Tatárszentgyörgy: virrasztás és belső vizsgálat
A hálózat közölte azt is, hogy Tatárszentgyörgyön virrasztást tartanak kedd este hat órától egész éjszaka, a lelőtt apa és kisfia emlékére. Így fejezik ki együttérzésünket és azt, hogy mint fogalmaznak: elég volt az erőszakból és a rasszizmusból!
A Roma Kutatási Hálózat szerint az elmúlt hetek erőszakos cselekményei arra utalnak, hogy elszabadultak az indulatok, amelyek veszélyeztetik az amúgy is sok nehézséggel terhelt együttélést az ország nem roma és roma népessége között.
Úgy látjuk – fogalmaznak –, hogy a mérvadó politikai személyiségek és a média az indulatok csillapításában erőtlennek mutatkoznak. Ezért azt kérik Sólyom Lászlótól: „tegye nyilvánvalóvá, hogy aki a romák ellen fordul, az egyszersmind a magyar nemzet ellen fordul. (A Roma Kutatási Hálózat levele teljes terjedelmében itt olvasható.)
A levél írói leszögezik: azt is látjuk, hogy nemcsak romák találhatók az egyre mélyülő gazdasági és társadalmi válság áldozatai között, hanem nagyon sok nem roma él félelemben egzisztenciáját, biztonságát, gyermekei jövőjét illetően. Mindannyiunk felelőssége, hogy ezek a félelmek ne erősítsék tovább a bűnbakképzési mechanizmusokat, és ezzel ne váljanak még súlyosabb társadalmi konfliktusok kiváltójává. Közös feladatunk, hogy honfitársainkat egymásrautaltságunkra emlékeztessük – írják nyílt levelükben.
Az Ocö gyertyagyújtással emlékezik
Közös gyertyagyújtásra és megemlékezésre kéri szerdán az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke Magyarország minden jóérzésű állampolgárát.
Kolompár Orbán az MTI-nek kedden azt mondta: Budapesten, az OCÖ Dohány utcai székházába szerdára meghívja a roma értelmiségieket, hogy az utóbbi hónapok, hetek cigányellenes megnyilvánulásai ellen közös álláspontot alakítsanak ki, valamint értékeljék a kialakult helyzetet.
Az OCÖ elnöke arra kérte a cigány kisebbségi önkormányzatok vezetőit, és az erőszakot elutasító állampolgárokat, hogy szerdán 16 órakor gyújtsanak gyertyát és mondjanak egy imát a tatárszentgyörgyi támadásban életét vesztett négyéves kisfiú és édesapja emlékére, és emlékezzenek meg a tavaly novemberi nagycsécsi és pécsi támadás két-két szintén roma áldozatáról is.
Az Országos Cigány Önkormányzat saját halottjának tekinti a tatárszentgyörgyi támadás áldozatait, a temetésről később intézkednek.
Belső vizsgálatot rendeltek el a rendőrségen
Vizsgálatot rendelt el Ármós Sándor, Pest megye rendőrfőkapitánya a tatárszentgyörgyi kettős emberölés helyszínén történt rendőri intézkedéssel kapcsolatban - közölte kedden a megyei főkapitányság.
A rendőrség honlapján megjelent, szűkszavú közlemény szerint a főkapitány arról is rendelkezett, hogy a település körzeti megbízottja mellett fokozott legyen a rendőri jelenlét Tatárszentgyörgyön.
Bényi Mónika, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese kedden az MTI érdeklődésére azt mondta: a vizsgálat célja, hogy kiderítse, a dabasi rendőrkapitányság helyszínre kiérkező munkatársai követtek-e el bármilyen mulasztást. A vizsgálatnak várhatóan péntekre lesz eredménye.
Zárlat vagy gyújtogatás
Az elsődleges szakvélemények szerint elektromos zárlat okozta a tüzet. A helyszíni szemle során ugyan találtak lőszerhüvelyeket a ház udvarán, de a rendőrség eleinte azt közölte: semmi nem bizonyítja, hogy lövések dördültek volna el.
Bár roma vezetők rendőrségi információkra alapozva arról beszéltek, hogy agyonlőtték a kisfiút és az édesapját, a rendőrség ezt órákig nem erősítette meg. Szemtanúk beszámolója szerint az épületet felgyújtották, a kisfiút és 27 éves édesapját akkor érte a halálos lövés, amikor menekültek az égő házból.
