Sztrájkhangulat az MTV-ben
Kapuvári Gábor közlése szerint a Magyar Televízió Gyártásvezetői Szakszervezete, a Televíziós Dolgozók Szakszervezete és a Televíziós Műsorkészítők Érdekvédelmi Szövetsége az 1650 dolgozó mintegy egyharmadát tömöríti. Az előkészületek egyik, név nélkül nyilatkozó résztvevőjének tájékoztatása szerint céljuk a bérek legalább reálértéken tartása, valamint a munkahelyek biztonságának garantálása. Mint mondta, öt éve nem volt fizetésemelés a cégnél, a költségvetési megszorítások (az idén még 9,4 milliárdos céltámogatás megvonása) miatt pedig veszélyeztetve érzik sokuk állását.
Az informátor szerint napokon belül megalakuló testület első ülésein kell eldőlnie, milyen magatartást tanúsítanak az Országgyűléssel, mint fenntartóval, illetve a munkáltatói jogokat gyakorló menedzsmenttel szemben. Az MTI a sztrájkbizottság előkészületeinek egyik szervezőjétől úgy értesült: még csütörtökön írásban kérik Medveczky Balázs ügyvezetőt, hogy tegyen lépéseket a vezetők és a beosztottak javadalmazása közötti aránytalanságok tompítására.
Kapuvári Gábor elhárította a részletekre vonatkozó érdeklődést, annyit azonban elmondott: ismeretei szerint a belsősök négy százalékára jut a bértömeg 13 százaléka, s miközben a menedzsment tagjainak milliós fizetéseiről jelennek meg sajtóhírek, 637 olyan MTV-alkalmazottról tudnak, akinek havi bruttó bére nem éri el a 250 ezer forintot.
Az MTI a Magyar Televízió sajtóirodájától csütörtökön - az intézménynél érvényben lévő rendszert betartva - írásban érdeklődött az intézmény álláspontjáról.
Az MTV eközben nyilatkozatot adott ki, mely szerint "valótlanságok sorozatával" bírálja az intézményt Jánosi György szocialista országgyűlési képviselő, akinek indítványára a büdzsé tervezete által meghagyott 2,4 milliárdos céltámogatást is elvonták az intézménytől. A köztévé rámutatott arra: a módosító indítvány "oda vezetett, hogy a parlament többsége hétfőn az utolsó fillérig megfosztotta az MTV-t a költségvetési céltámogatástól".
Közleményükben kitérnek arra: Jánosi György "a tények félremagyarázásával úgy próbálja beállítani" a Legfőbb Ügyészség törvényességi felügyeleti eljárását, mintha az az MTV vezetőségének működésével összefüggésben indult volna. Az eljárás ezzel szemben a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának mulasztása miatt indult, mivel a testület 2008 márciusa óta nem tud elnököt választani az MTV élére.
Valótlanság az is, hogy a médiatörvény elfogadása óta "semmilyen mélyreható szerkezeti változás nem történt"; 1997 óta a létszám megfeleződött, az igazgatóságok, főszerkesztőségek száma csökkent. Mint írják, Jánosi György "elhallgatja", hogy az 1997 óta felhalmozott 50 milliárd forintos veszteséggel szemben "a jelenlegi menedzsment felszámolta a pazarlást, és ennek köszönhetően 2008-ban már a negyedik évét zárta szolid nyereséggel a köztelevízió".
Jánosi György erre reagálva azt közölte: a részvénytársaság felügyelőbizottságának múlt évre vonatkozó mérlege világosan rögzíti, hogy 2008-ban a közszolgálati médiumnál 58 embernek volt egymillió forint feletti havi bére és közülük 48-an ma is a részvénytársaság alkalmazottjai. A tavaly kifizetett jutalmak kapcsán hozzátette: nem 300, hanem 304 millió forintot osztottak szét prémiumként, és ebből csak 130 milliót számoltak el. A dolgozók 4 éve nem kaptak béremelést, közülük 300 ember esetében az egy főre eső családi jövedelem összege a minimálbért sem érik el havi szinten.
A szocialista képviselő kiemelte, hogy a költségvetés a médiatörvény szerint előírt támogatást az utolsó forintig kifizeti a Magyar Televíziónak, de megjegyezte: amit ezen felül kap évek óta a köztelevízió, az céltámogatásként jegyzett extra járandóság. Jánosi György megjegyzi, a Legfőbb Ügyészség szerint jelen pillanatban törvénytelenül működik a Magyar Televízió részvénytársasága.
Cselényi László, a Duna Televízió elnöke azt közölte: döntő részben műsorkészítésre fordítja a Duna TV azt a pluszpénzt, amit a jövő évi költségvetés biztosít a közmédium számára. A televízió elnöke januártól egyebek mellett újabb, késő este jelentkező híradót, a látványelemekben megújulást, frissítést, hétvégi szórakoztató produkciót ígért. A költségvetési juttatásnak köszönhetően már november végén, háromnegyed éves szünet után ismét jelentkezhetnek reggeli műsorral.