MDFgate? Polipgate? - dosszié

Almássy Kornélt, az MDF volt elnökjelöltjét, Dávid Ibolyát az MDF elnökét, Stumpf Istvánt a Fidesz volt kancelláriaminiszterét, Demeter Ervint és Kövér Lászlót a Fidesz volt titkosszolgálati minisztereit, Tombor Andrást, Orbán Viktor volt belpolitikai főtanácsadóját, Csányi Sándort, az OTP Bank elnök-vezérigazgatóját, az egyik leggazdagabb magyart, Szilvásy Györgyöt a polgári titkosszolgálatokat felügyelő minisztert, Draskovics Tibor rendészeti és igazságügyi minisztert, Bajnai Gordon gazdasági minisztert, Keller Lászlót, a pénzügyminisztérium államtitkárát, Laborc Sándort a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatóját, Bencze József országos redőfőkapitányt valamint Nyakó Istvánt, az MSZP szóvivőjét köti össze immáron a Horváth Józsefnek, az NBH volt műveleti főigazgató-helyettesének irányítása alatt álló UD Zrt. ügye. A szereplők száma még szaporodhat.

 

Szeptember 10-én házkutatást tartanak „egy neves vagyonvédelmi cégnél”, először lőfegyverrel való visszaélés gyanújával, majd lefoglalják a társaságnál tárolt számítógépeket, szervereket. (Dávid Ibolya ismeretlenektől megkapja az ellene folyó állítólagos megfigyelést „bizonyító” hangfelvételt.)

Szeptember 11-én kiderül, hogy az UD Zrt ellen a Nemzeti Nyomozó Iroda magántitok megsértésének gyanújával nyomoz. Az akkori hírek szerint a társaság az Origo Freemail szervereit törte fel – az előző napi házkutatást összefüggésbe hozzák a nyomozással. Az Origo szerint szervereiket nem érte támadás. A nyomozásról kiderül: azért (is) folyik, mert kormányzati szervereket támadtak meg. (Csányi Sándor felhívja Bencze Józsefet, hogy közölje: személyes érdekeltségeihez tartozó szervereket is lefoglalt a rendőrség az UD Zrt-nél, ezért írásban panaszt tett. Demeter Ervin azért hívja az országos rendőrfőkapitányt, hogy elmondja neki: az ügyben a rendőrséget csak felhasználják, és az egész arról fog szólni, hogy a Fidesz közreműködésével adatokat gyűjtöttek Dávid Ibolyáról, az MDF elnökéről. Bencze feljegyzést készít Draskovics Tibornakl).

Szeptember 12-én a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének ülése után Szilvásy György bejelenti: az NBH feljelentést tesz államtitoksértés gyanúja miatt a rendőrségen, a kabinet szerint meg kell erősíteni a kormányzati szervek informatikai védelmét. Horváth József az UD Zrt. vezetője azt nyilatkozza: a célpont nem társasága, hanem a Fidesz. Demeter Ervin sajtótájékoztatón közli: koncepciós eljárás folyik.
Almássy Kornél sajtótájékoztatót tart, bejelentve: felszólították, hogy mondjon le, különben olyan adatokat hoznak nyilvánosságra, amely alkalmas a személyének lejáratására. Dávid Ibolya egy óra múlva sajtótájékoztatón mondja el: két nappal azelőtt hangfelvételt kapott – a szereplők nevét kihúzták, ám a hangfelvétel délután felkerül a hvg.hu-ra. Ebből kiderül: a két akkor ismeretlen telefonáló arról beszél, hogy Almássy Kornél számára Stumpf István közreműködésével Tombor András megbízása alapján kellene adatokat gyűjteni Dávid Ibolyáról.

Szeptember 13-án a Népszabadságban megjelenik Csányi Sándor nyilatkozata, amelyben az OTP vezére közli: az ő hangja hallható a hangfelvételen, az UD Zrt.-vel folytatott kapcsolata üzleti jellegű, és az ügytől távol maradt. Az MDF válaszmányi ülésén Almássy Kornél lemond az MDF-ben betöltött alelnöki tisztéről, elnökjelöltségéről, Dávid Ibolya újraválasztására szólít fel.(Ismeretlenek állítólag feltartóztatják Balla Györgyöt, az MDF Somogy megyei elnökét, aki így nem jut el a választmányi ülésre.)

Szeptember 15. A parlament nem fogadja el a feloszlatásáról szóló javaslatot. Az MDF frakcióülésén nem kerül napirendre Almássy Kornél kizárása. Az NNI feljelentés-kiegészítést rendel el az UD Zrt. ügyében.

Szeptember 19: A Népszabadság közli: Keller László, Bajnai Gordon és Laborc Sándor is megfigyelési célpont volt. Lapunkban megjelenik az ügyészségi állásfoglalás, amely szerint a Csányi Sándorról készült hangfelvétel nem államtitok.

