Alakul a NENYI-ellenes mozgalom
Egyre erősödnek a Nemzeti Együttműködésről szóló politikai nyilatkozattal kapcsolatos hangok a közéletben. A parlament még júniusban fogadta el ezt a nyilatkozatot, amely szerint szerint „a magyar nemzet 2010 tavaszán újra összegyűjtötte életerejét, és a szavazófülkékben sikeres forradalmat vitt véghez. Az Országgyűlés kinyilvánítja, hogy ezt az alkotmányos keretek között megvívott forradalmat elismeri és tiszteletben tartja. Az Országgyűlés kinyilvánítja, hogy az áprilisi választásokon új társadalmi szerződés született, amellyel a magyarok egy új rendszer, a Nemzeti Együttműködés Rendszerének megalapításáról döntöttek." A tiltakozást leginkább az váltotta ki, hogy a kormány határozatban kötelezte a közintézményeket a nyilatkozat kifüggesztésére . A parlamenti ellenzék hevesen ellenezte a tervet, ahogy a civil jogvédők is.
Ízléses művirágokkal
Hétfőn elsőként a Majtényi László (korábbi adatvédelmi ombudsman) vezette Eötvös Károly Közpolitikai Intézet hallatta hangját az ügyben. Nem kis iróniával közölték, hogy méltó módon - művirágokkal díszítve - teszik közzé a nyilatkozatot. Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet közleménye szerint felülvizsgálta azt az álláspontját, miszerint a Nyilatkozatot tartalmi és stiláris gyengeségei miatt inkább titkolni, semmint terjeszteni kellene... Ezért aztán a Nyilatkozat színes nyomatát, noha az irányadó kormányhatározat erre nem kötelezi, hétfőn minden látogatója számára jól észlelhető módon, faliújságján közzétette. Ennek ünnepélyességé úgy teremtik meg - s ezt "példamutatónak szánják", hogy a Nyilatkozat közvetlen környezetét ízléses művirágokkal feldíszítik.
Az elkövetkező időszakban a keddi intézeti értekezleteket, mondatról mondatra haladva, a megértés őszinte szándékával, a Nyilatkozat egy-egy bekezdésének értékelésével, értelmezésével kezdik. Az eheti értékelés során arra tesznek kísérletet, hogy a Nyilatkozat első mondatának értelmét felfejtsék: „A XXI. század első évtizedének végén, negyvenhat év diktatúra és az átmenet két zavaros évtizede után Magyarország visszaszerezte az önrendelkezés jogát és képességét" - olvasható az intézet honlapján.
Profilt vált a TASZ
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) még vasárnap jelentette be, hogy azonnali profilváltást hajt végre a NENYI tiszteletére. Komplex Nyilakozat-, Tábla-, és Portré-szolgáltató Üzemágat indítottak, nem kevésbé gunyoros közleményükben sajnálkozásukat fejezve ki, amiért a Nyilatkozat kötelező közzétételét előíró kormányrendelet pontatlan a Nyilatkozat képi megjelenítése tekintetében. Elegendő, ha a színes Nyilatkozat-tábla „méltó minőségben nyomtatott, nyomdai kivitelezésű", nincs ugyan sem a betűtípus, sem a betűk mérete meghatározva, de a TASZ ezúton figyelmeztet arra, hogy a nyilvánvalóan alkalmatlan közzététel nem felel meg a határozat előírásainak, és könnyen szabotázsnak minősülhet.
