Belpolitikai csörték kísérik a spanyol fél évet

Mariano Rajoy, a spanyol ellenzéki Néppárt elnöke természetesen a meghívottak között volt Madridban, az EU-elnökség átvételének ünnepélyes ceremóniáján. De itt véget is ér az ünnepélyes hangulat. Pedig a parlamentben még tavaly novemberben többpárti konszenzussal elfogadták az uniós munkaprogramot, amelynek egyik célkitűzése az európai növekedés beindítása és a munkanélküliség csökkentése volt. Éppen a megegyezés érdekében, kimaradt belőle a szocialisták által kért pont a kubai kapcsolatok szorosabbra fonásáról. Ám hiába a kompromisszumok, a spanyol belpolitikai háborúskodás az idei soros elnökségre is rányomja a bélyegét.

Az ellenzéki Néppárt leginkább Zapatero kormányfő személyét veszi célba. Szavahihetősége megingott Európában – sulykolják, a kontinensnekmost végképp nem ilyen vezetőre lenne szüksége, aki még mindig nem tudta kihúzni országát a válságból és a mind nagyobb munkanélküliségből. Idézik a brit Financial Times szerkesztőségi cikkét is , amely a spanyol elnökség „gyenge, mondhatni ártalmatlan programjáról” ír (igaz, ezt a programot annak idején ők is támogatták). Pellengérre állították az első bakit is, amikor Zapatero helyett Mr. Bean üdvözölte a látogatókat a spanyol elnökség honlapján.

A konzervatívok azt ígérik, hogy napról napra nyomon követik az EU-elnökség működését, nehogy „túlzásba vigyék az önpropagandát” , és belpolitikai célokra használják fel az elnökséget. A hat hónap elteltével pedig pontról pontra kiértékelik majd a teljesítményt.

Van Rompuy EU-elnök, Zapatero spanyol kormányfő és Barroso európai bizottsági elnök
Van Rompuy EU-elnök, Zapatero spanyol kormányfő és Barroso európai bizottsági elnök
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.