Hétfőtől négy százalékos BKV-emelés
Több órás, időként személyeskedő vita után egyhangúlag úgy döntöttek a városatyák, amíg a BKV pénzügyi megmentéséről nem születik megállapodás a kormánnyal (a tavaly decemberi szándéknyilatkozat után a szerződés aláírása márciusban várható), addig elnapolják a BKV-tarifák kérdését. A február közepére összehívott rendkívüli közgyűlésig pedig kiszámítják a kedvezményes tarifák költségvonzatait.
A főpolgármester mindkét pártot megrótta, amiért – a főváros elmúlt 19 évében példátlan módon – a választások előtt negyed évvel nyúlnának hozzá a BKV legfontosabb forrásához, a menetdíj-bevételekhez. Demszky Gábor rögtönzött számításai szerint a két párt által bevezetni kívánt kedvezményes jegyek másfélmilliárdos pluszkiadást jelentenének a közlekedési vállalatnak. A főpolgármester szerint az MSZP és a Fidesz is lenézi a választókat, ha azt hiszik, pusztán ennyi gesztussal megszerezhető a szavazatuk. Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes a szocialista és fideszes javaslatokat „politikai katasztrófaturizmusnak” és populizmusnak, „Mekk Elek-szerű barkácsolásnak” minősítette.
A kormány-főváros megállapodás alapján a BKV 23 milliárdos állami mentőövet adna, feltéve, hogy a városháza inflációval emeli a tarifákat és átalakítja a cég gazdálkodását. Wintermantel Zsolt (Fidesz) szerint a pénzügyi mentőövért cserébe a tarifaemelésen túl 2011-től 5-6 százalékkal csökkentenék a vállalat teljesítményét, ami negyven járat megszüntetését jelentené. Ezért azt javasolta, hogy a főváros ne kötelezze el magát a tarifaemelés mellett.
Meglepetésre a javaslat többséget kapott, a Fideszen és az MDF-en kívül egy független és egy SZDSZ-es városatya is támogatta. Emiatt várhatóan újra kell tárgyalni a kormánnyal a BKV-ról szóló megállapodást. Horváth Csaba (MSZP) Budapest-ügyi kormánymegbízott szerint ezzel veszélybe került a 23 milliárdos csomag, Steiner Pál szocialista frakcióvezető pedig úgy fogalmazott, hogy immáron SZDSZ-esek is erősítik a Fidesz kampánycsapatát, tovább működik az SZDSZ-Fidesz-koalíció. (Ezt a szabaddemokraták és a Fidesz is visszautasította.)
Nem kapott ugyanakkor többséget az a fideszes javaslat, hogy a már korábban eldöntött, februártól érvényes négyszázalékos BKV-tarifaemelést visszavonják.