Meghalt az Afganisztánban megsérült magyar katona
Meghalt a kórházban Kolozsvári György zászlós, az a katona, aki az afganisztáni támadásban életveszélyesen megsérült - közölte a Honvédelmi Minisztérium. A tárca közlése szerint a zászlóst, az afganisztáni orvtámadás legsúlyosabb sérültjét, a világszínvonalú orvosi ellátás sem menthette meg. A repesz ütötte sebek végzetesnek bizonyultak. A 37 éves hivatásos tiszthelyettes kedd reggel halt meg a Honvédkórházban.
A támadás után kómába esett katona kezelését az afganisztáni Mazari Sarifban lévő német katonai kórházban kezdték meg, majd két nappal később Magyarországra szállították. A Honvédkórház intenzív osztályának orvosai huszonnégy órás folyamatos ügyeletben küzdöttek a kritikus állapotban lévő sérült életéért. Mindezek ellenére Kolozsvári György állapota az utóbbi napokban rohamosan romlott. Életfunkcióit csak gépi támogatással lehetett fenntartani - tették hozzá. Benkő Tibor vezérkari főnök összehívta a Központi Kegyeleti Bizottságot, amely javasolhatja a honvédelmi miniszternek az elesett katona hőssé nyilvánítását - olvasható a közleményben.
Kolozsvári György 1973. december 22-én született Pápán. Katonai szolgálatát 1996-ban kezdte meg. A tatai dandár lövész zászlóaljában, a 3. lövész századnál szolgált, majd az alakulat vezénylő zászlósa lett. Járt Koszovóban és Bosznia-Hercegovinában. Afganisztánban 2007-ben, a PRT 2. váltásával járt először. Három alkalommal is kitüntették a Békefenntartásért szolgálati jellel. Megkapta a Szolgálati Érdemjel bronz fokozatát, és teljesítményét számos alkalommal pénzjutalommal is elismerték - olvasható a tárca közleményében. Halálával négyre emelkedett a Magyar Honvédség afganisztáni kötelezettségvállalása közben elesett magyar katonák száma. Temetéséről később intézkednek.
Két halott, két sebesült
A támadásban, amely augusztus 23-án hajnalban érte a magyarokat, Pappné Ábrahám Judit 32 éves katona meghalt, Kolozsvári György és két további társa pedig súlyosan megsérült. A katonanőt halála után hadnaggyá léptette elő, és hősi halottá nyilvánította a Honvédelmi Minisztérium. Pappné Ábrahám Judit több békefenntartó misszióban is részt vett, szolgált Macedóniában és Koszovóban is.
Benkő Tibor korábban a támadásról azt közölte, hogy a katonai konvoj Puli-Humriból, a magyar bázisról Mazari Sarifba tartott, ahonnan a katonák szolgálati idejük leteltével éppen hazatértek volna Magyarországra. A konvoj mellett egy házi készítésű robbanószerkezetet robbantottak, majd három irányból kézifegyverekkel tűz alá vették a katonákat. A konvoj negyedik autója, amelyben a meghalt katonanő és három sérült társa is utazott, ekkor kapott telitalálatot egy RPG-től (páncéltörő rakétavető) - fűzte hozzá.