Szeptember 23: Szilvásy György közli: Kövér László és Demeter Ervin is kapcsolatba került az UD Zrt-vel. Az Index szerint az ügy hangfelvételei bizonyítják ezt. Orbán Viktor a Fidesz elnöke elmondja, hogy látta együtt ebédelni Kövér Lászlót Horváth Józseffel, de velük volt Nyakó István az MSZP szóvivője is.

Szeptember 24: Demeter Ervin bizonyítékokat kér Szilvásy György előző napi vádaira. Daróczi Dávid kormányszóvivő nyilvánosságra hozza a rendőrfőkapitány feljegyzését a szeptember 11-én folytatott telefonbeszélgetéseiről.

Szeptember 25: Az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága tagjai megkapják az UD Zrt. ügyében készített száz hangfelvételből álló adathordozót. A Fidesz nyilvánosságra hoz hét, Demeter Ervin és Horváth József, illetve Kövér László és Horváth József közötti beszélgetést.
Almássy Kornél közli, hogy már korábban megfenyegették, Balla Györgyöt pedig az NBH feltartóztatta a választmányra menet, és felszólítja a szeptember 27-i küldöttgyűlés résztvevőit, hogy szavazzanak nemmel Dávid Ibolyára.

Szeptember 26: Kizárják Almássy Kornélt az MDF-ből és annak parlamenti frakciójából, szerinte ez szabálytalan. Az NBH feljelentést fontolgat Almássy ellen. A Népszabadság közli, hogy a rendőrség megakadt az UD Zrt.-vel kapcsolatos ügyek nyomozásában, az ügyészség cáfolja, hogy felfüggesztést rendelt volna el, a Nemzeti Nyomozói Iroda nem kommentál.

Szeptember 27-28.: Harmincöt újabb hangfelvétel jelenik meg a YouTube-on. A felvételek még a hétvégén el is tűntek a videomegosztó oldalról.
Dávid Ibolyát hatodszor is az MDF elnökévé választották - a küldöttek kétharmada szavazott rá.

Szeptember 29.: Lógni fogsz! - mondta a fideszes Arnóth Sándor a titkosszolgálati államtitkárnak a Parlamentben. Pár óra múlva lemondott mandátumáról.
Feljelentést tett Szilvásy György polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter ellen Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese. A miniszter viszont arra kíváncsi, fizetett-e a Fidesz az információkért. 

Szeptember 30.: Néhány héttel korábban kétharmados többséggel átment volna a kormány új titoktörvény-javaslata. A lehallgatási botrány miatt azonban a Fidesz befékezett, így minimálisra csökkent a Szilvásy György titokminiszter által jegyzett előterjesztés elfogadásának esélye.

Október 3.: A Népszabadság információi szerint nagy változások várhatók az MDF-ben - különösen Budapesten, Almássy "hátországában".

Október 4-5.: Jelentse fel a titkosszolgálat a Fideszt, mert a párt hamisan vádolja őket azzal, hogy képviselőket hallgattak le - kéri az MSZP. Demeter Ervin egy lapinterjúban kijelentette, hogy hogy az ügy egyik érintettje, Csányi Sándor esélyes arra, hogy egy szakértői kormány miniszterelnöke legyen. Az adatgyűjtési ügyben vádolt UD Zrt. vezetője, Horváth József szerint cége gyakorlatilag megszűnőben van, tönkretették, és a szakmai karrierjének is "annyi".

Október 6.: Orbán Viktor a Fidesz frakcióülésen azt nyilatkozta, hogy a megfigyelési ügy valódi célpontja Csányi Sándor és az egész mögött valószínűleg az oroszok állnak.

Október 7.: Az UD Zrt. vezetője, Horváth József több reggeli televíziós műsorban konkurenciaharcot sejtetett a megfigyelési ügyben a céget ért támadások mögött. Ugyanakkor mind többen a magánnyomozói szakma lejáratásával vádolják a botrány kirobbanása óta a megszűnés határára sodródott cég vezetőit.

Október 8.: A Tisztelet Társasága szakított az MDF- fel, az MDF- esek az adatgyűjtési ügy szálait sejtik a szakítás hátterében.          Szilvásy György titkosszolgálati miniszter szerint Orbán Viktor figyelemelterelésre törekszik  a megfigyelési ügy kapcsán. Az UD Zrt. vezetője, Horváth József azt állítja, nem követtek el semmit, ami miatt pironkodniuk kellene, csak is legális és nyilvános adatbázisokból dolgoztak. Véleménye szerint az UD Zrt. dezinformáció áldozata lett.

 

 

KOMMENTÁROK - ELEMZÉSEK - PUBLICISZTIKÁK

Közös lehallgatás
Népszabadság • Nagy N. Péter • 2008. október 9.
Könnyen lehet, hogy gyorsan visszaigazolja az élet az MDF önminősítését, amellyel Magyarország legfüggetlenebb pártjaként próbálja hárítani az ellene indított újabb támadást. Amennyiben ugyanis megeshet, hogy hamarosan kilenc független képviselő lesz a parlamentben az MDF-es képviselőcsoport hűlő helyén, ha Vas János eleget tesz az őt delegáló Tisztelet Társasága felszólításának, és kilép, az MDF-frakció létszám alattivá válik, megszűnik.

