Gyurcsány: Kicsit drága ez a forradalom és szabadságharc
A világ 170 országának devizáit összevetve az elmúlt három hónapban a magyar forint gyengült a legtöbbet. Pedig emlékszem a kétezres évek Orbánjára. Akkor azt mondta, hogy erős forint egyenlő erős Magyarországgal, ha meg gyenge a forint, akkor gyenge Magyarország is - írja a volt miniszterelnök a kapcsolat.hu oldalán vezetett blogjában.
Na, most akkor mit jelent, hogy a választások óta a forint 8 százalékkal gyengült - teszi föl a kérdést. - Ha komolyan veszem Orbánt - márpedig ki merné nem komolyan venni a forradalom vezetőjét? -, akkor kormányzása alatt nyolc százalékkal gyengült Magyarország?
Van ennél egyértelműbb számolás is. A devizahiteles százezreknek eddig nyolc százalékba került Orbán. Kicsit drága ez a forradalom, vagy nem? A magyar államadósság háromnegyede devizában áll fenn. Ez is nyolc százalékkal többe kerül most, így egy szorzással kiszámítható, hogy az összes államadósságunkra vetítve nagyjából öt százalékot buktunk Orbánék pancsersága miatt.
A Vezér veregeti a mellét, hogy az EU országainak túlnyomó része a mi 3,8 százalékos hiánycélunknál rosszabb adattal rendelkezik. Mire ez a melldöngetés? Vagy már nem emlékszik arra, hogy ezt a mi kormányzásunk alatt és éppen az ő akaratával szemben értük el még 2008-ban? Orbán az utolsó, aki ennek a nehéz teljesítménynek a sikerét magának tulajdoníthatja.
Az persze zavaros gondolkodásra vall, jegyzi meg Gyurcsány Ferenc, hogy egy tegnapi interjúban meg azt mondta, hogy azért kell a bankadó, mert csak így lehet tartani a hiánycélt, hiszen az hazugságra épül (akkor most büszkék vagyunk rá, vagy sem?). Ráadásul ez a kijelentés nyilvánvaló átverés. Hiszen 29 pontjának a bankadón kívüli része az, ami nagyjából éppen annyi pénzt enged ki a költségvetésből, amennyit a bankadóból be szeretne szedni. Egyszerűbben: a bankadó azért kell, hogy finanszírozza a kutyafuttában összetákolt első gazdasági akciótervet.
A logikai lánc a következőképpen áll össze: Orbán mozgásteret akart magának csinálni, hogy teljesíthesse választási ígéreteit, ezért magasabb hiányt akart kialkudni magának. Ez nem sikerült, sőt Kósáék ámokfutása és Barroso rendreutasítása után valamit tenni kellett. Ekkor három nap alatt összetákolták a gazdasági akciótervet. Igen ám, de nem volt pénz adót csökkenteni. Erre bevetette a bankadó ötletét, amelyből éppen annyit szed össze, amennyivel csökkenti a cégek társasági adóját, és amennyibe kerül sok kisadó elengedése ugyancsak a vállalatoknak. Itt azonban megállt a tudomány, és azon túl, hogy a bankadó több ponton joggal kritizálható, arra végképp nem volt válasz, hogy miként lesz ezekből a rögtönzésekből egy hosszabb távon is fenntartható egyensúlyi és növekedési pálya. Ez, és még pár dolog kiverte a biztosítékot az EU-nál és az IMF-nél, ezért azok faképnél hagytak bennünket, erre válaszuk Orbán meg szabadságharcot hírdetett és azt mondta, hogy nem is kell nekünk ez a ronda bank, punktum. Ez meg kiverte a biztosítékot a világban, és elkezdték eladni a forintbefektetéseket, ezért esik a forint árfolyama. A gyengébb forint viszont sokba kerül a devizahiteleseknek és a költségvetésnek.
Szóval a szabadságharc tábornoka támadást rendelt el, és most ott tartunk, hogy saját seregünk bevert orral számolgatja a veszteségét. Egyelőre nyolc százalék. Kicsit drága ez a forradalom és szabadságharc, vagy nem? - fejezi be postját a volt miniszterelnök.