Trianonról is meg kell majd emlékezni az iskolákban
Az Országgyűlés oktatási bizottságának fideszes elnöke elmondta: az első két-három évben pályázati úton valósulhatnának meg a határon túli magyar területekre szervezett osztálykirándulások, majd a tapasztalatok alapján 2013 decemberétől vagy 2014 januárjától már normatív módon támogatnák ezeket a programokat.
Arról, hogy ez a keretösszeg mekkora lehet azt mondta, mivel először pályázati keretben gondolkodnak, az igények feltámasztása is nagyon fontos. Én annak örülnék, ha minél több iskola, szülő, gyermek látná ennek jelentőségét - mondta.
Pokorni Zoltán szerint elsősorban az általános iskolák felső tagozatain és a középiskolák határon túlra szervezett programjaihoz nyújtanának segítséget. Fontosnak nevezte, hogy a szórványterületeken, ahol iskolák már nem nagyon vannak, de magyar közösségek még léteznek, közösségi munkával segítsék a diákok az ottaniak mindennapjait.
A fideszes politikus példamutatónak tartotta a minisztersége idején létrehozott Apáczai Közalapítvány Határtalanul osztálykirándulási programját, illetve a Rákóczi Szövetség hasonló programját. A javaslat kapcsán felidézte, hogy a parlament néhány hete fogadta el a nemzeti összetartozás mellett tanúságtételről szóló jogszabályt. Ez egy nagyon fontos deklaráció kilencven évvel a trianoni szerződés aláírása után. A múlt feldolgozása, alaposabb megismerése azonban csak az egyik oldala az éremnek, legalább ennyire fontos a jelen megismerése és megértése - fogalmazott.
Pokorni Zoltán azt mondta, személy szerint 2004. december 5-e a kettős állampolgárságról szóló népszavazás után határozta el, hogy ha módjukban áll befolyásolni az ország oktatáspolitikáját, akkor közpénzből segíteni fogják az ilyen kirándulások megvalósulását.
A határozati javaslat másik pontjaként iskolai emléknappá nyilvánítanák június 4-ét a trianoni békeszerződés aláírásának napját. (Az aradi vértanúk, a holokauszt és a kommunista diktatúrák áldozatainak iskolai emléknapja mellett ez lenne a negyedik ilyen emléknap.) Az indítványban szerepel még a Magyarok Házának a létrehozása, amely segítséget nyújthatna az osztálykirándulások, az iskolai emléknapok megszervezéséhez, előkészítéséhez. A várhatóan 2012-re felálló, Terror Házához hasonló intézmény a kárpát-medencei magyarság történetével, jelenével, sokféleségével, politikájával is foglalkozna. Ez a nem a trianoni dráma történelmi feldolgozásának múzeuma lenne, hanem napjaink tájékozódását szolgáló pedagógiai-közművelődési intézmény - mondta a korábbi oktatási miniszter.
A javaslatot Pokorni Zoltán mellett Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke és Révész Máriusz képviselő jegyzi majd.