Herényi Károly • (Le)hallgatások kora
Népszabadság • 2008. október 6.
A Magyar Demokrata Fórum álláspontja szerint egy demokratikus jogállamban nem képzelhető el nagyobb erkölcsi vétek, mint a versenyen alapuló többpártrendszer szabályainak tudatos és sorozatos megszegése. Az a párt és politikus, amely, aki lehallgattatja, megfigyelteti, "lenyomoztatja" versenytársát, soha többé nem lehet szalonképes hazája demokratikus közvéleményének a szemében. Sokan érdekeltek abban, hogy napjaink megfigyelési ügyét a szőnyeg alá söpörjék, és abban is, hogy a birtokukban lévő információkkal veszélyes és etikátlan játékot űzzenek. Sokan hajlamosak elfelejteni, hogy hazánkban éppen tíz évvel ezelőtt volt már példa egy, a mostanihoz kísértetiesen hasonló politikai botrányra, mindössze a szereposztás módosult azóta "némileg".

Debreczeni József • Orbán beismerő vallomása
Népszabadság • 2008. október 4.
"A volt miniszterelnök 2008. szeptember 26-án sajtótájékoztatón szólt a megfigyelési ügyről. ... Orbán Viktor nyilatkozatát perdöntőnek tartom a hetek óta zajló megfigyelési ügyben - többféle okból, illetve szempontból is."

Adatlopás: tényállások és büntetési tételek
Népszabadság, 2008. október 3.

Petri Lukács Ádám • Titoknokok, tévutak
Népszabadság • 2008. október 1.
Nagyon keveset tudunk, de az is elborzasztó. Úgy látszik, hogy a Fidesz kvázi megrendeléseket adott egy magán-titkosszolgálatnak, melynek vezetője a párt két exfőtitoknokának referált. Úgy is látszik, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal munkájának eredményét az azt felügyelő miniszter politikai manipulációra használta fel.

Solymosi Frigyes • Hogyan csökkentheti esélyeit a Fidesz?
Népszabadság • 2008. szeptember 30.
A hatékonyan, demokratikusan kormányzó jobboldali kormányról álmodozó polgár aggódva figyeli az elmúlt hetek eseményeit. Nem egészen érti, hogy az ellenzék legnagyobb pártja ilyen kiugróan nagy népszerűség mellett miért bonyolódik bele bizonytalan kimenetelű és veszélyeket hordozó ügyekbe, melyek ellenérzéseket válthatnak ki azokból a szavazókból, akik a legutolsó parlamenti választás óta hozzá pártoltak.

A rákérdezésnek van hivatalos formája
Gerő András szerint Orbán Viktor az illegalitást részesíti előnyben

Népszabadság • Munkatársainktól • 2008. szeptember 29.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a napokban azt mondta: nagyon szeretné tudni, hogy Laborc Sándor, az NBH főigazgatója mikor, milyen ügyben jár Moszkvában. A pártvezető szerint a KGB által kiképzett főigazgatót körüllengi a gyanú, hogy ezt a kapcsolatát nem ejtette el. Vajon alátámasztható Orbán reakciója?

Nagy N. Péter • Törzsi bizalmatlanság
Népszabadság •  2008. szeptember 29.

Orbán Viktor nyugatos demokráciapárti elkötelezettsége miatt kíváncsi arra, hogy egy KGB által kiképzett nemzetbiztonsági főigazgató utazik-e Moszkvába, és ott kivel találkozik. Ezt mondta a Fidesz elnöke, aki bizonyos életrajzi alaphelyzeteket látva eleve bizalmatlan.


Tóth Ákos • Ponyvaregény
Népszabadság • 2008. szeptember 24.

Orbán Viktor egyszer látta együtt ebédelni Kövér Lászlót a "Horváth nevű emberrel, de a konspiráció értékét csökkenti", hogy a mellettük lévő asztalnál "a Nyakó ült".

Debreczeni József • A diktatúra árnyéka
Népszabadság •  2008. szeptember 21.

Az MDF-es elnökválasztási harc kapcsán kipattant "megfigyelési ügy" súlyát nehéz túlbecsülni. A történet önmagában is félelmetes, összefüggéseiben azonban a legsúlyosabb fenyegetésnek tűnik, ami a rendszerváltozással született Magyar Köztársaságra leselkedik. Személy szerint mindannyiunkra, akik polgárokként veszünk részt a közéletben.

Már nem államtitok a lehallgatott hanganyag - A kiszivárogtatás önmagában is törvénysértés
Népszabadság • Lencsés Károly • 2008. szeptember 21.

Az ügyészség az MDF-elnök elleni lejárató akcióban nem lát bűncselekményt, miközben a kiszivárgott felvétel léte, és maga a nyilvánosságra kerülése is komoly aggályokat vet fel. A nemzetbiztonságiak megszüntették ugyan a lefoglalt anyagok államtitokká minősítését, de ez önmagában még nem teszi közölhetővé őket.

