Nincs előrelépés Mitchell útján

Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő reményét fejezte ki pénteken, hogy sikerül "előrevinni a békét" a Nobel-békedíjas Obama amerikai elnökkel. "Sehol másutt nincs olyan nagy szükség a békére, mint a Közel-Keleten, abban a térségben, amelyet régóta gyászba borít a terrorizmus és vérontás" - áll a miniszterelnök közleményében. Simon Peresz elnök, aki 1994-ben kapta meg Nobel-békedíjat ugyancsak melegen üdvözölte az amerikai elnököt. A jobboldali Likud párti Reuven Rivlin, az izraeli parlament elnöke viszont fenntartásait hangoztatta, és "különösnek" nevezte, hogy Obama kapta a Nobel-békedíjat. Mint figyelmeztetett, fél attól, nehogy ez a nemzetközi elismerés egy Izraelre rákényszerített szerződéssel végződjön, "márpedig tudjuk, hogy egy kényszer alatt megkötött béke nem tarthat sokáig".

Tegnap egyébként két órán keresztül tárgyalt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és George Mitchell, az amerikai elnök közel-keleti különmegbízottja Jeruzsálemben.

Az izraeli miniszterelnöki hivatal szűkszavú közleménye szerint a találkozó "eredményes és építő jellegű" volt, azon a közel-keleti békefolyamatról folyt az eszmecsere. A felek abban állapodtak meg, hogy a következő napokban ismét összeülnek.

Az amerikai küldött aztán tegnap este találkozott Mahmud Abbasz palesztin elnökkel a ciszjordániai Ramallahban.

Mitchell csütörtökön kezdett újabb közvetítésbe az izraeli-palesztin béketárgyalások mihamarabbi felújítása érdekében. Elsőként Simon Peresz izraeli államfővel találkozva Jeruzsálemben kijelentette, hogy az Egyesült Államok folytatja az izraeli-palesztin tárgyalások mielőbbi felújítását célzó erőfeszítéseit.

Avigdor Lieberman izraeli külügyminiszter viszont már előzetesen lehűtötte a reményeket, amikor csütörtökön az izraeli közszolgálati rádiónak elmondta: megpróbálja egyértelműen elmondani Mitchellnek, hogy az átfogó békemegállapodás megkötésének washingtoni célja nem más, mint illúzió. Négyszemközti találkozójuk után egyikük sem nyilatkozott, Mitchell azóta sem kommentálta Lieberman nyilatkozatát.

Az izraeli kormány felől érkező jelek azonban vegyesek. Ehud Barak védelmi miniszter csütörtökön azt mondta az amerikai különmegbízottnak, hogy úgy véli, "eljött az ideje annak, hogy határozottan haladjanak" az átfogó szerződés megkötésének irányába.

Azóta, hogy januárban megkapta megbízatását, a 76 éves volt szenátor Mitchell már kilenc alkalommal járt Izraelben és a palesztin területeken. Minden alkalommal ugyanabba az akadályba ütközött: az izraeli miniszterelnök nem hajlandó megállítani a zsidó telepek építését, az arab országok pedig vonakodnak az Izraellel való megbékélést célzó nyitástól.

A Fatah mozgalom egyébként általános sztrájkot hirdetett péntekre a palesztin területeken, hogy "megvédjék Jeruzsálemet", amelynek óvárosában ismét izzik a levegő a vallási feszültségek miatt. A Fatah közleményében úgy fogalmazott, hogy a tüntetésekkel és az általános sztrájkkal kívánják kinyilvánítani a palesztin nép ragaszkodását Jeruzsálemhez, "a független palesztin állam örök fővárosához". Mint az MTI emlékeztet, a Mecsetek terét övező konfliktus szeptember végén újult ki, miután zsidó zarándokok léptek a területre. A Mecsetek terén található a Szikladóm és az al-Aksza-mecset, s alattuk húzódik a Siratófal. Közleményében a Fatah azzal vádaskodott, hogy a rendőrség megengedi a Mecsetek terének meglátogatását a zsidóknak, miközben a muzulmán hívőket kitiltja a térről.

Palesztin tüntető követ dob Kelet-Jeruzsálemben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.