Pécsi vízmű: most a dolgozókat zsarolják

A Pécsi Vízmű vissza akarja szerezni dolgozóit, vagyonát és szolgáltatási jogát a céget a székhelyéről kizáró Tettye Zrt.-től. A pécsi vízellátásért felelős 340 alkalmazottnak hétfőn döntenie kell, kinek dolgozik: a vízműnek vagy új gazdájának. Kérdés, hogy mindez nem veszélyezteti-e Pécs vízellátását.

Újabb fordulat okozhat bizonytalanságot Pécs vízellátásában. Október 5-én a sebtében megalakított Tettye Forrásház Zrt. húsz biztonsági őrrel elfoglalta a Pécsi Vízmű Zrt. székházát. A történet előzménye, hogy a pécsi közgyűlés szeptember elején úgy döntött: kivásárolja a Pécsi Vízműből kisebbségi partnerét, a francia Suez-csoportot. A képviselők ugyanis úgy látták, hogy a Suez évek óta az indokoltnál több pénzt szed ki a vízműből. A közgyűlés felmondta a Pécsi Vízművel 2020-ig érvénybe lévő üzemelési szerződést, s a város vízellátását rábízta saját új cégére, a Tettye Zrt.-re.

Utóbbi úgy látta, hogy a kisebbségi tulajdonos, illetve az ahhoz hű menedzsment vonakodik átadni Pécsnek a vízművagyont, ezért múlt hétfőn a Tettye elfoglalta a vízmű központi épületét. A cég vezérkarát kizárták az épületből, a 340 dolgozót viszont a Tettye átvette a saját állományába.

A jogvita várhatóan évekig tartó pereskedéssel folytatódik, s Pécs fel van rá készülve, hogy francia partnere milliárdos kártérítésre tart igényt. A város jelenlegi irányítói úgy vélik, még így megéri, mert a vízmű több százmilliós nyereségéből 5-6 év alatt kifizethető a franciák követelése. A Tettye a jogvita alatt szeretne zavartalan szolgáltatást nyújtani a városnak.

Kérdés, hogy ezt megteheti-e? A Pécsi Vízmű ugyanis ellentámadásba lendült. Nyirati István, a vízmű vezérigazgatója – cége internetes honlapján – hétfő reggel hét órára munkásgyűlésre hívta az immár a Tettye Zrt.-nek dolgozó embereket. Nyirati a meghívó szövegében kifejtette, hogy a dolgozók továbbra is az ő cége alkalmazottjai, ezért csak a vízmű vezérkarának utasításait fogadhatják el. A munkásgyűlés a vízmű egyik leányvállalatának telephelyén lesz, s Nyirati szerint onnan – mivel az magánterület – a Tettye nem szoríthatja ki a vízmű menedzsmentjét.

Nyirati tudósítónk kérdésére válaszolva nem titkolta, hogy színvallást vár a dolgozóktól: ha a vízművel tartanak, nem mennek be az új cégnél lévő munkahelyükre. Hogy akkor miképp működik Pécs vízellátása, arra Nyirati azt felelte: mint egy ünnepnapon, csak ügyelet lesz. Ha rendkívüli esemény történik, akkor a diszpécser a vízművel szerződésben álló alvállalkozókat hívja a hiba elhárításhoz.

Nyirati szerint, ha a Tettye vezetőinek parancsára a dolgozók használják a vízmű számítógépparkját, járműveit, bútorait, raktárkészletét, akkor bűncselekményt követnek el. Amúgy Winkler Tamás, a Tettye Zrt. vezérigazgatója tárgyalni szeretne Nyiratival a vízműtől átvett infrastruktúra használatáról, ám ezzel kapcsolatban Nyirati azt felelte: Winkler erővel foglalta el a házunkat, ezért terrorista, s terroristával nem tárgyalok.

Nyirati nem vitatta, hogy olyan helyzetben kényszeríti döntésre a dolgozókat, ami még a bíróságnak is fejtörés okozhat. Ennek ellenére a vezérigazgató így fogalmazott: mivel minket kizártak a házból, nem tudtunk beszélni a dolgozókkal, ők most megtévesztett emberek, de hétfőn megfelelő felvilágosítást kapnak tőlünk, s akkor már tudnak helyesen dönteni.

Fülöp Tamás, a dolgozók üzemi tanácsának elnöke vasárnap nem tudta megmondani, vajon elmennek-e a munkásgyűlésre az amúgy is elbizonytalanodott alkalmazottak. Fülöp most is azt hangsúlyozta, amit a székházfoglalás napján: a dolgozók ki akarnak maradni a vitából, és csakis a munkájukra akarnak koncentrálni.

Winkler Tamás bízik abban, hogy a dolgozók hétfőn a munkahelyükre mennek. A Tettye hétfőn kifizeti a dolgozók szeptemberi bérét, amit a vízmű – Winkler szerint hazug indokokra hivatkozva – október 8-án elmulasztott megtenni. A Tettye vezérigazgatója úgy véli, a Suez és Nyirati nem akar tárgyalni, megegyezni (ezért is volt szükség s székházfoglalásra), s céljuk a munkásgyűléssel a zavar- és félelemkeltés. Mindamellett Winkler azt reméli, hogy a dolgozók nem kapnak olyan parancsot volt vezetőjüktől, ami veszélyeztetné Pécsen a vízszolgáltatást.

Vissza a Belföld rovatba

Vissza a címlapra

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.