"Mindenki magára ismerhet"  - Politológusok az MDF-es lehallgatási botrányról
NOL • Kácsor Zsolt Nyusztay Máté • 2008. szeptember 16.

A politika egyik legintimebb, egyben legveszélyesebb területébe enged bepillantást az MDF-es lehallgatási botrány. Politológusokat arról kérdeztük, milyen következményei lehetnek a botránynak.

"Nagy pénzek mozogtak..." - Kísérlet jobbközépen
Népszabadság • Munkatársainktól • 2008. szeptember 16.

"Almássy Kornél, a párt budapesti elnöke még nem húzott mély barázdát az emlékezetbe, s az elmúlt években legfeljebb önszobra talapzatának alapozó gödrét ásta ki (...) Almássy okkal lehet elégedetlen a nála sokkal markánsabb, jobban felépített és elfogadottabb Dávid Ibolya elnöki tevékenységével. A politikustanonc - nem kis bátorságról tanúbizonyságot téve - ezért indul tanítómestere ellen.

Nagy N. Péter Vakondjáratok országa
Népszabadság •  2008. szeptember 15.

Almássy Kornél ma akár szavazhat is arról, hogy a parlament feloszlassa-e önmagát... Mert, hogy hitelességi problémák volnának. Almássy Kornél annak tudatában nyomhatja a számára megfelelő gombot, hogy nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amely szerint ő és a mellette állók terhelő adatok reményében megfigyeltetnék egy, a múltját tekintve erős fideszes és titkosszolgálati kötődésekkel rendelkező céggel az MDF elnökét.

Bűncselekmény vagy politikai botrány?
Népszabadság • Munkatársunktól • 2008. szeptember 15.

Kövér László 2003-ban kijelentette: nem bíznak a nemzetbiztonsági szervekben, ezért saját információs csatornákat építenek ki. Vajon összefüggésben van-e ezzel a most kipattant adatlopási botrány, amit Demeter Ervin úgy minősített a Fidesz elleni koncepciós eljárásnak, hogy még a politikát nem is érintette az ügy. Azóta igen. Csakhogy nem a Fideszt, hanem az MDF-et. Ezáltal újabb kérdések vetődnek fel.

 

KÖVESSE AZ ESEMÉNYEKET A NÉPSZABADSÁG CIKKEI TÜKRÉBEN!

Dezinformáció áldozata az UD Zrt.?
Népszabadság • Munkatársunktól • 2008. október 9.
Nincs okuk szégyenkezésre - állítja az UD Zrt. vezetője. Egy hangfelvételen viszont ez hallható: ha megbízójuk adósa nem fizet, "törjük a kezét". A cégnek az sem okozott gondot, hogy kiderítse, kinek a telefonját hallgatja le a rendőrség.

Szilvásy: Orbán a figyelmet tereli
Népszabadság • Hírösszefoglalónk • 2008. október 9.
Szilvásy György titkosszolgálati miniszter szerint a Fidesz elnöke figyelemelterelésre törekszik a megfigyelési ügy kapcsán, bár arról fogalma sincs, hogy ez mi célt szolgál. Orbán Viktor legemlékezetesebb mondata az ügyben az a Fidesz-frakció előtt tett kijelentése, hogy az ügy valódi célpontja Csányi Sándor, az OTP elnöke lehet.

A Tisztelet Társasága szakított az MDF-fel
Kérdés, hogy megmarad-e a parlamentben az önálló Fórum-frakció - Vas Jánost meglepte a visszahívás, de még nem döntött
Népszabadság • Csuhaj Ildikó • 2008. október 9.
Szakított a Magyar Demokrata Fórummal a Tisztelet Társasága, de úgy tűnik, az MDF-frakció megmarad. Vas János lapunknak késő este azt nyilatkozta, még nem döntött, kilép-e. Herényi Károly szerint nem távozik a képviselőcsoportból. Az MDF-esek az adatgyűjtési ügy szálait sejtik a szakítás mögött.

A pletykás magánkopó éhen hal
Demeter Ervin és Répássy Róbert bejelentésére nyomoz az ügyészség
Népszabadság • Fekete Gy. Attila • 2008. október 8.
Az UD Zrt. vezetője, Horváth József több reggeli televíziós műsorban konkurenciaharcot sejtetett a megfigyelési ügyben a céget ért támadások mögött. Ugyanakkor mind többen a magánnyomozói szakma lejáratásával vádolják a botrány kirobbanása óta a megszűnés határára sodródott cég vezetőit.

Orbán: Csányi a célpont
Népszabadság • Munkatársunktól • 2008. október 7.
A Fidesz képviselőcsoportjának tanácskozásán Orbán Viktor pártelnök felszólalásában arról beszélt: felvetődik a gyanú, hogy a megfigyelési ügy valódi célpontja nem is a Fidesz, hanem Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója lehetett.
 
