Drogstratégia: ideológiai szakítás?
A négy ernyőszervezet képviselői hétfői Budapesten tartott sajtótájékoztatójukon ismertették közös nyilatkozatukat, amelyben kiállnak a jelenleg érvényben lévő, de a kormány által a múlt héten "vállalhatatlannak" nyilvánított drogstratégia mellett.
A hétfői sajtótájékoztatón Gondi János, a Magyar Drogprevenciós és Ártalomcsökkentő Szervezetek Szövetsége (MADÁSZSZ) elnöke azt mondta: korábban egy októberi ülésen, azt követően pedig egy december eleji találkozón is azt mondta Téglásy Kristóf, hogy nem lesznek változások a drogstratégiában.
Topolánszky Ákos, a Magyar Drogterápiás Intézetek Szövetségének (MADRISZ) elnöke - a kormányzat azon indoklására, mely szerint az érvényben lévő drogstratégia szakmailag nem megalapozott - a sajtótájékoztatón kifejtette, hogy 2009. áprilisában az összes létező szakmai szervezet részvételével kezdődött meg a stratégia tervezetének egyeztetése. Emellett jelentős nemzetközi tanácsadó testület, illetve szaktekintély véleményezésével készült el a végleges változat. Ha ezt a kormányzat ezt vállalhatatlannak tartja, azzal a szakmai szervezetek véleményét minősítik - szögezte le.
Szemelyácz János, a Magyar Addiktológiai Társaság elnökségi tagja azt mondta: "ha visszavonnak egy stratégiát, az sokkal rosszabb, mintha nincsen". Hozzátette: az, hogy a kormány szerint új stratégiát kell kidolgozni, miközben szerintük inkább a hiányzó struktúrát kellene felépíteni, számukra arra utal, hogy az ügy "a szavak szintjén fog maradni".
Téglásy Kristóf, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium ifjúságügyi főosztályának vezetője a KKB múlt csütörtöki ülésén jelentette be, hogy széleskörű társadalmi egyeztetést követően a kormány 2011 második felében benyújtja az Országgyűlésnek az új drogpolitikai alapvetésekre támaszkodó stratégiáját.
Elmondta továbbá, hogy december 13-i hatállyal felmentették állásából a nemzeti drogkoordinátort, Portörő Pétert és három másik munkatársát. A bizottság jelen lévő civil tagjai ezt a bejelentést hallva - kifejezve tiltakozásukat - ekkor kivonultak az ülésről.
Az ülésen résztvevő civil és szakmai delegáltak csütörtöki közleményükben később elfogadhatatlannak nevezték, hogy a jelenlegi kormányzat teljességgel a bizottság és a szakmai szervezetek kizárásával hozott meg ilyen horderejű döntéseket, és azokat "ultimátumszerűen" közölte a bizottsággal.
A Gondi János, Sárosi Péter és Szemelyácz János - mint a KKB civil/szakmai delegáltjai - által jegyzett akkori közlemény úgy fogalmazott: számukra elfogadhatatlan, hogy a kormány "ideológiai okokból" szakít a nemzeti drogstratégiával, amelyet "gondosan előkészített szakmai és társadalmi egyeztetési folyamat" eredményeként hagyott jóvá a parlament.
Mint írták, azt is felháborítónak tartják, hogy "miközben a kormány a jövő évi költségvetésben reálértéken felére csökkentette a kábítószerügyre szánt pénzügyi forrásokat, képviselője az emberi élet megőrzésének fontosságát hangoztatja".
Téglásy Kristóf az MTI-nek erre a közleményre reagálva csütörtökön egyebek mellett kifejtette: új drogstratégiára van szükség, mivel az érvényben lévő - az előző kormányzat és az MSZP-SZDSZ által elfogadott - drogstratégia alapelvei és irányelvei nem állnak összhangban a jelenlegi kormány drogpolitikai alapelveivel.
Csúsztatásnak nevezte továbbá a civilek azon állítását, mely szerint az előző - októberi - ülésen ő megerősítette volna a stratégiát, illetve a drogkoordinátor személyét. Téglásy Kristóf elmondta, akkor mindössze annyi történt, hogy ő egy kérdésre válaszolva annyit mondott: a drogstratégia érvényben van, és hogy "jelenleg" (azaz októberben) Portörő Péter a nemzeti drogkoordinátor. "Ez akkor meg is felelt a valóságnak" - tette hozzá az MTI-nek nyilatkozva múlt csütörtökön Téglásy Kristóf.