dailykohn

dailykohn

Miért kussol és falaz Borossnak Demszky?

Miért védik a hungarista gyilkosok díszsírhelyeit? - kérdi kiváló egykori kollégám, Tamás Tibor a stop.hu hírportál oldalain. Kérdezzük...
Miért védik a hungarista gyilkosok díszsírhelyeit? - kérdi kiváló egykori kollégám, Tamás Tibor a stop.hu hírportál oldalain. Kérdezzük vele együtt mi is!


Nem kerülhetne ebbe a blogba, ha nem mint egy rossz vicc peregne előttünk a hónapok óta terebélyesedő botrány.
Íme a stop.hu cikke - . 

Miért védik a hungarista gyilkosok díszsírhelyeit?

Csapody Tamás és néhány újságíró hosszú hónapok óta küzd azért, hogy feltárja a Rákoskeresztúri köztemető 298-as parcellájában évtizedek során kialakított botrányos helyzetet, és a nyilvánosság segítségével elérje a tisztességes orvoslást.

A botrány, amit Csapody Tamás és mások feltártak, röviden így összegezhető: "az 1990-es évek eleje óta a parcellában háborús bűnökért kivégzett személyek díszsírhelyeken nyugodhatnak (márványtábla a köztársaság címerével és nemzeti szalaggal átkötött kopjafa), továbbá, hogy a háborús bűnösök a parcella sarkában lévő márványtábla felirata szerint "mártír bajtársak" között pihenhetnek és, hogy a parcella jelképes bejáratánál a Boross Péter védnökségével emelt, hungarista "Nemzeti pantheon" feliratú székelykapun keresztül lehet belépni. A közvélemény és egyben a Boross Péter elnökletével működő Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság (NEKB) előtt legalább 2007 novembere óta pontosan ismert módon, a parcella díszsírhelyein nemcsak a kivégzett bori keretlegények, köztük Radnóti Miklós egyik gyilkosának a sírja található, de azon háborús főbűnösöké is, akiket súlyos felelősség terhel Magyarország II. világháborúban játszott dicstelen szerepéért, a hungarista hatalomátvéte­lért és a magyar holokausztért. (Az ötvenegy háborús bűnös neve és élettörténete immár a NEKB előtt is pontosan ismert, a mai napig nyilvánosságra nem hozott történészi bizottság munkája nyomán.)"

A botrány kipattanása után történész bizottságok vizsgálták meg az ügyet, majd a következő intézkedést hozták: "a 2007 végén kirobbant botrány nyomán a 298-as parcellában lévő, háborús bűnösök neveit is tartalmazó "Hazáért haltak vértanúhalált" feliratú és 2008 nyarán elszállított márványtáblákat idén májusban visszahelyezték, immár a háborús bűnösök nevei nélkül."

Csapody Tamás több publicisztikában fejtette ki, hogy ez az állapot még messze nem oldja meg a helyzetet. Az emléktáblát átírták, de "minden egyéb vonatkozásban minden marad a régiben, ráadásul Radnóti Miklós születésének századik és a rendszerváltás húszéves évfordulójának évében". A botrányért a fő felelősséget viselő Boross Péter és a NEKB tevékenységét ellenőrző kormányzat, valamint a főpolgármester sem reagált a bírálatokra. A sajtóban a NEKB főtitkára, Radnainé Dr. Fogarasi Katalin és Haraszti György történész utasította vissza Csapody Tamás bírálatait. Radnainé "érzelmek helyett tényekre" próbálta felhívni bírálójuk figyelmét, Haraszti György "méltatlan támadásnak" minősítette Boross Péter személyes felelősségének és szerepének felemlítését.

