Nem kap pénzt a Pető Intézet
A 400 milliárdos költségvetési tartalékból félmilliárd forintot vett volna el Szabó Tímea független képviselő, a pénz a fogyatékosok oktatását végző, nemzetközi hírű Pető Intézethez került volna, de a kormánypárti képviselők elgáncsolták a kezdeményezést – adja hírül az origo.
A mozgássérült gyerekek speciális oktatását végző, világhírű Pető Intézet szorult helyzetére való tekintettel Szabó Tímea független képviselő azt javasolta, hogy az intézmény 500 millió forintos támogatást kapjon. A parlamenti többséget alkotó kormánypárti képviselők – három kivétellel – nemmel voksoltak a hétfői parlamenti szavazáson.
Szabó Tímea már a hónap elején állította: "Bebizonyosodott, hogy az Orbán–Simicska-rezsim ismét hazudott. A gyorssegély csupán félrevezetés, a 420 millió forint mindössze a 2013–2014-es tanévre szóló, a törvény által már korábban biztosított keretösszeg, és nem extra támogatás, amely kimenthetné a csődhelyzetből az intézményt."
A képviselő akkor azt nyilatkozta: információikat, hogy a kormány a Pető Intézet egyik épületébe költöztetné a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetet (GYEMSZI), az Emberi Erőforrások Minisztériuma határozottan cáfolta. Azonban úgy tűnik, a kormány cáfolata "kacsa". A kormány "készülő ingatlanpanamájára" egyértelmű bizonyítékok vannak – tette hozzá.
Egy speciális konduktív pedagógiai normatíva bevezetése oldhatná meg hosszú távon az évek óta anyagi nehézségekkel küzdő Nemzetközi Pető Intézet helyzetét. Egy olyan támogatási rendszer bevezetését jelentené ez, amely lehetővé tenné, hogy a 2006-ban magyar szellemi hungarikummá nyilvánított úgynevezett konduktív pedagógiai fejlesztőmódszer alapján szükséges óraszámban és az adott gyerek egyedi igényeihez igazodva tudjanak foglalkozni a mozgássérült gyerekekkel úgy, hogy mindez ne kergesse a csőd szélére a világhírű intézményt – mondták szakértők lapunknak. De abban mindenki egyetértett, hogy az ígért 420 millió forint sokat segítene az intézménynek szorult helyeztében.
A Pető Intézet augusztusban új köznevelési szerződés megkötését kezdeményezte az Emberi Erőforrások Minisztériumánál, jelezve, hogy a kiegészítő támogatás nélkül az intézmény működése ellehetetlenülne. A tárca az akkori közlemény szerint 420 millió forintos juttatással igyekezett az intézmény segítségére. Később kiderült, hogy a tárcának nincs elég pénze erre, Szabó Tímea ezért úgy oldotta volna meg az ügyet, hogy a költségvetési tartalékból (ami 400 milliárd forintra rúgott év elején) adjanak félmilliárd forintot a szaktárcának, és onnan továbbutalják a a fogyatékkal élők ellátásában elismert hagyományokkal rendelkező intézménynek.
A kormány egyébként a múlt héten nyújtott be egy olyan törvényjavaslatot, amely a költségvetési tartalékot 84 milliárd forinttal csapolja meg, például stadionépítésre, tanárok béremelésére megy a pénz. Hogy most miért utasították el a független képviselő javaslatát a kormányoldalon, nem tudni.