Pillanatfelvétel a panamagyanús ügyekről

Rács mögé zárt politikusok, elkótyavetyélt házak, rokonoknak, barátoknak kiutalt, nyomott árú bérlakások, politikai vagdalkozások és következmények. A NOL összeállítása a panamagyanús budapesti ingatlanügyekről, és azok aktuális állásáról.

Nemcsak az önkormányzati házak strómanokon keresztüli, nyomott árú eladásával, hanem a kerületi bérlakásokkal való panamázással is gyanúsítják a már előzetesben ülő erzsébetvárosi politikusokat. A Központi Nyomozó Főügyészség újabb gyanúsítása szerint a VII. kerületi, két egykori nagy hatalmú bizottsági elnöke, Gál György és Kardos Péter, valamint Hunvald György szocialista polgármester nemcsak 14 önkormányzati épület eladásával szegte meg a törvényt, hanem ismerőseiknek, rokonaiknak juttattak bérlakásokat.

Az újabb gyanú szerint 2006-ban a polgármesteri bérlakás-keretből kapott ingatlant Gál György sógornője, Kardos Péter barátja, 2008-ban pedig Gál barátnője. Kardos Péter barátján keresztül (akinek még bérlakás-kiutalási kérelme sem volt, saját tulajdonú ingatlana viszont igen) a lakást Kardos lánya szerezte meg. A kiutalt bérlakást az érintettek nem sokkal később kedvezményes áron megvehették. A politikusok ezen ügyekben is tagadták bűnösségüket.

Az origo korábbi összeállítása szerint a VII. kerületi üres bérlakások közül minden harmadikról dönthetett a polgármester, javaslatát a Gál vezette gazdasági bizottság hagyta jóvá, általában változtatás nélkül. (Más kerületekben közel sincs ekkora szabad keze a kerületvezetőnek a lakáskiutalásokban.) Hunvald 2006-ban az összesen felszabaduló 160 lakásból 35, 2007-ben 155-ből negyven, tavaly pedig 114-ből negyven lakás tartozott a polgármesteri keretbe.

A bérlakás-panamák ügyében a politikusok ellen hivatali visszaélés a vád, a 2003-as, 2004-es önkormányzati házeladások ügyében viszont súlyosabb; csalás, okirat-hamisítás és vesztegetés. A főügyészség szerint bűnszervezetben becsültették szándékosan alacsony értékűre, majd játszották át strómancégeknek 14 önkormányzati bérházra a vételi jogot.

Mindebben közreműködött az ötletgazda vállalkozó, aki „kinézte" a várhatóan jó áron továbbpasszolható ingatlanokat, az ingatlan-értékbecslő, aki hamis, a piaci árnál rosszabb értékbecslést adott, a házeladásokat a képviselőtestület elé terjesztő Gál, valamint a polgármester, mindannyian előzetes letartóztatásban vannak.

A házpanamák főszereplője Nagy György, Erzsébetváros egyik befolyásos vállalkozója, a kerület lakásépítő cégének korábbi résztulajdonosa, aki lapunk korábbi, eddig nem cáfolt információi szerint vádalkunak köszönhetően kerülhetett ki még tavaly az előzetes letartóztatásból. A gyanú szerint nemcsak ötletgazda volt, hanem barátnője több, a gyanús tranzakciókban szereplő strómancég alapításában is közreműködött. A házügyeknek jelenleg összesen 14 gyanúsítottja, van, a politikusok és az értékbecslőn kívül a strómancégek alapításában részt vevő ismerősök és ügyvédek. Hunvald mellett egyébként magukat megnevezni nem kívánó magánszemélyek nemrégiben szimpátiaakciót rendeztek.

Az VII. kerület szerint a főügyészség által vizsgált házértékesítések teljesen rendben voltak, a koalíciós többség legalábbis elfogadta az ezt megállapító kerületi jelentést. A Fidesz tiltakozásként kivonult az erről tárgyaló képviselőtestületi ülésről. Bár az ellenzék többször kezdeményezte, nem kapott többséget az a javaslat sem, hogy oszlassa fel magát a botrányok miatt az erzsébetvárosi képviselőtestület.

A panamaügyeknek a kerületen túlmutató következménye is volt; mivel Hunvald a Fővárosi Közgyűlésben is mandátummal rendelkezik, és arról a rács mögé jutva sem hajlandó lemondani, patthelyzet alakult ki a fővárosban. A szocialista politikus akadályozatásával ugyanis megszűnt az MSZP-SZDSZ-koalíció egyfős többsége, ráadásul (a kormánypártok számára) a lehető legrosszabbkor, napokon belül dönteni kell ugyanis Budapest ez évi költségvetéséről.

Terézvárosban kísértetiesen hasonló ingatlanügyek zajlottak. Az Andrássy út 47. szám alatti palota 150 millió forintért eldöntött eladása miatt - addig példátlan módon - meggyanúsították és rabosították mindazokat a képviselőket, akik az előző ciklusban a tranzakciót megszavazták. (13 politikusról van szó, nyolcan a mostani ciklusban is városatyák.)

Verók István szocialista polgármester szerint a Fidesz politikai nyomására lépett az ügyészség, a kerület pedig Alkotmánybírósághoz fordult, mivel az önkormányzati képviselők törvényi felelőssége nincs kellően szabályozva.

A terézvárosi ügyek kapcsán jogértelmezési vita is kibontakozott; a kerület vezetése szerint egyszerűen fogalmilag kizárt, hogy egy képviselő a szavazata leadásával hűtlen kezelés bűncselekményét valósíthassa meg, ezt az álláspontot azonban több jogász is vitatta.

Az Andrássy út 47. ügyén kívül több más ház miatt is nyomozás folyik, egyelőre ismeretlen tettes ellen. A Fidesz 2006-ban feljelentést tett a vélelmezhetően elkótyavetyélt ingatlanok miatt (Andrássy út 3., 21., 23., 47., 8-52., 68.). A feljelentést Futó Barnabás ügyvéd fogalmazta meg, szerinte hűtlen kezelés valósult meg a Király u. 40. és a Vasvári Pál u. 4. szám alatt tervezett szépkorúak házánál (a legrosszabb ajánlatot választotta az önkormányzat, több tízmilliós a kár), a Hunyadi csarnok átépítésénél, valamint az Andrássy út 19. eladásánál.

A Bajcsy-Zsilinszky út 61. szám alatti, volt Műárt-galéria ügyét is vizsgálják a hatóságok; egy vállalkozótól állítólag 18 milliós kenőpénzt kértek, hogy az övé lehessen az ingatlan. Ezen ügynek három gyanúsítottja van: a terézvárosi vagyonkezelő korábbi vezetője, egy bennfentes kerületi vállalkozó, valamint Halmai Katalin, aki a vagyonkezelő jogi képviseletét is ellátta, valamint egyben a XII. kerületi MSZP önkormányzati képviselőjeként is dolgozott.

 

Hunvald Györgyöt már vesztegetéssel is gyanúsítják
Hunvald György
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.