Csapody Tamás nem további kegyeletsértésekkel járó, a sírokat megbolygató megoldást követel - de következetesen elvárja a helyzet tisztázását. Olyan állapot kialakítását várja el, amely garantálja, hogy aki kilátogat a 298-as parcellához, ott a helyszínen pontos tájékoztatást kapjon arról, kik és miért nyugszanak ott együtt - és ne kerüljön olyan helyzetbe, hogy Radnóti Miklós gyilkosa, bori keretlegények vagy más háborús főbűnösök előtt hajt fejet, abban a hiszemben, hogy a díszsírhelyek alatt abban a parcellában mártírok nyugszanak.

"Hány botránynak kell még bekövetkeznie ahhoz, hogy a parcella jellege megváltozzon, hogy a szé­kely­ka­pu elvitelre kerüljön, hogy a parcella sarkában álló márványtábla szövege kiegészüljön, hogy az érintetlenül hagyott háborús bűnösök sírját márványtáblától, nemzeti címertől és kopjafától megfosszák, és sírjuk mellett többnyelvű felirat tudassa az odalátogatóval, hogy ki alussza ott végső álmát?" - kérdezi, teljes joggal.

"Minek kell még történnie ahhoz, hogy a főpolgármesteri tisztséget tizenkilenc éve betöltő szabad demokrata Demszky Gábor leereszkedjen az éteri magasságokból, és tizenkilenc hónap után végre megszólaljon ebben az ügyben, netán tegyen is valamit az érdemi megoldásért?" - folytatja kérdéseit.

"És végül, de lehet, hogy ezzel kellett volna kezdenem: a kormány és a demokratikusan gondolkodó pártok miért tűrik el ezt a botrányos helyzetet? A kormánynak a NEKB-ra vonatkozó rendelete szerint a NEKB "a Kormány döntési joggal rendelkező, szakmai véleményező, koordináló és ellenőrző testülete". A kormány miért tűri és pénzeli tizenkilenc hónapja, hogy a NEKB a helyzet fenntartásában és nem megoldásában legyen érdekelt?" - kérdezi Csapody Tamás.

"A kormány ahelyett, hogy lépne, arra vár, hogy Boross Péter egyszer csak egészségi okokból le fog mondani? Az MSZP és az SZDSZ ne látná, hogy a 298-as parcella egyik kiindulópontja a neonáci törekvéseknek? Eszmei-fizikai bázisa és kultikus helye a megújult szélsőjobboldalnak?" - olvasható az ÉS-ben.

A Népszavában is olvasható egy levélváltás. Csapody Tamás visszautasította Haraszti György történész érvelését, amely a parcella botránya helyett "Boross Péter közéleti tevékenységére" hivatkozik mint döntő érvre, és azt pedzegeti, "kinek állnak érdekében ezek a támadások". Csapody Tamás emlékezteti Haraszti Györgyöt, hogy Boross Pétert nemcsak a kilencvenes évek elején kialakított nemzeti emlékhely botrányos "hibáiért" terheli személyes felelősség, hanem azért is, hogy "a parcellabotrány kirobbanása óta eltelt 19 hónapban nem nézett szembe közéleti tevékenységének ezzel a szégyenével, továbbá nem megszüntette, hanem védi a kialakult botrányos helyzetet."

Tamás Tibor- stop.hu"
A témáról: ÉLET és IRODALOM, május 22., június 11., június 19-25., NÉPSZAVA, június 10., június 23. 
 
 
Kérdezzük meg Boross Pétertől, miért jó neki a fent leírt állapot fenntartása? Milyen érdeke fűzödik hozzá, hogy továbbra is összemosdjon gyilkos és áldozat emléke ott a temetőben?
Itt szólíthatjuk meg a volt miniszterelnököt a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnökekéntinfo@nkb.hu
Demszky Gábornak, most hogy az SZDSZ felszámolja magát, lesz ideje foglalkozni az üggyel. Javaslom, hogy küldjük el neki minél többen Tamás Tibor írását, és tegyük fel neki a kérdést: nem érzi-e magát kellemetlenül, hogy 19 hónapja kussol a témában.
Itt a mailcím:  
demszkyg@budapest.hu
2009.06.26 00:06

Ajánlott cikkek

Blogger


izsak

Blogger

Archívum

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.