Gaudi-Nagy lámpavasat emlegetett a köztévében
Gaudi-Nagy kiszorult a parlamentből, az alakuló ülés napja mégis róla szólt Kurucz Árpád / Népszabadság |
A szélsőséges nézeteiről ismert "politikus" az m1 Ma Reggel című műsorában úgy fogalmazott, Pásztor megérdemelte, hogy leköpték (a Gaudi által felhergelt tüntetők a Kossuth téren), sőt ennél is tovább merészkedett: "örüljön, hogy ennyivel megúszta, mert a hazaárulók a lámpavason szoktak lógni", majd ezt még azzal a fenyegetéssel tetézte, hogy "minden hazaáruló meg fogja kapni a jussát".
Ahogy arról már beszámoltunk, az Országgyűlés keddi alakuló ülése idején Gaudi-Nagy a Kossuth Lajos téren a földtörvény ellen tüntetett, majd amikor észrevette Pásztor Istvánt, elkezdett neki üzengetni a megafonban. Pásztor Istvánhoz ekkor egyre több tüntető szaladt oda, főleg nők állták körbe, szidalmazták, bolseviknak nevezték, lökdösték és többen arcon köpték.
A Kossuth téren történteket nemcsak Pásztor nevezte gyalázatosnak, de a - cicás kampánya óta mérsékelt szerepben tetszelgő - Jobbik is elhatárolódott a Gaudi-Nagy által szervezett tüntetésen történtektől, elítélve "azt a gyalázatos inzultust, amely ma az Országgyűlés alakuló ülésére vendégként érkező Pásztor Istvánt, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét érte. A történteket szégyenletesnek, magyar hazafihoz méltatlannak tartjuk".
Szerdán Pásztor István a Ma Reggel című műsorban arról beszélt, nem tesz feljelentést, amiért szidalmazták és leköpdösték, azt viszont meglepőnek nevezte, hogy a Kossuth téren senki nem volt, aki meg tudta volna védeni az inzultustól.
Gaudi-Nagy szerdai kirohanására pedig Pásztor István úgy reagált: Gaudi-Nagy Tamást a "mindegy hogy mi van, csak gyalázkodni lehessen" típusú közéleti szerepvállalás jellemezte az elmúlt években. Hozzátette: nem ijed meg tőle, ugyanis korábban találkozott már más "bitangokkal" is, és tőlük sem félt, mert harcedzett ember. Megfogalmazása szerint olyan nemzet építésében érdekelt, amely kiveti magából azokat, akik Gaudi-Nagy Tamáshoz hasonló nézeteket vallanak. Mindezek után a Fidesz is besokallt, és a történtek elítélésére szólította fel Vona Gábort.
A Kossuth téren történtekről és az azt övező közfelháborodásról egy alighanem sajtótörténeti jelentőségű interjúban faggatták szerdán Gaudi-Nagy Tamást, ahol - a közmédia átalakítása óta példátlan módon - a tévések is felháborodtak a szélsőjobboldali "jogvédő" kijelentésein.
Gaudi-Nagyot, mint a nemzeti jogvédő szolgálat vezetőjét a Rekontra című műsorban Gulyás István műsorvezető, Szirmay Dávid (Bors) és Szajlai Csaba (Magyar Hírlap) próbálták faggatni. Gaudi-Nagy azonban még kérdezni is alig hagyta a műsorvezetőket, folyamatos közbeszólásokkal ismételgette a mondókáját, miszerint a külföldiek elveszik a magyaroktól a termőföldet.
Az első kérdést – mennyiben része a jogvédelemnek, hogy addig hergel, amíg leköpdösnek egy embert – mintha meg sem hallotta volna, arról kezdett beszélni, hogy gyalázat, hogy külföldiek vehetik el a földünket. Majd amikor próbálták visszaterelni a kérdéshez, azt felelte, úgy is el fogja mondani, még ha nem is engedik.
Majd annyiban "válaszolt", hogy ő nem köpdös le emberket, "én jogvédő vagyok". Pásztor István viszont hazaárulókkal állt össze, bement a kormányba a szerb radikálisokkal, úgyhogy szerinte "ez a legkevesebb, amit egy hazaáruló kaphat". Majd visszatért arra, hogy a külföldiek veszélyeztetik a magyar gazdák "életterét".
A beszélgetés érdekes fordulatot vett, amikor is kiderült, hogy Gaudi-Nagy tulajdonképpen eddig is független volt a Jobbiktól (noha négy évig volt a Jobbik-frakció tagja a parlamentben), amit azzal igyekezett bizonyítani, hogy nem fogadta el a frakciófegyelmet, amikor a paksi bővítés ellen szavazott. Majd szóba került az is, hogy korábban kidobott egy EU-s zászlót a parlament ablakából, amivel kapcsolatban az ügyvéd elmondta, hogy azóta sem tették vissza az uniós lobogót, ami szerinte őt igazolja.
A Kossuth térre visszatérve, Gaudi-Nagy megfogalmazása szerint "a nemzeti ellenállás útjára kell lépnünk", ez történt szerinte kedden, és "minden hazaáruló meg fogja kapni a megérdemelt jussát". Majd kitért arra is, hogy Fazekas Sándor minisztert is próbálták kérdőre vonni a földtörvény ügyében, de ő is "menekült, mint egy patkány".
Az egyre döbbentebb újságírók újra és újra visszakérdeztek: Akkor azt mondja, hogy Pásztor István hazaáruló? "Még szép, hogy ezt mondom" - felelte a "jogvédő". - Átgondolta ennek felelősségét? - Átgondoltam és most is tartom! Arra a felvetésre, hogyha a tüntetők megverik Pásztort, akkor is azt mondta volna, hogy megérdemli, Gaudi-Nagy azt válaszolta: a rendezvény szervezőjeként nyilván nem engedte volna, hogy fizikailag bántalmazzák.
Ezen a ponton Gaudi-Nagy megint belezavarodott a mondandójába, hiszen miután szembesítették a saját szavaival - "örüljön, hogy ennyivel megúszta", azt felelte, hogy persze, hogy megérdemelte. Majd azzal kezdett hárítani, hogy ő csak arra kérte a jelenlévőket, hogy éljenek a véleménynyilvánítás szabadságával. Ezen már a kérdezők is feldühödtek, és kórusban kérdeztek vissza: "A véleménynyilvánítás szabadsága a köpés, uram?" Mire Gaudi-Nagy: "Nem, ha valaki túlmegy a vélemény kinyilvánításán, az az ő felelőssége."
Gulyás István nem hagyta annyiban: "örüljön, hogy ennyivel megúszta", emlékeztette ismételten saját mondatára a volt jobbikos képviselőt. Aki megint bólintott: "Így van, a magyar történelem során ennél sokkal durvább sorsra jutottak, lámpavason szoktak lógni a hazaárulók, uraim, igen!".
Ezzel gyakorlatilag véget is ért a beszélgetés, zárásként Gulyás István határozottan, felháborodását alig leplezve visszautasította a kijelentést: sem Magyarországon, sem másutt senki nem mondhatja azt másról, hogy megérdemli, hogy lámpavason végezze!
Az utolsó szó akkor is Gaudié volt: "szerintem pedig mondhatja, mert ilyen időket élünk".
Az interjú alighanem legbeszédesebb része az utolsó néhány másodperc volt, amelyet dermedt csöndben töltött a három elképedt újságíró és a velük farkasszemet néző Gaudi-Nagy Tamás.