Itt a Múzeumi Negyed építészeti pályázata 870 ezer euróért

Összesen 870 ezer euró díjazású nemzetközi építészpályázatot hirdettek a Városligetbe tervezett új Múzeumi Negyed épületeire. A koncepcióterveket május végéig várják. A második forduló eredményét decemberben hirdetik ki.

Kétfordulós – 870 ezer euró összdíjazású nyílt, nemzetközi építészpályázatot hirdetett a Szépművészeti Múzeum és a Városliget Zrt. az új Múzeumi Negyed épületeire. A látvány-, illetve koncepcióterveket május végéig várja a tizenegy fős nemzetközi zsűri. A második fordulóban már csak az első körből tenderenként továbbjutott hat-hat tervezőcsapat vesz részt. A pályázat végső eredményhirdetése december 19-én lesz. A pályázat regisztrációja tegnap kezdődött.

A nemzetközi tervpályázatot öt új múzeumépület megformálására írták ki, de csak négy tendert hirdettek, lévén az egymással szemben lévő építészeti és fotográfiai kiállítóterekre „egy kézből” várnak terveket. Természetesen a tervező irodák több épületre is pályázhatnak egyszerre, de pályázatonként csak egy terv adható le. A pályázat titkos, nyelve angol, nevezési díj nincs.

– Semmilyen gátat nem akartunk szabni. A beadott pályaművek anonimek, így senki nem kerülhet kiemelt helyzetbe, például meghívással. Így a zsűri valóban részrehajlás nélkül, a tervek erényei alapján hozhat döntést. A véleményformálást nem befolyásolják az esetleges sztárnevek. Mindez együtt teret nyit fiatal és tehetséges építészek előtt is – magyarázza Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, a projekt levezénylésével 2011-ben megbízott miniszteri biztos. – Világszínvonalú építészeti megoldásokat várunk – teszi hozzá –, de nem önmagukért való épületszobrokat, hanem jól használható, letisztult épületeket, amelyek egy-egy erőteljes építészeti gondolat megformálásával nem uralják, hanem felemelik a környezetüket.

Fontos bírálati szempont lesz az adott épület történelmi parkhoz és a környező városrészhez való illeszkedése. Az épületek nem nyúlhatnak a „végtelenbe”, párkánymagasságukat a Dózsa György út másik oldalán lévő házak magasságához illően 25 méterben szabtuk meg. Ez alól csak az Új Nemzeti Galéria és Ludwig Múzeum, illetve a Néprajzi Múzeum épületei jelentenek kivételt, ezeken ugyanis akár 40 méteres építészeti jel is megjelenhet. Az építészeti pályázatra érkező tervek egyébként az újonnan létesülő Építészeti Múzeum gyűjteményét gyarapítják majd, egy széleslátószögű pillanatfelvétellel dokumentálva jelenünk nemzetközi építészetét.

A pályázat kiírói olyan pályaműveket várnak, amelyek funkcionálisan kielégítik a XXI. századi múzeumi elvárásokat, flexibilis tereket biztosítanak a beköltöző intézményeknek és megfelelő körülményeket a látogatóbarát működéshez. Olyan okos megoldásokat keresnek, amelyek hosszú távon gazdaságosan üzemeltethetővé teszik az intézményeket. A terveknek meg kell felelniük a 2020-ban bevezetésre kerülő közel záró energiájú épületekre vonatkozó előírásoknak.

A Liget Budapest építészpályázatát eleve kétfordulósra tervezték, ahol a két megmérettetés között a kiíró észrevételezheti a benyújtott terveket, a pályázó pedig ennek ismeretében pontosíthatja azokat. A nemzetközi szakemberekből álló zsűri elnöke Baán László miniszteri biztos, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, társelnöke Wim Pijbes az amszterdami Rijksmuseum főigazgatója lesz. A zsűri tagjai: Paula Cadima, az AA London School of Architecture tanára, Fekete György a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, Finta Sándor Budapest főépítésze, Edwin Heathcote a Financial Times építészeti kritikusa; Henri Loyrette a francia Államtanács tagja, a Musée du Louvre korábbi igazgatója, Nagy Ervin országos főépítész; Sáros László a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke és Martha Thorne a Pritzker Építészeti Díj ügyvezető igazgatója lesz.

Az első forduló május 27-én zárul. Erre még „csak” az ún. designterveket várnak. A továbbjutó – tenderenként várhatóan hat – építésziroda ezt követően kapja meg a most készülő fővárosi szabályozási tervet. (A törvény június végi határidőt szabott a fővárosi önkormányzatnak a „projektbarát szabályozás” kidolgozására.) A második körben ennek előírásai, illetve a kiíróval történő egyeztetés mentén kell elkészíteni a részletes terveket októberig. A miniszteri biztos nagy érdeklődésre számít, mivel jelenleg ez a legnagyobb új múzeumi projekt Európában.

Az épületek elhelyezése adott. A Dózsa György úton három épület alkotta „múzeumfal” épül, a a Petőfi Csarnok helyére gyermekélményközpont kerül. Új helyre költözik a Fővárosi Nagycirkusz, bővül a Közlekedési és a Szépművészeti Múzeum, Pannon Őstenger hullámzik az állatkertben. A Vágány utcában három parkolóház, míg az Ötvenhatosok tere alatt mélygarázsok létesülnek.

A beruházás pontos költségvetése még csak most formálódik. A 150 milliárd forintos keretből az elképzelések szerint 70-75 milliárdot visz el az öt új múzeumépület. A többit többek között a Vágány utca melletti, 15 ezer négyzetméteres új Országos Műemléki Raktározási és Restaurálási Központra, az új cirkuszra, a közlekedési fejlesztésekre – köztük a Dózsa György út alatti 1500-1800 férőhelyes mélygarázsra, a Kós Károly sétány lezárásának kiváltására –, a park fejlesztésére, valamint a Közlekedési Múzeum bővítésére költik.

A tavaly elfogadott Városliget-törvény egy 100 százalékig állami tulajdonban lévő cégre, az azóta létrehozott Városliget Ingatlanfejlesztő (VIF) Zrt.-re bízta a Múzeumi Negyed megvalósítását. A társaság 99 évig látja el a Liget vagyonkezelését.

Az érdeklődők a ligetbudapest.org oldalon érhetik el a szükséges információkat.

A Városliget madártávlatból
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.