LMP: hosszabbítsák meg a rehabilitációs bértámogatási szerződéseket!
Szél Bernadett, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője közölte: a megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztató cégekkel és szervezetekkel kötött féléves támogatási szerződések június 30-án lejártak, azonban a kormány, korábbi ígéretei ellenére, még nem hosszabbította meg ezeket.
Szél Bernadett a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) előtt tartott sajtótájékoztatóján hozzátette: információik szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) és az NGM közötti "huzavona" okozza ezt a helyzetet, ugyanis az Emmi már jóváhagyta a szerződések meghosszabbítását, a nemzetgazdasági tárca viszont blokkolja a folyamatot, és a kormányüléseken rendre elutasítja a hosszabbítást.
A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság rehabilitációs albizottságának elnöke szerint körülbelül 38-40 ezer, megváltozott munkaképességű ember foglalkoztatása kerülhet végveszélybe az év második felében, ha a tárcák nem lépnek közbe haladéktalanul.
Mint mondta, sok helyen már elkezdődtek az elbocsátások és a munkaidő-csökkentések, számos információjuk van arról, hogy évtizedes munkaviszonyokat kell felbontani, mert a cégek nem kapják meg az állami bértámogatást.
Szél Bernadett emlékeztetett arra, hogy az első félév is nehéz volt a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató cégek számára, mert a támogatási szerződést csak áprilisban kötötték meg és májusban voltak az első kifizetések, így számos szervezetnél önerőből kellett kigazdálkodni a béreket, máshol pedig bér nélkül dolgoztak az emberek.
A LMP képviselője arra is felszólította a kormányt, hogy Bernáth Ildikó helyett nevezzen ki új fogyatékosügyi miniszteri biztost, hívja össze a Fogyatékosügyi Tanácsot, valamint dolgozzon ki egy mindenki számára elfogadható új támogatási rendszert, amelynek bevezetése előtt hagyjon féléves felkészülési időt az érintettek számára.