Hétfőn kora délután Bencze József országos rendőrfőkapitány az MTI kérdésére úgy nyilatkozott: nem tudja cáfolni azt, hogy lövésnyomok találhatók a Tatárszentgyörgyön elhunytakon. Annyit elmondott, hogy idegenkezűségre utaló nyomokat találtak a boncolás során.
Az országos rendőrfőkapitány tájékoztatását követően, a boncolási jegyzőkönyv addigi eredményét ismertetve a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi vezetője az MTI-nek megerősítette a roma vezetők által korábban elmondottakat, miszerint agyonlőtték a két áldozatot. Papp Péter úgy fogalmazott: az apán és a kisfiún fegyverből származó lövésnyomokat találtak az orvos szakértők, így megállapították, hogy halálukat erőszak okozta. Az ezredes bejelentette azt is, hogy az országos rendőrfőkapitány tízmillió forint nyomravezetői díjat ajánlott fel a tatárszentgyörgyi gyilkosság ügyében.
Romák közti ellentét is lehet a gyilkosság mögött
A falu polgármestere az MTI-nek elképzelhetetlennek nevezte, hogy helyi lakos követte volna el - mint fogalmazott - a "kivégzéseket". Berente Imréné úgy nyilatkozott: "lehetett a kiváltó ok fajgyűlölet, vagy akár roma és roma közötti ellentét. Ám azt nem tudom elképzelni, hogy Tatárszentgyörgyön bárki képes lett volna ilyen szörnyűségre. Nem állítom, hogy nincsenek olykor kisebb feszültségek a roma és magyar lakosok között, de olyan indulatok nem feszülnek az emberekben, melyek egy efféle leszámolást kiválthattak volna".
Polgárháborús helyzet alakult ki?
A történtek miatt több roma és nem roma politikus is felszólalt, és elítélte a történteket. Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke az MTI-nek azt mondta: az uszító, cigányellenes médiumok és a politika tehető felelőssé a tatárszentgyörgyi tragédiáért. Farkas Flórián (Fidesz), a Lungo Drom elnöke az azt közölte: "Polgárháborús helyzet lesz Magyarországon", ha a cigányság integrációjában nem lesz előrelépés.
Étnikai béketerv kidolgozására szólított fel a kisebbségi ombudsman
A politikusok azonnal dolgozzanak ki etnikai béketervet! - mondta Kállai Ernő kisebbségi ombudsman kedden az Országgyűlésben napirend előtti felszólalásában; Draskovics Tibor miniszter szerint az elmúlt hetek-hónapok bűncselekményei csupán a "felszínt jelentik".
A kisebbségi jogok országgyűlési biztosa annak kapcsán szólalt fel a parlamentben, hogy hétfő hajnalban a Pest megyei Tatárszentgyörgy cigánysorán egy ötéves kisfiút és édesapját agyonlőtték ismeretlenek.
Az ombudsman a képviselőkhöz intézve szavait úgy fogalmazott: "nyomatékosan felszólítom önöket, hogy a társadalom minden érdekelt szereplőjének bevonásával azonnal dolgozzanak ki etnikai béketervet, nem semmit mondó nyilatkozatokat, hanem azonnal megvalósítható, az egész társadalom számára érhető, konkrét intézkedési terveket!".
Draskovics Tibor rendészeti és igazságügyi miniszter úgy válaszolt: az elmúlt hetek-hónapok bűncselekményei csupán a "felszínt jelentik", ugyanis Magyarországon az emberölések száma az elmúlt tíz esztendőben 40 százalékkal csökkent, és az emberölések 95 százalékban elfogják a tetteseket.
A tatárszentgyörgyi gyilkosság szinte valamennyi napirend előtti felszólalásban szóba került.
A fideszes Farkas Flórián azt mondta, nincs rendőrség. Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkár viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a Fidesz volt az, amely állásfoglalást fogadott el a cigánybűnözésről.
Gulyás József (SZDSZ) szerint, ami Tatárszentgyörgyön történt, nem közbiztonsági gyökerű, míg Herényi Károly (MDF) szerint a pártok "egy-egy díszcigánnyal" semmire sem fognak menni.
A sterilizált nő kártérítést kaphat?
Gulyás József ezek mellett arról is beszélt, hogy 2001 elején akarata ellenére sterilizáltak egy nőt, a bírósági ítéletek azonban nem teszik lehetővé az ő kompenzálását.
Korózs Lajos válaszában közölte, a múlt héten intézkedett, hogy a tárca jogi képviselője lépjen kapcsolatba a nő jogi képviselőjével. Hozzátette: a minisztérium javaslatot fog tenni az anyagi kártérítés mértékére.