pedig külügyi szakállamtitkárként koordinálta az EU-ügyeket. Iván – aki a közigazgatásban a kilencvenes évek eleje óta foglalkozik uniós ügyekkel – bízik abban, hogy a választások után is a posztján maradhat, de gyorsan hozzáteszi: stratégiai személyi kérdésekben a mindenkori miniszterelnök dönt.

Nem sok reményre adnak okot Németh szavai. A fideszes politikus hangsúlyozta: pártja tavaly március óta részt sem vett a stratégiai nagykövetjelöltek meghallgatásán, mert nem akarja legitimálni azt a vitatható politikai gyakorlatot, hogy a kormány a saját embereit helyezi el a stratégiai külképviseleti pozíciókban. „Minden esetben megvizsgáljuk majd az adott helyzetet és személyt” – közölte.

Bár a legfelső szinten valószínűnek tűnnek a személycserék, ez talán elkerülhető lesz a több száz fős elnökségi stáb szintjén. A ma már 654 főből álló listát (ez körülbelül kilencvenszázalékos feltöltöttség) 2008 novemberében tették közzé először a Külügyminisztérium honlapján. Iván Gábor azt is kedvező jelnek tartja, hogy politikai támadás sosem érte a listát, sem a munkacsoportban, sem a sajtóban. Igaz, a stáb nem politikusokból, hanem évek óta EU-témákkal foglalkozó, brüszszeli tapasztalattal bíró, a közigazgatásban dolgozó szakértőkből áll. „A szakértői stábra a következő kormánynak is szüksége lesz” – szögezte le az állandó képviselet vezetője.

Kifogásolja Németh Zsolt, hogy az eddigi felkészülés alapvetően a Külügyminisztériumban zajlott, és emiatt problematikusnak látja az összhangot a többi tárcával. Úgy fogalmazott: „ma sem lehet tudni, mikor, mire, mennyit fogunk költeni a magyar elnökség alatt”, mivel továbbra sincs elkülönített költségvetés. Erről azonban nem a külügyi, hanem a pénzügyi tárcával nem tudtak megegyezni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.