Most a Hamasz válasza késik
A Haarec napilapban megjelent közvéleménykutatási adatok szerint a megkérdezett izraeliek 52 százaléka hajlandó lenne „bármi árat” megfizetni a palesztinok fogságában lévő izraeli katona kiszabadulása érdekében, míg 35 százalék ellenzi, hogy izraeliek haláláért felelős palesztinokat is elengedjenek. Elijahu Jisai belügyminiszter az izraeli hadsereg rádiójának azt nyilatkozta: „Mindig azt mondtuk, hogy nem lehet bármi áron, mert azt kihasználnák ellenségeink. Másrészt viszont meg kell tennünk valamennyi lehetséges erőfeszítést”. Mi a helyes középút – tette fel a válasz nélkül hagyott kérdést.
Az izraeli főrabbinátus megtiltotta, hogy a hotelekben, éttermekben karácsonyfát állítsanak, a vendégeket Mikulásokkal szórakoztassák. A jeruzsálemi rabbinátus ugyancsak azzal fenyegeti a vendéglátóhelyeket, hogy megvonja tőlük a kóseroklevelet.
Elvágják Betlehemet és Jeruzsálemet
A Betlehembe zarándoklók hatalmas betonfalba ütközhetnek Jeruzsálem és Jézus születésének helye között – emlékeztette a világot felhívásában a Palesztin Felszabadítási Szervezet (PFSZ). Kitértek arra is, hogy ha befejeződik Betlehem északi részén a biztonsági fal építése, akkor a kereszténység történetében először Jeruzsálemet és Betlehemet teljesen elvágják egymástól. A biztonsági „kerítést” Izrael a második palesztin felkelés (intifada) után kezdte el építeni, elválasztandó Ciszjordániát Izraeltől. A Jeruzsálem körül nyolcméteres betonfal (máshol valóban inkább kerítés) a terroristákat hivatott megállítani, ám a palesztinok szerint valódi célja bizonyos területek kisajátítása, hiszen a fal/kerítés vonala néha mélyen belevág Ciszjordániába. A fal/kerítés emellett ellehetetleníti a palesztin gazdaságot is. Ugyanakkor az idén 4050 ezer zarándokot várnak Betlehembe, köztük sok keresztény palesztint. Izrael a 700 kérvényező közül végül is csak 200 gázai palesztinnak engedi meg a Bethelembe történő utazást. (Reuters)