Orbán: mindenért én viselem a felelősséget
Mindenben történt előrelépés – összegezte a brüsszeli napot Orbán Viktor, aki érzelemtől mentes, megoldásra törekvő beszélgetésként írta le José Manuel Barrosóval, a Bizottság elnökével zárt ajtók mögött folytatott megbeszélését. A tárgyalás több mint egy órán keresztül, négyszemközt zajlott.
Átfogó és építő jellegű – így írta le meglehetősen szűkszavú közleményében José Manuel Barroso az Orbánnal folytatott találkozót. A Bizottság elnöke megerősítette: a magyar kormányfő gyorsan kezelni akarja a Bizottság által felhozott ügyeket. Barroso a közlemény szerint felhozta a Magyarországgal kapcsolatos „szélesebb” politikai aggodalmakat, amelyekkel a magyar kormánynak szintén foglalkoznia kell.
Két nyitott kérdés maradt a magyar kormányfő és a Bizottság elnöke keddi tárgyalása után a brüsszeli testület által indított eljárásokkal – a jegybank és az adatvédelmi hivatal függetlenségével és a bírák nyugdíjkorhatárával – kapcsolatban, legalábbis Orbán Viktor tájékoztatása szerint. Ezek a jegybank elnöke és a monetáris tanács tagjai által letett eskü, illetve a jegybankvezetők fizetésének ügye.
Arról nem mondhatok le, hogy bármilyen magyar intézmény eltekintsen a magyar Alkotmányra tett eskütől – mondta Orbán Viktor, ezért az eskü szövegét tovább fogja vizsgálni a két fél. A díjazással kapcsolatban a kormányfő úgy érvelt, a parlament nem tud kivételt tenni a közszolgákra vonatkozó általános fizetési korlát alól. Ebben az esetben a kormányfő szerint elég lesz bebizonyítani a brüsszeli testületnek, hogy ez egy általános fizetési korlát része.
A bírák nyugdíjkorhatárával kapcsolatban a kormányfő hangsúlyozta, hogy ez a kormány számára nem igazságügyi, hanem nyugdíjrendszerhez kapcsolódó kérdés. A kormányfő szerint a Bizottságnak a diszkriminatív elemet ki kell mutatnia az új magyar szabályozásban, és akkor ezt is korrigálják. A magyar kormány azt is el fogja fogadni, amit „az adatvédelmi hivatal vezetőjének erősítése érdekében javasol a Bizottság”, ebben nincs értékvita a kormányfő szerint. Orbán Viktor kitért arra, hogy a Bizottság több kérdésben küldött levelet, amelyek nem képeznek jogi vitát a Bizottság és a magyar kormány között, ezekre Budapest válaszol majd.
A PSZÁF és az MNB összevonása, a monetáris tanács tagjainak felmentési esetét tisztázó ügyben, illetve a kormány tagjának a monetáris tanács ülésein történő részvételének kérdésében a Bizottság jogi észrevételeit el tudja fogadni a kormány. A kormányfő brüsszeli tájékoztatója szerint „nem érezzük olyan súlyúnak, és nem érintenek olyan fontos magyar érdeket”, hogy ne tudnának változtatni. A véleménykülönbség miatt a legegyszerűbb, ha külön maradnak – mondta a kormányfő a pénzügyi felügyelet és a jegybank lehetséges egyesítéséről. Ezért Orbán Viktor arra fogja kérni a parlamentet, hogy egyszerűen törölje az átmeneti rendelkezésekben olvasható szabályt.
Semmilyen politikai megoldást nem kell találni, mert a jegybank függetlenségét senki sem veszélyezteti Magyarországon. Ezt nem politikai, hanem jogi diskurzusnak tekintem – fogalmazott a kormányfő.
A kormányfő szerint hamarosan megindulhatnak a tárgyalások a hitelről a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval. Mint mondta, a kormány készen áll a tárgyalásra, az IMF-re és az EU-ra várnak. Orbán Viktor szerint a túlzott költségvetési hiány miatt folytatódó eljárás során nem fog sor kerülni a kohéziós alapokból származó támogatások felfüggesztésére. A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter lehetséges távozását firtató újságírói kérdésre Orbán Viktor azt mondta: „Mindenért én viselem a felelősséget!”
A kormányfő szerint nincs szükség a parlament rendkívüli összehívására, hogy a magyar kormány megfeleljen a Bizottság elvárásainak. Mint mondta, semmilyen rendkívüli intézkedésre nincs szükség. „Nyugodtság, higgadtság, kiszámíthatóság, megfelelő tempó” – fogalmazott a kormányfő. Szerinte azért került ebbe a helyzetbe a kormány, mert a gyors törvényhozási folyamat során nem volt idő elmagyaráznia „fél világnak, hogy minek, mi az értelme”.
Azt fogja javasolni az Országgyűlés illetékes bizottságának, hogy Magyarország csatlakozzék a készülő uniós pénzügyi paktumhoz – közölte a miniszterelnök. Elmondta, hogy a pénzügyi paktumhoz az eurózónán kívüli EU-országok is csatlakozhatnak majd, de a szövegezési munka során megerősödött az az elem, hogy a következményeket a paktumhoz csatlakozóknak csak az euróövezetbe való belépés után kell majd viselniük. Szintén a paktumhoz való magyar csatlakozás mellett szól – tette hozzá Orbán –, hogy a tervezetben már nincs benne az adóharmonizáció terve.
A békülékeny Orbán
Orbán nem "kuruckodik" Brüsszelben, mert Magyarországnak szüksége van az IMF-megállapodásra – mondták a miniszterelnökhöz közeli források munkatársunknak még a tárgyalások előtt. A miniszterelnök "kompromisszumkészségről tesz tanúbizonyságot, akkor is, ha Barroso erődemonstrációt tart az EU-alapszerződésre hivatkozva, és a magyarországi demokráciadeficitet sérelmezve" – fogalmazott egy kormányzati szereplő, aki jól ismeri az uniós találkozókra való felkészülést.
Arra, hogy ha Orbán Viktor a Barroso-találkozón totálisan visszakozik minden korábban hangoztatott "szabadságharcos" kérdésben, annak milyen lesz a jobboldalon a visszhangja, forrásunk úgy reagált: Orbán Viktor több mint húsz éve profi politikus, "hatalmas rutinnal", nyilván megfelelően lesz képes kommunikálni a Barroso elnökkel folytatott, zárt ajtók mögötti megbeszélést is.