Már a kormány sem hisz a jövő évi 1,6 százalékos növekedésben

Varga Mihály óvatos, és nem akar Fehér-Oroszországtól tanulni – az IMF-főtárgyaló a parlamenti gazdasági bizottságban nem okozott meglepetést, amikor beszámolt a tárgyalásokról. Módosítják a 2013-as büdzsétervezet makroszámait, nem képzelhető el az 1,6 százalékos növekedés. Lesz segélyplafon, járulékplafon, kiterjesztik a fordított áfát, lehet létszámcsökkentés a közszférában.

"Lehet megállapodás a Valutaalappal, nekem személyes meggyőződésem, hogy kellene. Egységes a kormány és a kormánypárti frakciószövetség is abban, hogy folytatódjanak a tárgyalások az IMF-fel" – közölte Varga Mihály a parlament gazdasági bizottságának a délelőtti ülésén. Megerősítette, hogy biztonsági hálóra van szüksége Magyarországnak, mert a kormány szeretne olcsóbb kamatokat, hogy fel lehessen szabadítani mostani adósságszolgálatra fordított forrásokat.

Varga Mihály a bizottsági ülésen
Varga Mihály tárca nélküli miniszter az országgyűlés Gazdasági és informatikai bizottságának ülésén. 2012.10.01. Fotó: Móricz Simon

– Kicsit távolinak tűnnek az álláspontok, „de látok lehetőséget arra, hogy a megállapodás megszülessen. Kell a megállapodás, szükség van rá, de jó megállapodás kell” – hangoztatta a főtárgyaló a képviselők kérdésére válaszolva. (Ellenzéki képviselők szerint nem egységes a kormány a megállapodást illetően, és megszorítások lesznek, szociális téren legfőképp.) „Nem tudok olyan tárgyalást, megállapodást elképzelni, mely ne érintené a 2013-as költségvetést. Ha a megállapodás nem születik meg decemberre, le kell zárni a büdzsét” – reagált a kérdésekre Varga Mihály, akinek az a véleménye: a kormánynak hozzá kell nyúlni a makrogazdasági növekedési prognózishoz előbb vagy utóbb, mert nehezen képzelhető el az 1,6 százalékos gazdasági növekedés. De a hiánycél nem mehet 3 százalék fölé akkor sem.

„Én ma azt érzékelem, hogy 300-350 milliárdos az eltérés a magyar kormány és az IMF között. A megállapodás irányába haladunk. Hogy mikor lehet befejezés? Én óvatos vagyok. Az EU-tagság súlyosbító körülmény. Nem hiszem, hohy Fehér-Oroszországtól kellene tanulnunk” – utalt a főtárgyaló némi keserűséggel a hangjában arra, hogy velük az IMF gyorsan megkötötte a megállapodást. Bízom benne, a következő hetekben nem lesz ilyen probléma, azaz nem lesznek lassító politikai feltételek – tette hozzá. Varga Mihály a meghallgatáson megint elmondta: nem lesz ingatlanadó, viszont az esetleges visszaélések miatt nyitottak a forgalmi adózást felülvizsgálatára. A segélyplafon apropóján arról is beszélt, nem példa nélküli, hogy maximálják a szociális támogatásokat. A tárgyalásokon ezt meg fogjuk vitatni – közölte a képviselők kérdésére válaszolva.

Nem kívánjuk nyilvánosságra hozni a tárgyalások levelezését – tette egyértelművé Varga Mihály, holott Rogán Antal korábban azt ígérte, hogy konkrét tájékoztatást adnak október elején. Ezt mindenki úgy értelmezte, hogy nyilvánosságra hozzák a leveleket, ezért csalódást okozott, hogy Varga Mihály csak beszámolt tartalmukról a bizottság előtt. Meglepetést nem okozott, azokat a pontokat, elképzeléseket sorolta, melyek már kiszivárogtak, illetve amelyekről már nyilatkoztak is.

A magyar kormány nem hátrál meg a nyugdíjcsökkentés, a munkabércsökkentés terén, de a gyermekeket vállalók körében sem csökkentenek juttatásokat – Varga Mihály szerint ezt tudatták is a tárgyalópartnerekkel. Mint a bizottság előtt elmondta, a magyar kormány a válaszlevelében kijelölte azokat a pontokat, amelyek mentén folytathatóak a tárgyalások. A főtárgyaló ezek után a közszféra méretének a csökkentését, gazdaságfehérítést, hatékonyabb adóbeszedést, az EU-projektek hatékonyságának, valamint a célzottabb szociális támogatások rendszerének felülvizsgálatát említette. A társadalombiztosítási befizetések terén is megfontolja a járulékplafon bevezetését a kormány – erősítette meg a miniszter a Népszabadságban már közölt hírt.

A meghallgatása után a parlamenti folyosón rá várakozó újságíróknak azt mondta, a tömegközlekedés terén nem készülnek a nyugdíjasok utazási kedvezményének a megvonására, más kedvezményeken sem szeretnének változtatni. Az IMF-tárgyalásokon az állami támogatási rendszernek az átalakítása vetődött fel, a MÁV és az autóbusz-közlekedés esetében, ez érintheti a Volánt és a BKV-t is. Arra, hogy szárnyvonalak megszűnnek-e, járatok kimaradását tervezik-e, Varga Mihály úgy reagált: „a mi értelmezésünkben ez hatékonyságjavítást jelent. Kevesebb adófizetői pénzt fordítunk erre”. (Azt még a meghallgatáson klasszikus valutaalap-javaslatnak nevezte, hogy az IMF felvetette a tömegközlekedési árkiegészítés felülvizsgálatát.)

Az IMF/EU-elvárásokat illetően sem szolgált Varga Mihály meglepetéssel. Megerősítette, az IMF- és az EU-delegáció részéről úgy ítélik meg, hogy várhatóan 2013-ban gyengébb gazdasági növekedés alakul ki Európában és Magyarországon is, ebből következően magasabb hiány lehet Magyarországon. – A Valutaalap olyan pontokban javasolt módosítást, mint hogy a tranzakciós adó ne terjedjen ki az MNB-re, az adóhatékonyságot is felvetették, az eddigi adórendszer módosítását, de javasolták a közszféra támogatásának a csökkentését – mondta el Varga Mihály, aki nem zárta ki a létszámcsökkentést e téren. Az IMF/EU-delegáció részéről felvetették a bankadó eltörlését, és olyan új törvényről is beszéltek, mely a bankmentő rendszert tenné világosabbá, de ezt a pontot nem konkretizálták. Varga Mihály egyértelművé tette, nem törlik el a bankadót. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.