Mesterházy lesz Orbán kihívója

Megszületett a megállapodás a demokratikus ellenzék szorosabb együttműködéséről: az MSZP és az Együtt-PM közös listát állít, és várják a DK csatlakozását is. Bajnai Gordon hátrébb lépett, a közös miniszterelnök-jelölt Mesterházy Attila.

Közös listát és közös miniszterelnök-jelöltet is állít az MSZP és az Együtt-PM, amelynek értelmében Mesterházy Attila szocialista pártelnök lesz Orbán Viktor kormányfő első számú ellenzéki kihívója – erről döntöttek a szövetséges felek. Az új megállapodáshoz várják a Demokratikus Koalíció csatlakozását is, Gyurcsány Ferencék pártjával a tervek szerint hamar meg is kezdik az egyeztetést a részletekről.

Megegyezés után
Budapest, 2014. január 8. Mesterházy Attila, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnöke (b) és Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője a megbeszélésüket követően tartott sajtótájékoztatón az MSZP VI. kerületi, Jókai utcai székházában 2014. január 8-án. Közös lista állításában állapodott meg az MSZP és az Együtt-PM szövetség. MTI Fotó: Kovács Tamás

Mesterházy Attila a döntést követően többek között arról beszélt: az Együtt-PM-mel folytatott tárgyalásokon egyetértettek abban, hogy Magyarország jelenleg demokratikus, gazdasági és szociális válságban van, amelynek orvoslására a két szervezetnek jó programja, jó ajánlata van az ország számára. Az MSZP elnöke szerint annak megoldását keresték, hogy ezek az ajánlatok miként kerülhetnek biztos megvalósításra, vagyis miként lehet a leginkább biztosítani a választási győzelmet. A tárgyalások során megvizsgálták a külön listás koordinált indulás, a kétirányú szövetségbővítés, illetve a közös lista és közös jelöltállítás megvalósíthatóságát is. Ez utóbbit látták a lehető legerősebb és leghatékonyabb megoldásnak és ezért ehhez rendeltek közös konstrukciót. „Az első lépésen túl vagyunk, de még nem az összesen” – fogalmazott Mesterházy Attila, hozzátéve: miután alig kilencven nap van már csak hátra a választásig, ezért a lehető leggyorsabban le kell zárni a további tárgyalásokat, nyilvánvalóan elsősorban a Demokratikus Koalícióval.

A volt kormányfő, Bajnai Gordon a közös sajtótájékoztatón azzal érvelt, hogy a változást akarók nagy többségben vannak az országban, de a változásban hívők még nincsenek elegen. „Ezért tettünk kezdeményezést, hogy kiléphessünk a korábbi helyzetből. Hogy ez a győzelmi hit visszajöhessen” – mondta Bajnai Gordon, hangsúlyozva: a győzelmi hithez az kell, hogy a változást akarók egy közös táborban legyenek. Az Együtt-PM vezetője hozzátette, hogy a jelenlegi szövetségben nem voltak jók az érdekviszonyok, maradtak még viták.

Bajnai kijelentette, hogy szándékaik szerint az MSZP jelöli majd a közös miniszterelnököt, amelyet az Együtt-PM és a DK majd elfogad. Bajnai Gordon szerint ilyen közös választási listára még nem volt példa korábban, az ellenzéknek az Orbán Viktor által állított csapdákat kell kerülgetnie. Bajnai szerint ez a mostani konstrukció azt is jelenti, hogy minden résztvevője megőrzi saját identitását, de – tette hozzá – meg kell állapodni egy közösen képviselhető programról. Bajnai szerint mostantól a DK-nak is döntő felelőssége van abban, hogy meg lehessen állapodni és a demokratikus ellenzék sokszínű tábora egy emberként szavazzon majd a Fidesz leváltására.

Egyik politikus sem kívánt egyelőre arról részletekbe menően beszélni, hogy az új konstrukcióban a három szervezet miként osztozkodik majd az egyéni körzeteken és miként állítják össze a közös lista sorrendjét, illetve hogy szerepelhet-e azon Gyurcsány Ferenc vagy sem. Az MSZP elnöke azt azonban nem zárta ki, hogy a DK-val való megállapodás után akár további szervezetekkel is tárgyalást kezdhetnek.

A közös program kapcsán kérdésre válaszolva Mesterházy Attila azt mondta: közös ajánlatot akarnak tenni Magyarországnak, ezért az „ütközőpontokat harmonizálni” kell, de ezzel kapcsolatban nem látja „tragikusnak” a helyzetet, hiszen régóta folytatnak szakpolitikai egyeztetéseket a DK-val. Azt Mesterházy kizártnak nevezte, hogy ne tudnának a közös programban megállapodni Gyurcsányékkal. Az MSZP mechanizmusának ismeretében a végső döntés jóváhagyásához kongresszusi felhatalmazásra is szükség lesz, ennek időpontja még nem ismert.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Az újraírt szövetséget meglehetősen hosszú és helyenként feszült egyeztetés előzte meg. A folyamat azután indult el, hogy az Együtt-PM elnöksége a szocialistákkal megkötött szövetség megerősítéséről, a szélesebb összefogás megteremtésének felülvizsgálatáról döntött. Bajnai Gordon ezután már közös listáról és közös jelöltekről beszélt és jelezte: kész miniszterelnök-jelölti ambíciójáról is lemondani a győzelemre esélyesebb formáció létrehozása érdekében. Ez nem titkoltan elsősorban a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció szövetségbe hívását jelentette.

