Orbán elhárítaná a Bajnai-veszélyt
Hosszan mutatom, hogy ők is lássák. Igen, a Fidesznek van európai választási programja - emelte fel Orbán Viktor a Fidesz "Igen, Magyarország többre képes" című európai parlamenti választási programjának kötetét a Gerbeaud-ház Áttrium termében, szerdán.
Munkahelye a csatamező
A Fidesz elnöke méltatta az előtte felszólaló Wilfried Martenst, az Európai Néppárt elnökét, akit egy "harcos" európai politikusnak nevezett, s arról beszélt, hogy "csatába bocsátkozni nem könnyű dolog", akkor sem, ha neki a foglakozásánál fogva a "puskapor szaga meg a csatamező a lételeme, de legalábbis a munkahelye". Viszont - tette hozzá Orbán Viktor - nagyon büszke arra, hogy elől Schmitt Pál megy, egy kétszeres olimpiai bajnok kardvívó, "ahol a legfontosabb dolog mégiscsak az, hogyan tud bánni az ember a vassal, a pengével..."
Csak úszik, csak úszik...
A listán vannak még olyanok, akik bizonyos körülmények között nem bánnak rosszul a vassal, "de például egy disznóölés és egy olimpiai tőrvivás között óriási különbség van" - jegyezte meg. A gondolatmenetet a Fidesz elnöke azzal zárta, hogy az olimpiai bajnokról neki nem az aranyérem, hanem a magyar zászló jut az eszébe, ami "csak úszik, csak úszik, emelkedik, s közben játsszák a himnuszt, s mi büszkék vagyunk arra, aki számunkra mindezt megteremette, s a hazánkra és a tehetségünkre". Erre az érzésre van szükség, amikor a választási kampányba, a csatába indulunk - hangoztatta.
Maréknyi milliárdos
A Fidesz elnöke a továbbiakban arról beszélt, hogy egy "maréknyi milliárdos teszi tönkre az életünket", velük áll szemben a magyar társadalom; s hogy a kormány ma az országban nem válságkezelő, hanem válságmélyítő programot képvisel. Míg Európában mindenhol munkahelyeket akarnak létrehozni, és a gazdasági növekedést igyekeznek elősegíteni, "rossz hír", hogy Magyarországon a kormány megszorító programmal próbálkozik, amely munkahelyeket szüntet meg. - Éppen ezért június 7., az európai parlamenti választás legfontosabb tétje, hogy "meg tudjuk-e védeni az országot ezzel a Bajnai-féle megszorító csomaggal szemben" - hangoztatta Orbán Viktor, aki az EP-választás belpolitikai üzeneteként azt fogalmazta meg, hogy meg kell állítani a kormányt, amely 200 ezer munkahelyet sodor veszélybe. Minden alkalmat, a pécsi választást, az EP-választást és az utána következőt is arra kell felhasználni, hogy "ezt a veszélyt elhárítsuk".
Mentőkocsival menekült
A mostani magyar belpolitikai helyzetre egy 1870-es ír receptet ajánlott a Fidesz elnöke; eszerint az ír mezőgazdaság súlyos válsága miatt sokan nem tudták fizetni a hiteleket. A leghíresebb földesúr felkért egy volt katonatisztet a hitelek behajtására, aki egyre-másra tette ki az embereket a lakásukból, "s talán olyat is mondott, hogy aki nem tud fizetni, költözzen el kisebbe" - utalt Orbán Viktor Bajnai Gordon miniszterelnök kijelentésére, nagy tetszést kiváltva közönsége soraiban. Visszatérve a példára: akkor az íreknél nem volt forradalom, nem kaptak kaszára-kapára, hanem bojkottálták a volt katonatisztet, aki végül csak tábori mentőkocsival tudott Dublinba menekülni. A volt katonatisztet Charles Boycottnak hívták - tette hozzá Orbán Viktor, s felvetette: mit jelent most bojkottálni egy kormányt? - El kell menni szavazni, ez a demokrácia helyes válasza, le kell szavazni a kormány, s a pécsi hangerővel, együtt kell mondani: "Elég volt!"
Van másik
Van alternatívája a kormány rossz gazdasági programjának, van olyan erő Magyarországon, amely kezelni tudja a nehézségeket - mondta Schmitt Pál, a Fidesz EP-listavezetője a konferencián. Szerinte a Fidesz "Igen, Magyarország többre képes!" címmel megjelent programja bebizonyítja, hogy van alternatíva, van ma egy olyan politikai szövetség, amely készen áll a jelen problémáival való szembenézéssel, és készen áll a problémák hatékony kezelésére.