Adatgyűjtés: adok-kapok
Népszabadság • Hírösszefoglalónk • 2008. október 6.
Jelentse fel a titkosszolgálat a Fideszt, mert a párt hamisan vádolja őket azzal, hogy képviselőket hallgattak le - kéri az MSZP. Demeter Ervin szerint ügy egyik érintettje, Csányi Sándor esélyes arra, hogy egy szakértői kormány miniszterelnöke legyen.  

Bűnügyi rekord a megfigyelési ügyben
Kérdéses, hogy a C típusú átvilágításon Demeter és Kövér ma is átmenne-e
Népszabadság • Munkatársunktól • 2008. október 4.
Titkosszolgálat. A Nemzetbiztonsági Hivatal Hűvösvölgyi úti épülete Kép: Kovalovszky Dániel Még nem becsülhető fel az adatlopási, megfigyelési ügy hordereje, mert a magyar bűnüldözés történetében soha nem látott mennyiségű adathordozót kell átvizsgálni. Az ügyészség elutasította a számítógépek lefoglalása ellen benyújtott panaszokat. A nemzetbiztonsági törvény nem szabályozza, mi történjék, ha képviselő keveredik lehallgatási ügybe.

Szilvásy a Der Standardban: A Fidesz is ügyfél volt

Népszabadság • Munkatársunktól • 2008. október 4.
Vannak bizonyítékok arra, hogy a Fidesz az adatgyűjtési ügybe belekeveredett cég ügyfele volt - erősítette meg a magyar polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter a Der Standard osztrák lap tegnapi számában megjelent nyilatkozatában.

Erős utórezgések az MDF-benBalla Györgynek és a fővárosi "almássystáknak" menniük kell
Népszabadság • Csuhaj Ildikó • 2008. október 3.
Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese számára már nincsenek almássysták vagy dávidisták, csak MDF-esek. Boross Péter nem fog kétségbeesni, ha "helyi szinten öten kilépnek". Budapesten, Almássy hátországában ennél nagyobb változások várhatók.

Adatlopás: a fideszes szál nemzetbiztonsági kockázat is lehet
Népszabadság • Lencsés Károly • 2008. október 3.
Parttalan politikai vitába fulladhat az adatgyűjtési botrány, miközben egyre kevesebb szó esik arról, hogy egy magáncég valószínűleg példátlan titkos hálózatot épített ki. Vélhetően a Fidesz is belekeveredett. A kormány viszont vitatható módon kezeli az ügyet.

Aktatömeg épül a megfigyelési ügyből
Népszabadság • Fekete Gy. Attila • 2008. október 2.
Nyomozást rendelt el a Fővárosi Nyomozó Ügyészség Tóth János, az UD Vagyonvédelmi Zrt. tulajdonosának feljelentése alapján. A Magyar Ügyvédi Kamara egy interneten rövid időre közzétett felvételre utalva irodáik technikai védelmének fokozására figyelmeztette tagságát.

A fegyverek miatt már nem nyomoznak
Futó Barnabás szerint az ügyvédi iroda elleni támadást a hatóságnak kell bizonyítania
Népszabadság • Lencsés Károly • 2008. október 1.
Ha az eljárás során ügyfeleimet megkérdezik, ők mindenre válaszolnak majd - nyilatkozta lapunknak Futó Barnabás, az UD Vagyonvédelmi Zrt. vezetőinek ügyvédje, aki közölte, hogy értesítést kaptak arról, hogy a lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés miatt megszűnt a nyomozás.

Elbukik az új titoktörvény?
Népszabadság • Nyusztay Máté • 2008. október 1.
Ha csak néhány héttel korábban vitatkoznak róla a parlamentben, elképzelhető, hogy kétharmados többséggel átment volna a kormány új titoktörvény-javaslata. De nem így történt, olyannyira nem, hogy épp a lehallgatási botrányról folytatott hétfő délelőtti ádáz vita után került napirendre az ötpárti háttéregyeztetéseken már kiérlelt javaslat. A Fidesz befékezett, így minimálisra csökkent a Szilvásy György titokminiszter által jegyzett előterjesztés elfogadásának esélye. Csak az egyszerű többséget igénylő passzusok maradtak versenyben.

Megfigyelés és botrány a parlamentben
Akasztással fenyegette az államtitkárt, majd lemondott a fideszes Arnóth Sándor
Népszabadság • Nyusztay Máté - Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 30.
Lógni fogsz! - mondta a fideszes Arnóth Sándor a titkosszolgálati államtitkárnak a Parlamentben. Pár óra múlva lemondott mandátumáról. Nem ez volt az egyetlen botrányos mozzanat a plenáris ülésen. A parlament tegnapi plenáris ülésén megfenyegette a titkosszolgálati államtitkárt Arnóth Sándor (Fidesz), majd néhány óra múltán lemondott mandátumáról.

