"A pokolba Wildersszel"
Londonba érkezett pénteken Geert Wilders, akinek Szabadság Pártja négy mandátumot szerzett a nyári európai parlamenti választásokon. A szélsőséges nézeteiről ismert holland politikus legutóbb februárban utazott a szigetországba, ám az akkori belügyminiszter, Jacqui Smith utasítása értelmében - a felekezetek közötti feszültség szítására hivatkozva - a határőrség visszafordította a repülőtérről. A legutóbbi kormányátalakításkor kinevezett Alan Johnson ezúttal nem emelt kifogást Wilders beutazása ellen. Annak ellenére vált lehetővé az áhított publicitást biztosító látogatás, hogy Wilders ellen gyűlöletkeltés miatt bírósági eljárás vár saját hazájában.
Wilderst muzulmán tüntetők várták a westminsteri parlament környékén, tervezett sajtótájékoztatója színhelyén. A tiltakozók "A pokolba Wildersszel", "Iszlám mindenekfelett", "Sharia-jogot Nagy-Britanniában" és egyéb "vendégszerető" kiáltásokkal fogadták a holland politikust, aki korábban az Európai Parlament feloszlatásáért, Törökország EU-csatlakozásának elutasításáért és a muzulmánok kitoloncolásáért Hollandiából egyaránt fellépett. Nagy érdeklődéssel kísért londoni sajtótájékoztatóján a 46 éves, platinaszőke frizurája miatt Mozartként emlegetett Wilders parányit finomított nyomdafestéket nem tűrő nyilatkozatain. Mint mondta, nem kívánja a teljes muzulmán közösséget sértegetni, csak azzal a kisebbséggel van problémája, amely veszélyt jelent a társadalom számára. Wilders hírhedt filmjét, a Koránt fasiszta könyvként beállító Fitnát akarta bemutatni a brit felsőházban, ahová a Függetlenségi Pártot képviselő Lord Malcolm Pearson hívta meg.
A holland politikus beutazását a szigetországba a Menedékjogi és Beutazási Döntőbíróság rendelkezése tette lehetővé. A testület úgy vélte, hogy nem fenyegeti a közrendet, kitoloncolása viszont sértené a szólásszabadságot.