Az MSZP vezetőit – miután röviddel előtte volt ezzel kapcsolatos jelzés feléjük – nem érte váratlanul a kezdeményezés, de nem is fogadták ettől függetlenül felhőtlen örömmel; mondván hónapok óta a megkötött szövetség előnyeiről beszéltek, ráadásul többször is határozottan kijelentették, hogy lezárták a tárgyalásokat. Tény, ugyanakkor, hogy a DK támogatottsága az utóbbi hónapokban megközelítette az Együtt-PM mögötti tábor létszámát, ez pedig lépéskényszerbe hozta nemcsak Bajnaiékat, de részben Mesterházyékat is.

A tárgyalás első körére nagyon hamar, már kedd délben sor került és majd három órán át tartott az MSZP Jókai utcai központjában. Forrásaink szerint a zárt ajtók mögötti tárgyaláson Bajnai Gordon hamar világossá tette, hogy közös lista létrehozását szorgalmazza, ennek érdekében pedig miniszterelnök-jelölti ambícióit is kész félretenni. Ugyanakkor az Együtt-PM delegációja azt is javasolta, hogy a közös kormányfő-jelölt egy külső, negyedik személy legyen, akit viszont (legerősebb pártként) az MSZP nevezhetne meg. A szocialisták viszont egyértelművé tették, hogy számukra Mesterházy Attila a jelölt erre a posztra; amit ugyanakkor Bajnaiék nem tartottak megfelelőnek. Ezen a ponton meg is rekedt az első kör, a felek elvonultak és sajátjaikkal folytatták az egyeztetési folyamatot. Végül kedden este kilenckor volt még egy újabb, hajnalig tartó tárgyalás, amelyet szerda délelőtt tizenegytől újabb három órás felvonás követett; ennek lett eredménye a mostani megállapodás.

Most akkor hazamegyek” – mindössze ennyit írt a bejelentést kommentálva az épp külföldi szabadságát töltő Gyurcsány Ferenc. A DK elnöke később rövid közleményben is reagált, eszerint a Demokratikus Koalíció üdvözli az MSZP és az Együtt-PM arra irányuló közös kezdeményezését, hogy a DK részvételével teljes körű, közös képviselő-jelölteket, közös listát és közös miniszterelnök-jelöltet állító választási megállapodás jöjjön létre. „A DK készen áll a háromoldalú tárgyalások azonnali megkezdésére” – tette hozzá a volt kormányfő. A Népszabadság információi szerint elképzelhető, hogy az MSZP és az Együtt-PM elsődlegesen azt fogják Gyurcsány Ferencnek ajánlani, hogy a listán ne szerepeljen, induljon és szerezzen parlamenti mandátumot inkább az egyik közös egyéni választókörzetben. Kérdés, hogy egy ilyen konstrukcióban a DK miként tud partner lenni, hiszen korábban világossá tették, hogy nem tartják vállalhatónak, ha más szervezetek szabják meg, hogy mely politikusaik nem lehetnek benne egy közös névsorban. Ugyanakkor az is tény, hogy Gyurcsány Ferenc korábban kijelentette: ha csak az ő személye és indulása lesz az akadálya a teljes összefogásnak, akkor kész hátralépni.

Jönnek a reakciók

A Fidesz már előre közölte, hogy akárki lesz a listán, az régi ember lesz. Selmeczi Gabriella még a tárgyalások előtt elmondta, hogy "teljesen mindegy, kik lesznek a baloldal listáján vagy listáin. Ez csak őket érdekli, azokat, akik most tárgyalnak: ugyanazok, akik már egyszer tönkretették az országot". Selmeczi azt is tudja, hogy "a baloldal eltörölné a rezsicsökkentést, a családi adókedvezményt, csökkentené vagy akár el is törölné a minimálbért, és 40 százalékra emelné a jelenleg 16 százalékos személyi jövedelemadót".

Baja Ferenc szocialista politikus a közösségi oldalán máris kommentálta a megállapodást. Emlékeztetett rá, hogy a Fideszt szerinte csak baloldalról, karakteres baloldali politikával lehet leváltani. „Nyilván akadnak majd olyanok, akik kritikával illetik ezt a megállapodást. Ez érthető is, itt, a baloldalon szerencsére soha nem volt jellemző, hogy birkaként kövessék a hívek vezetőiket, hanem színes viták, disputák, kritikai attitűd a jellemző. Ez a természetes demokratikus működés. Magát a döntést a döntésben részt vevők is nyilván számos kritikai gondolattal együtt hozták meg. Most azonban egyetlen tét van, s a választásokig csak erre koncentrálhatunk: az Orbán által képviselt háborús, kirekesztő és elszegényítő, vagy Mesterházy Attila, az összefogás miniszterelnök-jelöltje által képviselt békés, építkező, jog- és létbiztonságot teremtő Magyarországot akarunk-e?” – írta közösségi oldalán az MSZP kampányfőnök-helyettese.

A 4!K szerint „ez ugyanaz a régi csapat, amelyik 2010 előtt katasztrófát idézett elő Magyarországon. Hazugság volt a megújulásról és a korszakváltásról szóló szöveg.” 

A Jobbik úgy látja: "a Mesterházy-Bajnai-Gyurcsány alkotta bűnszövetség a vesztes csapaton ne változtass elvét követi", és összefogásuk új mottója: együtt 2010.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.