Feljelentéslánc a lehallgatási ügy körül
Szilvásy: Fizetett-e a Fidesz áfát a titkos információkért? - Répássy: A dokumentumokat meg kellett volna semmisíteni
Népszabadság • Hírösszefoglalónk • 2008. szeptember 30.
A Fidesz szerint a titokminiszter törvénysértő módon jutott két politikus magánbeszélgetéseit tartalmazó felvételekhez, ezért Szilvásy Györgyöt feljelentették. A miniszter viszont arra kíváncsi, fizetett-e a Fidesz az információkért. Feljelentést tett a Legfőbb Ügyészségen Szilvásy György polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter ellen Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese hétfő délelőtt.

Sűrűsödik a homály
Dávid Ibolya hatodszor elnök - Eltávolították a hangfájlokat a YouTube-ról

Népszabadság • 2008. szeptember 29.
Innen üzenem a politikai alvilágnak, nem félek!- mondta Dávid Ibolya az MDF szombati elnökválasztó gyűlésén, ahol szűk többséggel választották újra.

Durvul, mélyül a lehallgatási ügy
Ügyvédi irodától a gépfegyverig - Felbukkant, majd eltűnt beszélgetések
Népszabadság • Hírösszefoglalónk • 2008. szeptember 29.
Újabb lehallgatott telefonbeszélgetéseket tettek közzé ismeretlenek az interneten az UD Zrt.-hez kapcsolódó megfigyelési ügyben, de később a felvételek elérhetetlenné váltak. Mindenki mindenkit vádol - és feljelentéssel fenyeget.
Hogyan távolítható el a YouTube-ról egy felvétel?
Az NBSZ a lehallgatásokról

Boross Péter az "aktív beavatkozásról"
Népszabadság • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 29.
A zavarkeltés szele sem érződött az MDF országos gyűlésén, Dávid Ibolya is kiváló teljesítményt nyújtott - így értékelte Boross Péter lapunknak az MDF szombati tisztújítását. A rendezvényt megelőző "bizonyos folyamatot" viszont szerinte sem demokratikusnak, sem etikusnak nem lehet nevezni, "egy olyan politikai generáció uralja a terepet, amelyik számára a moralitás vagy úri viselkedés korlátjai teljesen ismeretlenek" - fogalmazott. Kérdésünkre, hogy kikre gondol, Boross Péter annyit mondott: "nem a régi MDF-es generációra".

Dávid Ibolya: Nem félek! -
Almássy Kornélt megtapsolták, de pár nap múlva törlik az MDF-ből

Népszabadság • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 29.
Hatodik elnöki ciklusát kezdi Dávid Ibolya az MDF élén; a pártelnök nyitott a változásra, ami a "belső pártéletet" illeti - és nem fél a politikai alvilágtól. "Csaknem tíz százalékos parlamenti választási eredményre számítunk és két-három lehetséges európai parlamenti képviselőre" - ilyen célokat fogalmazott meg Dávid Ibolya a demokrata fórum számára szombat este, miután az MDF XXII. országos gyűlésén immár hatodszorra is elnökké választották.

Politikusok mellett ügyvédi iroda is a célpontok között?

NOL • Lencsés Károly • 2008. szeptember 27.

Egy ügyvédi irodát is meg akart figyelni az UD Vagyonvédelmi Zrt. – derül ki egy pénteken kiszivárgott újabb felvételből. A beszélgetés szerint rejtett kamerákkal, a telefon- és internetes vonalak „megcsapolásával”, fedett behatolással szereztek volna információkat.

Újabb lehallgatott beszélgetéseket hoztak nyilvánosságra
NOL • Munkatársunktól  • 2008. szeptember 27.

Újabb lehallgatott telefonbeszélgetéseket tettek közzé az UD Zrt. nevével fémjelzett lehallgatási ügyben péntek este. A felvételeket januspannonius68 néven a youtube internetes videómegosztó oldalra tették fel ismeretlenek. További információk szivárogtak ki az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának zárt üléséről is. A Hírszerző szerint a Mol dolgozóinak "teljes körű telefon- és e-mail-ellenőrzése" is szóba került a testület ülésén, amelyen az UD Zrt. tevékenysége volt napirenden. 

Elképesztő és irreális történetek
Az ügyészség nem függesztette fel, de akadozik a megfigyelési ügy nyomozása
Népszabadság • Fekete Gy. Attila• 2008. szeptember 27.

A Fővárosi Főügyészség pénteken a távirati irodának cáfolta, hogy felfüggesztette volna a nyomozást a megfigyelési ügyben.Azt közölték, az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomoz. Ott nem kívántak nyilatkozni. Névtelenséget kérő kormányzati források ugyanakkor fenntartják, nem saját elhatározásából függesztette fel a rendőrség - ha nem is a nyomozást - a további nyomozati cselekményeket.

E-mailben zárták ki Almássy Kornélt
Népszabadság • Cs. I. • 2008. szeptember 27.

