Megfigyelési ügy: panasszal élt az NBH

Panasszal élt Laborc Sándor, az NBH főigazgatója amiatt, hogy a vám- és pénzügyőrség megszüntette a nyomozást az UD Zrt-ügyben. Szerinte súlyos hiányosságok történtek, és továbbra is van lehetőség a bűncselekmény bizonyítására.

Panasszal élt a vám- és pénzügyőrség országos parancsnokánál Laborc Sándor dandártábornok, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója, a szervezet UD Zrt. ügyével kapcsolatos nyomozást megszüntető határozata ellen - közölte a Nemzetbiztonsági Iroda pénteken az MTI-vel. Mint közleményükben írták, a főigazgató "az ügy kimenetele szempontjából súlyos hiányosságnak tartja, hogy nem került sor független igazságügyi könyvszakértő kirendelésére az UD Zrt. pénzmozgásainak tisztázása érdekében".

Laborc Sándort, az NBH  főigazgatója
Laborc Sándort, az NBH megbízott főigazgatója Szilvásy Péter grafológus Egymásért Egy-Másért Alapítvánnyal együtt dolgozott (kiemelten közhasznú szervezet ) bizottsági meghallgatás nemzetbiztonsági vizsgáló bizottság (eseti)

A panaszban a főigazgató azt is nehezményezi, hogy nem vizsgálták "a cégháló tulajdonosi hátterét" és a tulajdonosok által birtokolt cégek "egymás közti feladatmegosztási és számlázási rendjével kapcsolatban a jogszerűséget".Laborc Sándor álláspontja szerint a bűncselekmény bizonyítására továbbra is lehetőség van, ezért a nyomozás továbbfolytatását javasolja.

A közszolgálati televízió Híradója július 6-án számolt be arról, hogy bűncselekmény hiányában megszüntette az adócsalás és számlafegyelem megsértése miatt folytatott nyomozást a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) az UD Zrt. ügyében. A vámosok adócsalás és számlafegyelem megsértése miatt vizsgálódtak.

Az adatgyűjtési ügy tavaly szeptemberben került nyilvánosságra, miután a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szeptember 10-én a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának feljelentése alapján házkutatást tartott az UD Zrt.-nél és a cég vezetőinek lakásán. A rendőrség akkor magántitok jogosulatlan megismerése, államtitoksértés és számítógépes rendszer feltörése miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen. Ezen bűncselekmények vonatkozásában megszüntették a nyomozást.

Az NNI június 9-én azt is közölte, hogy a nyomozás során viszont több olyan bizonyítékot találtak a nyomozók, melyek megalapozták a visszaélés haditechnikai termékkel és szolgáltatással, illetőleg kettős felhasználású termékkel bűntette, befolyással üzérkedés, többrendbeli hivatali visszaélés, visszaélés személyes adattal bűncselekmények gyanúját. A rendőrség közlése szerint az összesen öt különböző nyomozást a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészségek és a NNI folytatják.

Az ügy azután került a figyelem középpontjába, hogy Dávid Ibolya, az MDF elnöke szeptember 12-én sajtótájékoztatón jelentette be: a legfőbb ügyésztől és az NNI-től is soron kívüli vizsgálatot kér, mert a birtokába került hangfelvétel szerint Almássy Kornél - a párt visszalépett elnökjelöltje - érintett lehet az ő személyére vonatkozó adatgyűjtésben. A Fővárosi Főügyészség szeptember 18-án elutasította az MDF elnökének feljelentését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.