Orbán most nem kuruckodik Brüsszelben

Mivel Magyarországnak szüksége van az IMF-megállapodásra, ezért a miniszterelnök kompromisszumkész lesz az Európai Bizottság elnökével folytatott tárgyalásán.

Ha Magyarországnak nem lenne szüksége az IMF-megállapodásra, Orbán Viktor ma "kuruckodna" José Manuel Barrosóval. És azokban az ügyekben, amelyek esetén az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben, a miniszterelnök nem engedne, a magyar kormány végigvinné a törvénymódosításokat az európai bíróságokon, igaza tudatában – mondták a Népszabadságnak a miniszterelnökhöz közeli források. "De kedden délután Brüsszelben a "B-verzió" lesz érvényes, mivel az IMF-hitelszerződésnek nincs alternatívája. Orbán Viktor nem lesz a Tenkes kapitánya, kompromisszumkészségről tesz tanúbizonyságot, akkor is, ha Barroso erődemonstrációt tart az EU-alapszerződésre hivatkozva, és a magyarországi demokrácia-deficitet sérelmezve" – fogalmazott egy kormányzati szereplő, aki jól ismeri az uniós találkozókra való felkészülést.

A magyar jegybanktörvény EB-kívánalmaknak megfelelő módosításának nem lesz akadálya. Sőt a kormány részéről nem is bánják, ha a jegybanki tisztségviselők Magyarországra és az alkotmányra vonatkozó eskütételének megvédése téma lesz, mint ahogyan annak az exponálását sem, hogy el kell-e törölni Simor András jegybankelnök javadalmazása esetén a 2 milliós jövedelemmaximalizálást az Európai Központi Bank elvárásának megfelelően. Hiszen, ha erről akár teoretikus vita is kialakul, a kormány folyamatosan tud kommunikálni az ország szuverenitásáról és a nemzeti érzületről. Orbán Viktor ezen kérdéseket nevezte előzetesen nehéz ügynek, a jegybanktörvényt illetően a miniszterelnök – idézzük – "meghajol" a bizottság jogi elvárásai előtt, akkor is, ha nem az érvek súlya, hanem az erő miatt teszi ezt. Azaz nem nevez ki harmadik MNB-alelnököt, nem delegálnak plusz 2 tagot a monetáris tanácsba, és a tanácsüléseken nem lesz ott a mindenkori gazdasági (pénzügy-) miniszter. De kikerül az alkotmányhoz kapcsolódó átmeneti rendelkezések közül az MNB és a PSZÁF összevonásának a lehetőségére vonatkozó passzus is.

Az EU által indított kötelezettségszegési eljárás másik apropója, a bírák nyugdíjkorhatára ügyében is teljes felhatalmazást kapott a kormány részéről Orbán Viktor; és bár a miniszterelnök korábban úgy nyilatkozott, hogy ez nem igazságszolgáltatási ügy (noha az igazságszolgáltatás nemzeti hatáskör), hanem nyugdíjreform-kérdés, már körvonalazódnak az EU-val folytatott szakmai szintű tárgyalásokon a megoldási lehetőségek. Navracsics Tibor igazságügyi és közigazgatási miniszter a Magyar Rádiónak már nyilatkozott arról, hogy biztosan nem kell módosítani az alkotmányt a bírák nyugdíjkorhatára ügyében, hiszen a cél az, hogy az általános nyugdíjkorhatár valóban általános legyen. A közös megoldás az lehet, hogy kitolhatják azt az átmeneti időszakot, így nem azonnal, hanem "fokozatosan" kell 70 helyett 62 éves korukban nyugdíjba menniük a bíráknak. De a KIM-miniszter szerint az is reális elképzelés, hogy egyedi kérelem alapján 62 évesnél idősebb bíró is hivatalban maradhasson.

Az adatvédelmi hatóság függetlenségével, illetve a Jóri András távozásával kapcsolatos EB-aggályokra válaszul a kormány hajlandó kivenni a jogszabály azon bekezdését, amelyik a hatóság elnökének felmentéséről rendelkezik, azaz, hogy a hatóság elnökének felmentését a miniszterelnök kezdeményezheti abban az esetben, ha megítélése szerint a vezető nem jól látja el feladatát.

E három hivatalos ügyön túlmenően ugyanakkor a zárt ajtók mögötti tárgyalás egyik "sarkalatos" pontja lehet a 16 százalékos adókulcsra vonatkozó magyar "alkotmányos" szabályozás is. A miniszterelnök egyik közeli munkatársa a napokban úgy fogalmazott: "nagyon meglepődne", ha Barroso bizottsági elnök ilyen elvárással állna elő. Viszont megerősítette a Népszabadság által már a múlt héten közölteket; az EU megelégedne azzal is, ha feles törvény szabályozná a 16 százalékos arányos adózást – így a következő kormány korrigálhatná azt. De forrásunk felhívta a figyelmet: a 16 százalékos adózáson enélkül is lehet változtatni, adókedvezményekkel, adójóváírással, azaz a magyar kormány e téren sem zárkózna el a tárgyalásoktól.

Arra, hogy ha Orbán Viktor a Barroso-találkozón totálisan visszakozik minden korábban hangoztatott "szabadságharcos" kérdésben, annak milyen lesz a jobboldalon a visszhangja, forrásunk úgy reagált: Orbán Viktor több mint húsz éve profi politikus, "hatalmas rutinnal", nyilván megfelelően lesz képes kommunikálni a Barroso elnökkel folytatott, zárt ajtók mögötti megbeszélést is.  

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.