MTV: cserben hagyott sztrájkbizottság

Nem jelentek meg az MTV közalapítvány kuratóriumának képviselői a sztrájkbizottság által kezdeményezett keddi háromoldalú tanácskozáson. A megbeszélések januárban folytatódnak.

Még az ünnepek előtt kezdeményezte a Magyar Televízió december 3-án megalakult sztrájkbizottsága, hogy a menedzsmenttel folytatott tárgyalásokat bővítsék háromoldalúvá a kuratóriumi elnökség bevonásával. Lázár András, a sztrájkbizottság vezetője keddi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: az MTV csőd közeli helyzetbe kerül nemsokára, ha a jelenlegi válsághelyzetet nem oldják meg a felelős politikai és tulajdonosi vezetők: "a jelenlegi helyzet a Magyar Televízió megszűnéséhez (...) vezethet".

A sztrájkbizottság vezetője szerint arra, hogy a kuratórium képviselői nem jelentek meg a tárgyaláson "azok a mondvacsinált okok" adtak lehetőséget, miszerint nincs kuratóriumi döntés arról, milyen álláspontja legyen a testületnek egy ilyen tárgyaláson. Közölte azt is, az MTV menedzsmentje "ma érdemben nem képes" a sztrájkbizottsággal megállapodni. Ennek oka az MTV alelnöke és a kuratórium közötti feszültség. Medveczky Balázs alelnök nem teljesíti a kuratórium döntéseit, és "meg meri azt tenni", hogy a munkaszerződését nem mutatja meg a testületnek.

Lázár András közölte azt is, továbbra is követelik a tulajdonosi képviselőkkel való tárgyalást. A sztrájkbizottság nyitni akar a társadalom felé, és segítségül hívnak civil szervezeteket, szakszervezeteket, szakembereket és akár nemzetközi szervezeteket is, hogy a Magyar Televízió egy normatív, pártoktól független finanszírozási modellbe kerüljön.

Lázár András közölte, a tárgyalások január 5-én folytatódnak. Ígéretet kaptak arra, hogy januárban rendezik a "túl sok vezető" elbocsátását. A sztrájkbizottság nem tesz lépéseket azért, hogy ezeket a vezetőket megmentsék. A testület vezetője közölte, kedden levelet írtak Medveczky Balázsnak és Czeglédi László kuratóriumi elnöknek. A sajtótájékoztatón közreadott levélben a többi között azt kérdezik: a mostani szakmai struktúra és szakemberállomány tényleg alkalmas-e a jövőbeni gyártás humánerőforrás-igényét maradéktalanul kitölteni, s miképpen tervezhetők ezek az átfogó közszolgálati társadalmi megrendelés és ebből fakadó műsorstruktúra ismerete nélkül.

A kuratóriumtól arra várnak választ, mit tettek az állam által megváltoztatott előfizetési díj évente fokozódó értékvesztése ellen, és mivel magyarázható az, hogy nem léptek fel a műsortervek elmaradása, a működőképességet veszélyeztető menedzsmenti döntések ellen. A sztrájkbizottság szerint az MTV állománya már most azon szint alatt van, amelyen a tényleges feladatait el lehetne látni. "Ám ehhez lakosságarányosan és fajlagosan az eddigi finanszírozás háromszorosára lenne szükség, ha a közép-európai mezőny derekán szeretnénk helyet szerezni".

Mint írták, a menedzsment "Válságkezelés és megújulás" című koncepciója "tragikusan bizonyítja, hová jutott az MTV tulajdonosi felügyelete és szakmai vezetése, s hogy mennyire kerülik az MTV mint munkaszervezet és az MTV mint műsorfolyam valódi állapotainak rögzítését és értékelését".

A sztrájkbizottság deklarált célja a munkahelyek és az MTV-ne, mint a társadalmi párbeszéd színterének a megóvása.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.