Nem kétséges, hogy az MDF mai, XXII. országos gyűlésén ismét Dávid Ibolyát választják elnöknek - immár hatodszor.Rajta kívül nincs más aspiráns. A "megfigyelési" ügy miatt Almássy Kornél már ott sem lehet a Hungexpo K4-es pavilonjában.

Orbán: „Ervin, ha tudsz valamit, kifelé vele!
A Fidesz elnöke a titkosszolgálatokat vádolja
NOL • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 26.

Orbán Viktor szerint az elmúlt napok eseményeit nem lehet másképp minősíteni, mint hogy a magyar állami titkosszolgálatok „benyomultak” a magyar politikába.

Fidesz: csak a lejátszott hét felvételen beszél fideszes politikus

Népszabadság Online • 2008. szeptember 26.

A Fidesz szerint csak az általuk lejátszott hét lehallgatott felvételen beszél fideszes politikus, a többin az UD Vagyonvédelmi Zrt. munkatársai, vezetői szerepelnek, politikusok egyáltalán nem. "Ha maga Szilvásy György úgy adta át ezeket a bizonyítékokat, hogy ezek a politikai kapcsolatokat bizonyítják, akkor ő maga válogatta, nem mi"

Az NBH vizsgálja, feljelentse-e Almássyt
Adatokat gyűjtöttek egy szocialista képviselőről?
Népszabadság Online • 2008. szeptember 26.

A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) vizsgálja, tegyen-e feljelentést az Almássy Kornél MDF-es politikus által csütörtökön elmondottakkal kapcsolatban - közölte kérdésre válaszolva Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón Budapesten.

NBH-s vélemény Almássy történetéről: "képtelenség és kitaláció"
Népszabadság Online • 2008. szeptember 26.

A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok neve elhallgatását kérő illetékese pénteken azt közölte az MTI-vel, hogy "képtelenség és kitaláció" Almássy Kornélnak az az előző napi sajtótájékoztatón elhangzott állítása, hogy az őt ért fenyegetések mögött a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) "sejlett fel".

"Dobd a telefonod a Dunába!"
Almássy Kornél visszalépésének okairól - két hét múltán
Népszabadság • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 26.

Emberrablás és életveszélyes fenyegetések vezettek oda, hogy két héttel ezelőtt visszalépett az MDF elnökjelöltségétől, állítja Almásy Kornél. Arra nem adott magyarázatot, miért várt eddig a bejelentéssel. Cáfolta viszont, hogy köze lett volna a Dávid Ibolyára nézve terhelő adatok gyűjtéséhez, miközben elismerte, hogy az UD Zrt. elnökével, Horváth Józseffel többször beszélt telefonon, és a belvárosi Európa Kávéházban találkozott is vele. Almássy Kornél erős védőőrizetet kért magának minden nyilvános megjelenéséhez.

Beszélnek a lehallgatások?
Kölcsönös vádaskodások minden fronton

Népszabadság • Fekete Gy. Attila • 2008. szeptember 26.

Az ügyészség bizonyos jogi kérdések tisztázásáig felfüggesztetett minden nyomozati cselekményt az úgynevezett megfigyelési ügyben. Jogi aggályok merültek fel az NBH feljelentéséhez mellékelt lehallgatási anyagok felhasználhatóságát illetően. A Fidesz közzétett hetet Kövér László és Demeter Ervin az UD Vagyonvédelmi Zrt. vezetőjével folytatott és a titkosszolgálat által rögzített beszélgetéseiből.

Három telefon a rendőrfőkapitánynak
Demeter Ervin: Bejelentést tettem, Szilvásy bizonyítson!
Népszabadság • Fekete Gy. Attila • 2008. szeptember 25.

Nagyon súlyos helyzet alakult ki, durván beavatkoztak a rendőrség munkájába - jelentette ki Szilvásy György, mert azUD Zrt.-nél tartott házkutatás után Demeter Ervin felhívta az országos rendőrfőkapitányt. A Fidesz képviselője, volt titkosszolgálati miniszter szerint ez nem a nyomozás befolyásolása, hanem képviselői bejelentés volt. Benczét mások is figyelmeztették.

Fidesz-politikusok a vonal végén
Szilvásy György szerint Kövér László és Demeter Ervin információkat kért az "árnyék-titkosszolgálattól"
Népszabadság • Fekete Gy. Attila • 2008. szeptember 24.

Kövér László és Demeter Ervin bizonyíthatóan kapcsolatban állt az "árnyék-titkosszolgálatként tevékenykedő" UD Vagyonvédelmi Zrt.-vel - mondta Szilvásy György. A titkosszolgálatokat irányító miniszter bejelentését Demeter Ervin politikai banditizmusnak minősítette.

Bajnai, Keller és Laborc is célszemély volt?
A Fidesz nem vesz részt a nemzetbiztonsági bizottság jövő keddi ülésén
Népszabadság • Munkatársainktól • 2008. szeptember 19.

Több magas beosztású pénzügyminisztériumi tisztviselő, köztük Keller László államtitkár is célszemélyként szerepelt az UD Vagyonvédelmi Zrt. nevével fémjelzett megfigyelési ügyben - értesült a Népszabadság.

