Hasznot húztak a drogstratégiából?
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium a szakmai szervezetek délelőtti kezdeményezésére válaszul közleményt adott ki. Az alábbiakban ebbőlidézünk.
A kormány politikája szemlélet- és irányváltást is jelent az elmúlt évekhez képest. Ennek része az új drogstratégia, mely a megelőzésen, a családok megerősítésén, az iskolai nevelésen, a tanárok tekintélyének visszaállításán, a fiatalok támogatásán, a bajbajutottak segítésén és a kábítószer-kereskedők elleni drasztikus fellépésen alapul. Ez képezi az alapját annak az új drogstratégiának, mely 2011 év végéig kerül kidolgozásra és ez lesz az alapja a kidolgozandó akciótervnek.
Az elmúlt 8 évben a piacon új szerek jelentek meg és a kábítószer-kereskedelemnek, a fiatalok közti terjesztésnek új formái honosodtak meg. Magyarország a kábítószer-kereskedők tranzit országából célországgá vált. A gyermekek és fiatalok ma már könnyebben jutnak kábító és tudatmódosító szerekhez, mint korábban. Előtérbe került a drogliberalizáció és kísérlet sem történt a negatív folyamatok megállításra. Az eddig folytatott drogstratégia csődöt mondott, az a mind gyorsabban növekvő problémákat sem megelőzni, sem csökkenteni nem volt alkalmas. A kialakult helyzetet előidézők alkalmassága egy új drogstratégia megalkotására és végrehajtására valószínűtlen.
Az elmúlt évek drogstratégiája, mely a hangsúlyt a drogliberalizációra és az ártalomcsökkentésre helyezte, nem követhető. Ez a politika kedvezett a drogliberalizáció mellett elkötelezett holdudvarnak, egy szűk megélhetési lobbynak és közvetetten azoknak is, akik hasznot húztak a nem tiltott de egészségre ártalmas szerek, sok esetben kábítószerek forgalmazásából.
Az állam feladata azonban a társadalom védelme, azon belül is a legkiszolgáltatottabbak és a legveszélyeztetettebbek segítése, azokkal szemben, akik rovásukra kívánnak anyagi előnyökhöz jutni. A kormány politikájának középpontjában ezért a családok megerősítése, a szülői felelősség tudatosítása és a társadalmi szolidaritás növelése áll. Ezeket a célokat szolgálták a kormány eddigi intézkedései, a családi adókedvezmény, a nők korábbi nyugdíjba vonulásának lehetővé tétele, az ötven órát meghaladó iskolai hiányzás szankcionálása, a bolti lopásokért kiszabható szigorúbb büntetés bevezetése. Ezen intézkedéseknek pozitív hatása már rövidtávon is megmutatkozik.
A szakmai szervezetek értetlenek. A jelenlegi helyzet legfeljebb attól válik tarthatatlanná, hogy jövőre reálértéken felére csökkentik a kábítószerügyre fordítahtó állami támogatás összegét.