Röszkei haláleset: a rendőrség megmagyarázza
A szerb férfi Ausztriába tartott. Az osztrák jog szerint megtagadható a külföldiek határátlépése, ha nincs lakóhelyük Ausztriában, nem rendelkeznek megfelelő eszközökkel a tartózkodásuk és hazautazásuk költségeinek fedezésére. Az osztrák jogszabály nem határoz meg konkrét összeget, a döntéseket eseti alapon hozzák meg, a tartózkodás céljától, típusától és időtartamától függően.
Az anyagi fedezet készpénzben is bemutatható a határon, de kiváltható azzal is, ha a célországban jogszerűen tartózkodó személy kötelezettséget vállal, hogy a beutazó számára szállást és ellátást biztosít, illetve fedezi a hazatérése költségeit. Humanitárius okokból el lehet tekinteni e beutazási feltételektől, de csak akkor, ha az utas ezt az igényét jelzi az intézkedő rendőrnek.
A rendőrség szerint az utas nem mondta, hogy árvízkárosult. De ha jelezte volna, akkor is csak Magyarország területére léphetett volna be, az Ausztriába való továbbutazásához be kellett volna szerezni az osztrák hatóságok jóváhagyását is.
Noha az elsőként kiadott közleményében a rendőrség azt állította, hogy a rendőrök vették föl a kapcsolatot az elhunyt férfi Bécsben élő fiával, a Népszabadságnak adott válasz szerint már „első alkalommal" az utas beszélt a fiával, később azonban a szolgálatban lévő helyettes ügyeletes beszélt vele telefonon, szerb nyelven, majd Szerbia budapesti nagykövetségén keresztül, magyar nyelven.
Arra a kérdésünkre, van-e a nagy forgalmú magyar-szerb határállomáson szerb tolmács, azt a választ kaptuk, hogy a nap 24 órájában nincsen, de ha az intézkedések végrehajtásához szükség van rá, akkor gondoskodnak a kirendeléséről. Az ellenőrzéshez szükséges mértékben a határrendészek jelentős többsége képes szerb nyelven kommunikálni az utasokkal. Ebben a konkrét esetben tartózkodott hivatalos tolmács a határátkelőhelyen.
A busz és utasai az ellenőrzést követően otthagyták az utast a határállomáson. A rendőrök szerint a feltartóztatott férfi nem jelezte az ügyeletesnek, hogy beszélni szeretne a busz vezetőjével. Szerintük az elhunyt fia általánosságban mondta, hogy „beteges" az apja, azt nem mondta, hogy szívbeteg.
A rendőrség szerint Szerbia budapesti nagykövetsége valóban fölvette a kapcsolatot a rendőrséggel. Nem tudják, mit intézett a külképviselet, a rendőrök úgy tudják, hogy a határállomásról ők riasztották a mentőket, majd öt perccel később azt is közölték velük, hogy a férfi állapota romlik. A feltartóztatott férfit nem különítették el, kilenc más civil személlyel együtt várakozott a váróteremben.
Arra a kérdésünkre, mikor engedték volna el az idős utast, ha meg nem hal, a rendőrség azt válaszolta: a szükséges okmányok elkészítését követően – kiállításuk az eljárás lefolytatását követően 10-30 percet vesz igénybe – visszairányították volna Szerbia területére. A végig a helyszínen tartózkodó tolmács telefonon közölte az elhunyt fiával, hogy amennyiben megfelelő fedezetet igazol, édesapja beléptethető a schengeni államok területére.
Erre azonban már nem volt szükség.