Kémszoftvert telepítettek az NBH számítógépére
Népszabadság • Fekete Gy. Attila • 2008. szeptember 16.

Nyolc hónapja ismeretlenek kémprogramot telepítettek a Nemzetbiztonsági Hivatal számítógépére. Ekkor kezdődött a felderítés, amely múlt héten az UD Vagyonvédelmi Zrt. vezetőjének feljelentéséhez vezetett.

Dávid Ibolya: Mikor lakik végre jól a kisgömböc?
Népszabadság • Munkatársunktól • 2008. szeptember 16.

"Magyarországon nagyobb a politikai válság, mint m. Az MDF-et az elmúlt években már többször akarták bedarálni, de ez volt a legnemtelenebb kísérlet. Mikor lakik végre jól a kisgömböc?" - kérdezte tegnap az Országgyűlésben Dávid Ibolya. Almássy kizárása nem volt napirenden - Az MDF frakciójának tegnapi ülésén nem vetették fel Almássy Kornél kizárását - tudtuk meg.

"Ez nem Dávid Ibolya története"
az MDF elnöke a "szürkezónából" jött támadásokról

NOL • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 15.

"Ez nem személyes kérdés volt Almássy Kornél és Dávid Ibolya között, ez az ügy sokkal messzebb mutat" - értékelte lapunknak az MDF elnökválasztási kampányát kísérő jelenségeket, a megfigyelési botrányt is beleértve Dávid Ibolya, akitől egy nappal a választmányi ülés után azt kérdeztük: volt riválisa, Almássy Kornél magánakciójának lehet-e tekinteni az elmúlt hetek során történteket.

Dávid rivális nélkül maradt
A kihívó Almássy Kornél a hátsó ajtón hagyta el az MDF választmányi ülését
Népszabadság • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 15.

Totális kapituláció - így értékelik az MDF-ben, hogy Almássy Kornél visszalépett, s csapatával együtt kivonult az ülésről. Szeptember 27-én, az MDF tisztújító országos gyűlésén egyetlen elnökjelölt állhat a pódiumra: Dávid Ibolya. Riválisa, Almássy Kornél ugyanis szombaton, az MDF választmányának zárt ülésén - melyet rendkívüli biztonsági intézkedések mellett, az Apáczai Kiadó épületét "leárnyékolva" rendeztek - az első percekben felállt, és közölte: visszalép.

Hírszerző: az MDF-esek szerint Csányi ártatlan
Népszabadság • Hírösszefoglalónk • 2008. szeptember 15.

A pénteken Dávid Ibolya által nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyet alátámasztó CD-n hallható telefonbeszélgetés egyik résztvevője Csányi Sándor, akit a felvételen "elnök úrként" szólított a hívó. Ezt a tényt az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Népszabadságnak péntek este nyilatkozva elismerte. Hozzátette azonban, hogy a telefonbeszélgetésben megfogalmazott, az MDF-re és Dávid Ibolyára vonatkozó adatgyűjtési szándéktól ő a maga részéről "teljességgel távol maradt". A legnagyobb magyar bank vezetője lapunknak nyilatkozva azt is kijelentette, hogy a szükséges jogi lépéseket megteszi.

Kötőtű és kétmilliárd
Az MDF elnöke szerint alelnöke megfigyeltette - Almássy zsarolásról beszél
Népszabadság • Csuhaj Ildikó • 2008. szeptember 13.

Riválisa, Almássy Kornél is érintett a személyére vonatkozó adatgyűjtésben - állította tegnap Dávid Ibolya, egy CD-t felmutatva. Almássy Kornél szerint a pártelnökhöz köthető személyek zsarolják ezzel őt, hogy visszalépjen. A hvg.hu szerint Tombor András és Stumpf István neve hangzik el abban a lehallgatott telefonbeszélgetésben, amelyben Csányi Sándor hangja is hallatszik.

Megtámadták a Nemzetbiztonsági Hivatal szerverét is
Politikai adok-kapok egy rejtélyes adatgyűjtési ügy körül
Népszabadság • Fekete Gy. Attila • 2008. szeptember 13.

Megtámadta a kormányzati informatikai rendszert, s Nemzetbiztonsági Hivatal egyik szerverét is az a vállalkozás, amelyet államtitoksértésért és magántitkok jogosulatlan megszerzéséért feljelentett az NBH. Az ügyben állítólag több volt titkosszolgálati munkatárs is érintett. A cég mindent vitat.

Nemzetbiztonsági kockázatok - Lecsaptak az adathalászra
Az NNI nyomoz egy vagyonvédelmi cég után
Népszabadság • Munkatársunktól • 2008. szeptember 12.

Az UD Vagyonvédelmi Zrt. vezetőjénél tartott házkutatást szerdán a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) - értesült a Népszabadság. Az NNI magántitok megsértésének gyanújával nyomoz, de lapunk úgy tudja, államtitoknak minősülő információk is eljuthattak a céghez.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.