Dörner-Csurka páros: dagad a botrány

Erősödik az év kultúrbotránya. Egy Facebook-csoport tüntetést szervez a Dörner-Csurka páros Új Színház élére történő kinevezése miatt. A szélsőjobb igényeinek megfelelő döntést számos jobboldali érzelmű szakember is bírálja. Tarlós István budapesti főpolgármester viszont lezártnak tekinti a (meg sem nyitott) vitát.

A Der Spiegel online kiadása Szélsőjobbosok veszik át egy színház vezetését címmel közöl cikket, melyben Csurkát ismert antiszemitaként mutatja be. A lap kitér arra is, hogy Dörner és Csurka Hátországra akarja változtatni az Új Színház nevét. A hír szélsebesen terjedt a német és osztrák sajtóban. A Spiegel „a beteges liberális hegemónia” ellen küzdő Csurkáról közölt kép alá azt írta, a kudarcot vallott drámaíró most intendáns lehet.

A belga RTL hasonló szellemben számolt be a botrányról. Dörnert és Csurkát "szélsőjobboldali figurák"-ként írja le, akiknek kinevezése "az egész magyar színházi világot nyugtalansággal töltötte el. Dörnert az Új Színház élére Budapest főpolgármestere, Tarlós István (Fidesz, a kormányzó párt) nevezte ki, noha a jelenlegi igazgató, Márta István, ki újra megpályázta a posztot, megszerezte a szavazatok többségét.

Dörner kinevezése ellen tiltakoztak a szocialisták (MSZP), az ökopárt (LMP), de a szakma is, mivel Dörner György elkötelezett támogatója a szélsőjobboldali, nyíltan rasszista és antiszemita MIÉP-nek. Ráadásul Dörner György a MIÉP elnökét, Csurka István dramaturgot választotta a színház intendánsi posztjára. A Magyar Színházi Társaság pénteki levelében, amelyet Budapest polgármesterének küldött, úgy véli, hogy a politikai célú területszerzés – amelnyek egyik megnyilvánulása ez a kinevezés – „fel fogja számolni fővárosunk világszerte elismert, gazdag színházi, kulturális életét”.

Ascher Tamás, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora, a Katona József Színház főrendezője (a pályázat szakmai javaslattevő bizottsági tagja) úgy nyilatkozott a szinhaz.hu-nak, hogy "a döntés – bár előzményei közt ott van a kényszerűségből megtartott szakmai bizottsági ülés – nem szakmai szempontok alapján született meg, hanem egy előre lejátszott meccs eredménye. A különbséget jól mutatja, hogy mindkét pályázatban szerepel a kiváló Bocsárdi László, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház vezetőjének neve. Márta István egy aláírt szándéknyilatkozatot mellékelt a rendezőtől, talán a darab címe is szerepel, amit rendezett volna. Ugyanezt a művészt Dörner Bocsárdi Miklósként mutatja be; darabot nem mellékel, csak úgy általában számít rá. Bocsárdi közlése, hogy őt Dörner nem kérte fel, nem kereste meg, csak beblöffölte a nevét. Törvényszerű vajon, hogy a primitív szélsőjobboldali frazeológia, a talajszintű politizálás mellé szakmai linkség, felületesség, gondatlan fogalmazás és hebehurgya külalak társul?” Csurka kapcsán Ascher megjegyezte: nem feltétlenül kívánatos magukat komolyan vevő kultúrpolitikusoknak – még ha kétharmados is a felhatalmazásuk – alkut kötni nácikkal”.

Vidnyánszky Attila, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke nem vonta kétségbe Dörner kompetenciáját és tervei létjogosultságát, de a döntést meggondolatlannak és elhibázottnak tartja. Vidnyánszky a Magyar Hírlapnak azt mondta: nem ez az első eset, hogy konkrét vízió és határozott elképzelés híján határoz a főváros. Improvizációt és ügyetlenkedést látok e döntés mögött is.”

Dörner beírta pályázatába az Aradi Kamaraszínházat is ("Folyamatos munkakapcsolatot kivánok kialakítani a Tapasztó Ernő által vezetett Aradi Magyar Kamaraszínházzal.") Nótáros Lajos művészeti tanácsadó így reagált. "Hogy bárminemű félreértésnek elejét vegyük, kénytelenek vagyunk kijelenteni, hogy Dörner György nem egyeztetett velünk, az Aradi Kamaraszínház semmiféle kapcsolatban nem áll vele, éppen ezért a pályázó idézett megfogalmazása számunkra értelmezhetetlen." (forrás: galamus.hu)

A Jobbik párthonlapja, a barikad.hu A Nagymező utca ostroma címel kommentálja a történteket. "Aki csak egy kicsit is követte Dörner György és az általa intendánsnak jelölt Csurka István politikai vargabetűit, az pontosan tudja: itt bizony a Fidesz kampányában eljátszott, nemzeti radikális kalapdísz szerepéért adott jutalomról van szó - írja Balogh Gábor. - Legalábbis a kinevező,Tarlós István és pártja számára jó eséllyel igen. Aki azonban beleolvasott a balliberális média-sirató asszonyok által véres ingként, fasiszta bűnjelként  lobogtatott „botrányos” pályázatba, az egy lángoló hitű, tiszta szándékú ember – kissé talán túlságosan is impresszionista hévvel megírt – krédójával találkozhatott."

A fővárosi önkormányzat kommunikációs igazgatója szombaton azt mondta az MTI-nek: Tarlós István főpolgármester lezártnak tekinti „a fővárosi színházigazgatók kinevezése körül kialakult vitát”. Szűcs Somlyó Mária hozzátette, a városvezetés azt tartja elfogadhatatlannak, hogy a „legkisebb változás is ilyen agresszív hozzáállást vált ki a színházigazgatókból”.

A Facebookon időközben elkezdődött egy október 21-i tüntetés előkészítése. Az Alternatív Színház Facebook-csoport így jelzi célját: „TÜNTETÉS AZÉRT, HOGY NE DÖRNER GYÖRGY LEGYEN AZ ÚJ SZÍNHÁZ IGAZGATÓJA! Helyszín: Az Új Színház épülete előtt, a Paulay Ede utcában, Paulay Ede utca 35.

*

Dörner György pályázatának teljes szövege az atlatszo.hu-n.

Márta István pályázata az Új Színház honlapján.

Dörner részletes programja
Dörner egy korábbi MIÉP-ünnepségen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.