Történelmi bűnök
A kormány "történelmi bűnéről" és a "gátlástalan hatalmi csoport eltávolításáról" is szól a Fidesz 280 oldalas, rendhagyó összegzése. A Fidesz "Igen, Magyarország többre képes" című európai választási programja, melyet a Gerbeaud- ház Áttrium termében mutattak be, a koalíciós kormány "súlyos történelmi bűnének" nevezi, hogy Magyarország az elmúlt öt évben nem tudott élni az Európai Unió nyújtotta lehetőségekkel; s az új EU-tagállamok közül utolsóként vezethetjük be az eurót.
Végtelen történet
Martonyi János "rendhagyónak" nevezte a programot, mivel ez összegzése is az elmúlt öt évnek. A 280 oldalas dokumentum a volt külügyminiszter előszavával kezdődik. Az Orbán-kormány volt külügyminisztere arról ír, hogy már soha nem térnek vissza azok a hatalmas lehetőségek, amelyekkel a Magyarországgal egy időben csatlakozó országok valamennyien éltek, és amelyeket a magyar kormány az elmúlt öt évben elszalasztott. Az elmúlt évek rossz kormányzati politikája legalább tíz évvel vet minket vissza a fejlett európai országokhoz történő felzárkózásban. Martonyi János szerint mindez azonban korántsem jelenti, hogy a "történetnek vége lenne", hiszen ugyan az elmúlt öt évben sokat vesztettünk, de előttünk áll a következő öt év és az azt követő évtizedek.
Kormányzati pozíció híján
Kormányzati pozíció híján a Fidesz egyelőre az Európai Parlamentben az Európai Néppárt frakciójában léphet fel a magyar érdekek védelmében, ugyanakkor a Fidesz listájára leadott szavazatok "száma és aránya vitathatatlanul befolyásolni fogja azt is, hogy sor kerül-e a magyar érdekeknek kormányzati szinten történő képviseletére is." Szerinte a válságból kivezető út hosszú lesz, de a lelki és szellemi megújulás azonnal megindul, ha az országot jelenleg vezető "felelőtlen és gátlástalan hatalmi csoportot" eltávolítják. Úgy véli, hogy ebbe az irányba tett fontos lépés, ha az emberek az EP-választáson a Fidesz-KDNP jelöltjeit támogatják.
Siralmas belépő
Magyarország 2002 óta éllovasból sereghajtóvá vált Európában. Magyarországnak sohasem volt olyan rossz a megítélése az unióban, mint most - szögezik le a programban, amely szerint egy "szavahihetetlen, különjátszmákat folytató, legitimációs válsággal küzdő kormányzatként" tekintenek Magyarország mai vezetésére az unióban. - "Uniós belépőnk tehát, amely hosszú időre meghatározza helyünket Európa térképén, siralmasra sikeredett, s ez a jelenlegi koalíciós kormány súlyos történelmi felelőssége, bűne" - tartalmazza a dokumentum.
Cementszag
A program kudarcnak tartja 2004-2006-os időszakra szóló nemzeti fejlesztési tervet, és úgy véli, hogy az uniós fejlesztési források a jelenlegi intézményi struktúra mellett a "pénzszivattyú szerepét" töltik be, "a források a szocialista-szabaddemokrata klientúra zsebébe vándorolnak". A jelenlegi fejlesztési terv kapcsán pedig a Fidesz-program kontatálta: "cementszagú Magyarország-építés" helyett a "szürkeállomány és a kis- és középvállalkozások Magyarországára" lenne szükség. Szerintük az Új Magyarország Fejlesztési Tervben a források 30 százalékát kellene a mikro-, kis- es középvállalkozások támogatására fordítani.
Szégyenszemre
Adóügyben a Fidesz azt javasolja, hogy az adózás a jövőben is maradjon nemzeti hatáskörben, és Magyarország alkalmazzon csökkentett áfát az élelmiszereknél és a helyi szolgáltatásoknál. Emellett a közösségi adóparadicsomok megszüntetését, egységes európai bankfelügyeleti rendszert és az offshore tevékenység erős kontroll alá helyezését szorgalmazza. A Fidesz javasolja a szabad szolgáltatás- és munkaerőáramlás megteremtését az unióban, ugyanakkor szerintük meg kell hosszabbítani a külföldiek földvásárlásának korlátozását. A Fidesz szociális területen a foglalkoztatás bővítését tartja legfontosabb eszköznek, mert - mint írják - egyes számítások szerint a válság következtében a magyar társadalomnak kétharmada kerülhet a létminimum közelébe vagy az alá, így csaknem 6 millió szegénységben élő emberrel "szégyenszemre mi leszünk Európa harmadik világa." A romák helyzetéről azt írják, "robbanásveszélyes helyzet" alakult ki Magyarországon, és a jelenlegi hatalom, mivel képtelen kezelni a helyzetet, ideológiai síkra igyekszik terelni az ügyet, s ezáltal etnikai feszültséget gerjeszt. Szerintük a roma integráció kulcsa Európában és itthon is a munkához jutás és az oktatás.