Luxus kivitelben
A Nyilatkozat megfelelő számban való közzététele a jogvédő szervezet szerint nemcsak jogszabályi kötelezettség, hanem társadalmi-gazdasági szempontból is kulcsfontosságú, a felmerülő, több ezer azonnali táblaigény könnyen országos pánikot okozhat. Erre való tekintettel, a TASZ többféle verzióban kínálja a Nyilatkozatot honlapján: nemzeti, munkás paraszt, illetve népi formátumút, de saját arcképes nyilatkozatot is kínálnak, felárért. A TASZ felhívja továbbá a Magyar Köztársaság polgárainak figyelmét, hogy bár a kormányhatározat nem fogalmaz meg ajánlást a lakosság számára, ez nem jelenti azt, hogy a Nyilatkozatot ne tehetné ki bárki, aki szeretné, akár munkahelyén, lakásában, vagy közterületen. A társasházakban, a boltokban, buszmegállókban is kihelyezhetőek a Nyilatkozatok, sőt az internet határtalansága alkalmat nyújt arra is, hogy minden magyar honlapfenntartó aloldalt hozzon létre, amelyen elhelyezi a Nyilatkozatot.
Tesznek rá
A NENYI-ügyben aztán az érintett közintézmények is sorra megszólaltak. A Köztársasasági Elnöki Hivatal például közölte, hogy amíg Sólyom László az államfő, náluk nem függesztik ki a nyilatkozatot. Schmitt Pál - Sólyom utódja - viszont házelnökként egyelőre csak az Országházra teheti ki a NENYI-t. Azt egyébként a budapesti Városházán is kitűzik, igaz, a kerítésre - mondván 'ott sokan megfordulnak'.
Orbán-portrét a középületekre!
Az MSZP is sajátos megoldási javaslattal állt elő: törvénytervezetet adtak be a parlamentnek, melyben a közintézményeket köteleznék Orbán Viktor portréjának kitűzésére. Előterjesztésüket Orbán szóvivője nem találta viccesnek, sőt. Ahogy Navracsics Tibor is komoly érveket igyekezett felhozni Schiffer Andrásnak, aki a NENYI-rendelet visszavonására szólította fel a kormányt.
NEM, NER, ENEK
A Nemzeti Együttműködés Nyilatkozata (NENYI) elleni tiltakozás lassan már népi mozgalommá kezdi kinőni magát: az interneten vírusként szaporodnak a Nyilatkozat ellen tiltakozó, avagy azt gúnyoló fotók, illetve csoportok. A Szabad Emberek Magyarországért (SZEMA) Nemzeti Engedetlenségi Mozgalmat (NEM) hirdetett a Facebook közösségi szájton, ahol egyébként több csoport is alakult a NENYI apropóján. Az egyik arra szólít fel, hogy a Facebook-on is tűzzék ki a Nyilatkozatot, a másik pedig arra, hogy tűzzék ki mellé a miniszterelnök fényképét is, a harmadik csoport pedig a Svejk-beli Ferenc József képnek hasonló sorsot szánna a nyilatkozatnak... Olyan kezdeményezés is indult, hogy a Hírcsárda falára, avagy a WC-be tűzzék ki a Nyilatkozatot, esetleg mindenhova. Persze rögtön aktivizálta magát az ellen-ellen tábor is, így már megalakult azok csoportja is, akik önmaguktól is kiteszik otthon a NENYI-t, üdvözölve a "kormánynál több erők döntését". A Nemzeti Együttműködés Rendszerének (NER) is van saját rajongótábora; a hétfő délutáni állás szerint ez a legnagyobb létszámú csoport a témában. Ennél jóval kisebb, de annál beszédesebb az Elit Nemzeti Együttműködés Kommandó (ENEK) elnevezésű (persze viccnek szánt) csoport, amely azért alakult, hogy feljelenthessük azokat a szomszédainknat, akik nem működnek együtt. (A csoport elnevezése a Brian élete című Monty Python-film elit öngyilkos alakulatára utal.)
NENYI a Holdon
A Mandiner blogon mindeközben beelőzték a közhivatalokat, és "kifüggesztették" a NENYI-t többek között a Holdra, a birodalmi erők főhadiszállására, melegfelvonulásra és a Taj Mahal-ra - de Mona Lisa sem úszta meg... A mozgalomból mi sem maradhattunk ki, a NOL-on is beindult az ötletbörze, ahogy a NOL rajongói oldalán is.