Ötmilliárd forintot költ a HM a tartományi újjáépítőkre
A konferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy - az amerikai katonai vezetés javaslataira utalva - erősíteni kellene az afganisztáni jelenlét fejlesztési oldalát. Ám ennek nem csak pénzügyi akadályai vannak, a kulturális különbségeket is át kell hidalni. Bali József elmondta: a Honvédelmi Minisztérium eddig 400 projektet valósított meg a CIMIC (civil-katonai együttműködés keretében) - ezek elsősorban a katonák elfogadottságát és biztonságát hivatottak növelni a helyiek körében. De példaként említette, hogy a minisztérium által felépített hét alapellátást nyújtó klinikából jelenleg egy működik, mert az afgánok (bár maguk kérték a klinikákat) nem tudják feltölteni ezeket orvosokkal, sőt lassan már őrizni sem tudják. Az orvosok elhagyták az épületet.
A rendőrképzés során is előfordult, hogy a kiképzésben részt vett afgánok végül nem a köz szolgálatába álltak, hanem jól fizető magáncégekhez szerződtek. A szakállamtitkár hangsúlyozta: az idő fogy, a siker érdekében minél előbb meg kell nyerni a lakosság támogatását a NATO-missziónak.
A három év alatt - mióta a Baghlan tartományi PRT vezetését Magyarország átvette Hollandiától - összesen másfél milliárd forintot költöttünk fejlesztési célokra - mondta a civil fejlesztésről szóló előadásában Tomaj Dénes, a Külügyminisztérium nemzetközi fejlesztési együttműködési főosztályának vezetője. Ebből egymilliárdot a költségvetésből, félmilliárdot pedig más forrásokból, japán, görög és európai uniós pénzekből biztosítottak.
A büdzsé eddig évi 500 millió forintot tett félre afganisztáni fejlesztési célokra, de mint Tomaj felhívta rá a fegyelmet, a 2011-es költségvetésbe már nincs betervezve ez a tétel. A PRT mandátumát 2010-ig hosszabbították meg, de valószínű, hogy a magyar kontingens tovább marad. Szabó Vilmos, a Külügyminisztérium államtitkára közölte: "Magyarország addig marad Afganisztánban, amíg a nemzetközi közösségnek szüksége lesz ránk".
400 főre emelkedhet a magyar jelenlét a közép-ázsiai országban. Afganisztánban jelenleg 378 katona tevékenykedik, ebből 240-en a PRT-ban vannak, negyven fő a választások biztonságának támogatására érkezett ki, ötven törzstiszt szolgál kint, az OMLT-ben (tanácsadó és kiképzőegység) harmincan teljesítenek szolgálatot, a különleges műveleti egységben 16-an vannak. A közeljövőben még tízen mennek ki, hogy harci helikopterek kezelésére képezzenek ki afgán katonákat.