Határok nélkül
A szomszédos országokban élő magyarok könnyebb beutazása érdekében a Vajdaság és Kárpátalja esetében lehetőségnek tartják az egyéni kérelemre megadott honosítást, vagyis a kettős állampolgárságot; a letelepedés nélküli állampolgárság megadásának - egyéni kérelem alapján - "a szocialista propaganda" állításaival szemben nincs sem nemzetközi jogi, sem uniós akadálya - tartalmazza a Fidesz uniós választási programja.
MSZP: A Fidesz programja a sunnyogó Európa-ellenesség programja
Orbán Viktor ma megint beszélt, és megint nem mondott semmit. Legkevésbé Európáról - így reagált az MSZP az ellenzéki pártvezető kijelentéseire. A szocialisták úgy látják, a Fidesz szerint Európa egy jelző a belpolitikai beszédekben, míg a szocialisták szerint Európa cél és feladat. Orbán Viktor beszédében nemcsak a kormányt, de Európát is bojkottálta. A Fidesz programja a sunnyogó Európa-ellenesség és a konfliktusexport programja, melyből több helyütt kiderül, hogy - valószínűleg a szélsőségeseknek tett gesztusként - az Európai Uniót magát, és uniós tagságunkat is kudarcként élik meg a fideszesek. Az MSZP szerint Magyarország nyert az uniós tagsággal, és még többet nyerhet, ha nem a konfliktusainkat, hanem az érdekeinket visszük magunkkal Brüsszelbe.
'Ártottak Magyarországnak'
A Fidesz az elmúlt években leszerepelt az EP-ben, a Republikon Intézet független elemzése szerint a szocialisták voltak a legaktívabbak, a fideszesek a legpasszívabbak az elmúlt öt évben - írják közleményükben. Ez a tény nem hitelesíti a Fidesz programot. Az elmúlt öt évben megpróbálták a hazai kicsinyes belpolitikai viták terepévé silányítani az európai intézményeket, magát az Európai Parlamentet is. Ezzel ártottak Magyarországnak, s programjuk arra utal, hogy ezt kívánják folytatni. Programjukban, melynek eddig megismert elemei nagy részben a kormány és a baloldal gyalázására épül, több helyen egyértelmű hazugság szerepel. A fejlesztések tekintetében például nem mond igazat a Fidesz. A tény az, hogy a fejlesztésben Magyarország élen jár, a 2007-2013 közötti fejlesztési időszakban mi írtunk ki először pályázatokat és a kifizetések tekintetében is az elsők között voltunk az Unió országai közül. A Fidesz programja visszalépést jelentene a vállalkozások támogatásában is, hiszen szerintük az uniós fejlesztési források 30 százalékát kellene a kis- és középvállalkozásoknak adni, míg most 58% jut a vállalkozásoknak. Az ÚMFT fejlesztési forrásainak túlnyomó részét a mikro- (23 %), kis- (28%) és középvállalkozások (7%) nyerték el.
Álljon ki!
Az MSZP szerint a Fidesz programja ellentmond az Unió vezetőinek, ellentmond az Európai Bizottságnak. A válságkezelés kapcsán ugyanis Orbán azt a programot akarja bojkottálni, amelyről Barroso, az Európai Bizottság elnöke úgy fogalmazott: Magyarország helyes, megfelelő intézkedéseket tesz a gazdaság "megfordítására", vagyis a fellendülés irányába terelésére. Mindezek alapján elengedhetetlenül fontosnak tartjuk, hogy az eddigi sunnyogás után a Fidesz listavezetője álljon ki egy vitára Göncz Kingával, az MSZP listavezetőjével.
Elsősorban magyarok
Az MSZP abból indul ki, hogy az Európai Parlamentben elsősorban magyarok vagyunk csak másodsorban párthoz tartozók. Ezért készek vagyunk a Fidesszel együttműködni, de nem a konfliktusexportban, hanem a hatékony nemzeti érdekérvényesítésben. Ennek hat fontos eleme van az MSZP szerint: 1. A következő költségvetési ciklusban Magyarország számára még több uniós fejlesztési forrást kell biztosítani. 2. Uniós forrásokat kell szerezni az állástalanná vált magyar polgárok támogatására. 3. A foglalkoztatás növelését szolgáló intézkedések és közmunkaprogramok finanszírozásába uniós forrást is be kell vonnunk. 4. Csökkenteni kell Magyarország gázfüggőségét. 5. Azért kell dolgozni, hogy a magyar termelők jobb feltételekkel léphessenek az uniós piacokra. 6. Meg kell dupláznunk az Európában ösztöndíjjal tanuló magyar diákok számát - zárul az MSZP szerda délután kiadott közleménye.