Kétmillió a borítékban: Bartókot is elbukta a kerület
Az Index csütörtökön számolt be arról, hogy a Fidesz XI. kerületi szervezete szerint Wieszt János kétmillió forint csúszópénzt fogadott el, amelyet egy titokban készített videofelvétel tanúsít; a csütörtökön bemutatott felvételen az látszik, hogy a szocialista politikus, aki a XI. kerületi önkormányzat vagyongazdálkodási bizottságának is az elnöke, egy borítékot vesz át.
Kupper András fideszes országgyűlési képviselő pénteki budapesti sajtótájékoztatóján felidézte: egy fideszes képviselőtársa az újbudai képviselő-testület csütörtöki ülésén interpellációra készült az üggyel kapcsolatban, ám Molnár Gyula "az önkormányzati törvényt megsértve" nem adta meg erre a lehetőséget. Kupper András szerint mindebből az következik, hogy Molnár Gyula tudta, miről szól a videó, és nem véletlenül tette azt, amit tett. A polgármester "Wieszt János tettestársául szegődött" - fogalmazott.
A fideszes politikus beszámolt arról is, hogy a XI. kerületi Fidesz-KDNP-frakció úgy döntött: ki fog vizsgálni minden, a jelenlegi ciklusban történt ingatlaneladással kapcsolatos ügyet. Emellett felszólítják Molnár Gyulát, hogy minden ingatlan adás-vétellel és üzlethelyiség-bérbeadással kapcsolatos ügylelet állítson le, és ha ezt nem teszi meg, vizsgálóbizottságot fognak felállítani. Kijelentette: a helyi Fidesz-frakció nem fog részt venni azokban a testületekben, amelyekben Wieszt János tag. Szerintük az MSZP-s frakcióvezetőnek le kellene mondania a helyi képviselői és fővárosi közgyűlési mandátumáról is.
"Megtelt az újbudai nokiás doboz"
Molnár Gyula közleményére reagálva Kupper András közölte: helyesnek tartja, ha a testület jogi bizottsága megvizsgálja az ügyet. "Az újbudai nokiás doboz megtelt, és ezzel együtt a pohár is betelt" - fogalmazott Kupper András.
A politikus kiosztott egy nyílt levelet is, amelyet Vásárhelyi Gábor, Bartók Béla zeneszerző jogutódja írt pénteki keltezéssel Molnár Gyulának. Ebben Vásárhelyi Gábor felidézi, hogy a XI. kerületben, a Bartók Béla úton az önkormányzat egy kulturális városközpontot szeretne létrehozni, amelyhez a Bartók nevet akarta felhasználni.
Bartókot is bukja a kerület az ügy miatt
A zeneszerző jogutódja azonban a nyílt levélben egyebek mellett azt írta: "akkor, amikor az újbudai városvezetés jelenlegi legnagyobb frakciójának vezetőjére súlyos korrupció gyanúja vetődik, nem lenne szerencsés, ha Bartók Béla neve, például egy, a tervezett kulturális központ területén lévő üzlethelyiség meghirdetésekor, hasonló gyanúval bármilyen kapcsolatba is kerülhetne, így addig, amíg e helyzet fennáll, határozottan tiltakozom az ellen, hogy a kerület Bartók Béla nevét bármire is felhasználja".
Miért csak most került elő a 2007-es videó?
A sajtótájékoztatón egy másik fideszes parlamenti, fővárosi képviselő, Németh Szilárd is részt vett, aki azt mondta: Hunvald György, Hagyó Miklós és Wieszt János között annyi a különbség, hogy Wieszt még mindig tagja a Fővárosi Közgyűlésnek. Véleménye szerint az emberek legfontosabb kérése az, hogy megtörténjen az elszámoltatás. Arra a kérdésre, hogy az érintett vállalkozó miért csak három év után ment el a rendőrségre, Kupper András úgy válaszolt: most érzi úgy, van esélye arra, hogy az elszámoltatás elkezdődjön. A Fidesz XI. kerületi szervezete hatalommal való visszaélés gyanúja miatt jelentette fel Wieszt Jánost, az MSZP XI. kerületi frakcióvezetőjét.
