Videó a farönkben - gyanúsított az egyik UD Zrt. tulajdonos

Gyanúsítottként hallgatta ki a rendőrség az UD Zrt. egyik vezetőjét haditechnikai termékkel visszaélés gyanúja miatt.

A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) kedden közleményben tudatta: hétfőn "gyanúsítottként hallgatta ki T. J. budapesti lakost, hét rendbeli visszaélés haditechnikai termékkel és szolgáltatással, illetőleg kettős felhasználású termékkel bűntettének megalapozott gyanúja miatt".

Az MTI úgy tudja, T. J. monogram Tóth Jánost, az UD Zrt. Vagyonvédelmi Zrt. egyik tulajdonosát jelöli.

Az NNI közleményében azt írta, a gyanúsítás "egy részvénytársaság székházában 2008. szeptember 10-én a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója feljelentésének alapján indult eljárásban tartott házkutatás alkalmával lefoglalt eszközökkel kapcsolatos", és a már megszüntetett ügytől elkülönített eljárásban történt.

Futó Barnabás, Tóth János ügyvédje az MTI megkeresésére megerősítette a gyanúsítás tényét. Azt mondta: a házkutatások során lefoglalt hét különböző eszköz miatt történt a gyanúsítás, mert a rendőrség szerint ezeket engedély nélkül szerezték be.

Az ügyvéd hangsúlyozta, hogy szakértői vélemény alapján gyanúsította meg Tóth Jánost a rendőrség, de a nyomozóhatóság nem bejegyzett igazságügyi szakértőt kért fel az eszközök vizsgálatára, hanem a Honvédelmi Minisztérium Fejlesztési és Logisztikai Ügynökségének egyik munkatársát.

Hozzátette: a 35 oldalas szakértői véleményt ezért egy igazságügyi szakértővel is meg kívánják vizsgáltatni, mert vitatják, hogy haditechnikai, illetve kettős felhasználású termékeknek minősülnének a lefoglalt eszközök. Futó Barnabás elmondta: a gyanúsítás ellen panasszal éltek.

Háttér

Az UD Zrt. neve az úgynevezett adatgyűjtési üggyel kapcsolatban került a köztudatba. Az ügyben Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója tett feljelentést 2008. szeptember 10-én, lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés és más bűncselekmények gyanúja miatt. Ennek nyomán az NNI házkutatást tartott hat helyszínen, ahol szervereket, adathordozókat foglaltak le, majd magántitok jogosulatlan megismerése, államtitoksértés és számítógépes rendszer feltörése miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen. Ezen bűncselekmények vonatkozásában azonban 2009 nyarán megszüntették a nyomozást, de tovább folyt többek között a haditechnikai termékkel, szolgáltatással illetőleg kettős felhasználású termékkel visszaélés miatt.

Laborc Sándor panasszal élt a nyomozást megszüntető határozatok miatt. Ebben a főigazgató - aki egyébként a nyomozás során tapasztalt "anomáliák matt" szeptember 1-jével lemondott posztjáról - hangsúlyozta, ismeretei szerint az UD Zrt. székhelyén tartott házkutatás során olyan - a haditechnikai termékkel és szolgáltatással, illetőleg kettős felhasználású termékkel visszaélést megalapozó - eszközöket (például farönkbe rejtett videokamerát, annak vevőegységét, mobil helymeghatározó eszközt, rádióvevőt) találtak, amelyek a kirendelt szakértő véleménye szerint is titkos megfigyelésre alkalmas eszközök. A panaszt a Fővárosi Főügyészség elutasította.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.