A videót nyilvánosságra hozó Index hírportál közlése szerint a felvétel 2007-ben, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarában készült. Wieszt, aki akkoriban a kamara főtitkára is volt, a testület budai épületében fogadott egy ügyfelet. A felvételt a vállalkozó készítette. Az Index úgy tudja, hogy a pénz átvételekor egy önkormányzati üzlethelyiség eladásáról, egy számítástechnikai üzlet értékesítéséről folyt az egyezkedés. A Budapesti Rendőr-főkapitányság vesztegetés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indított eljárást az ügyben.
Wiesztet felfüggesztik a vagyongazdálkodási bizottságból
Molnár Gyula, Újbuda szocialista polgármestere pénteken felkérte Wieszt Jánost (MSZP), hogy ügye tisztázásáig függessze fel tagságát a XI. kerületi önkormányzat vagyongazdálkodási bizottságában. Molnár Gyula az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: felkéri a képviselő-testület jogi bizottságának fideszes vezetőjét, hogy haladéktalanul hívja össze a bizottságot, s az vizsgálja meg az ügy hátterét, és tegye meg a szükséges lépéseket. "Természetesen az önkormányzat belső vizsgálata nem helyettesíti, hanem kiegészíti az ügyben megindult igazságszolgáltatási eljárást" - szögezte le a polgármester.
A HM szerződést bontott a "borítékos" képviselővel
A Honvédelmi Minisztérium (HM) pénteken közös megegyezéssel szerződést bontott Wieszt Jánossal - közölte a tárca szóvivője az MTI-vel. Bocskai István elmondta, hogy három hónappal ezelőtt kötöttek szerződést Wieszt Jánossal, aki a HM Zrínyi Kommunikációs Szolgáltató Nonprofit Kft.-nél gazdasági igazgatói posztot töltött be. Bár mindenkit megillet az ártatlanság vélelme, már gyanúba keveredett emberek sem lehetnek a HM közelében - indokolta a szóvivő a szerződésbontást, amelyet a Hír Televízió munkatársa egy pénteki sajtótájékoztatón már tényként említett.
Álláshalmozó a szocialista politikus
A XI. kerületi politikus egyébként saját bevallása szerint is csak ideje húsz-harminc százalékában tudott a kerület ügyeivel foglalkozni. Maradék idejét számos más állás töltötte ki - számolt be az Index. Wieszt egyrészt a fővárosi közgyűlés szocialista frakciójának tagja (azon belül a frakció etikai bizottságának is), valamint a fővárosi közgyűlés gazdasági bizottságában és az oktatási bizottságban is szerepet kapott. A közgyűlés delegálta a Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. felügyelőbizottságának elnöki székébe. A Kopaszi gát hasznosításáért felelős Öböl XI. Kft. felügyelőbizottságába a XI. kerületi önkormányzat a küldte. Wiest éppen abban az időszakban volt fb-tag, amikor a Kopaszi-gát Leisztinger Tamás fennhatósága alá került. A tranzakció tisztázatlan körülményeit már hosszabb ideje vizsgálja a rendőrség.
Wieszt legutóbb a Szekeres Imre által vezetett Honvédelmi Minisztérium egyik cégében, a Zrínyi Kommunikációs Nonprofit Közhasznú Kft. kapott ötszázezer forintos fizetéssel igazgatósági tagságot, életrajza szerint pedig 1995 óta tagja a Munkaügyi Közvetítő és Döntőbíró Szolgálatnak is.
Wieszt elsősorban Molnár Gyula - XI. kerületi polgármester, az MSZP korábbi budapesti elnöke - fontos embere. A fővárosi politikában akkor szorult háttérbe, amikor Hagyó Miklós és köre kiszorította Molnár Gyulát a hatalomból, a kerületben viszont erős embernek számít.