Fidesz: bíróság elé kell állniuk az UD Zrt.-ügy felelőseinek
A Fidesz úgy látja, Laborc Sándor hétfői lemondásával a menesztését előzte meg - mondta Demeter Ervin, a párt országgyűlési képviselője keddi telefonos sajtótájékoztatóján. Álláspontja szerint az NBH lemondott főigazgatójának helyzete tarthatatlanná vált, ugyanis "az általa kreált operatív operett visszájára fordult, és mára azok lettek a gyanúsítottak, akik a politikai pecsenyéjüket szerették volna az UD Zrt.-ügyön sütögetni".
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának fideszes tagja hangsúlyozta, demokráciában megengedhetetlen és elfogadhatatlan, hogy a titkosszolgálatokat pártpolitikai célokra használják.
A Fidesz megítélése szerint az új NBH-főigazgatónak - bárki legyen is - az a feladata, hogy feltárja a törvénysértéseket, és ezzel segítse az adatgyűjtési ügy tisztázását, a felelősök megtalálását, illetve megnevezését - mondta Demeter Ervin. Hozzátette: az új vezető másik fontos feladata, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal működését "visszaterelje az alkotmányos keretek közé".
Arra a kérdésre, hogy kik lehetnek a további felelősök, Demeter Ervin közölte: Szilvásy György volt titokminiszter már gyanúsított, rajta kívül az igazságügyi és rendészeti miniszter, valamint Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök felelőssége is felvetődik, egyelőre nem ismeretes, hogy a volt kormányfő mennyire tudott az ügyről.
Laborc Sándor dandártábornok hétfőn mondott le a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatói posztjáról, amit szeptember 1-jei hatállyal fogadott el Bajnai Gordon kormányfő. Laborc utóda Balajti László dandártábornok, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat jelenlegi főigazgatója lesz.
A Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodájának hétfői közleménye szerint a főigazgató azzal indokolta döntését, hogy "olyan anomáliákat érzékelt az UD Zrt. ügyében folyó vizsgálat kezelésében a nyomozóhatóság, illetve az ügyészi szervek részéről, amelyek a feljelentés pontjainak nagyobbik részében a nyomozás megszüntetéséhez vezettek, és ez nem teszi számára lehetővé, hogy a jövőben teljes értékű munkát folytasson".
Az adatgyűjtési ügy tavaly szeptemberben került nyilvánosságra, miután a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szeptember 10-én az NBH főigazgatójának feljelentése alapján házkutatást tartott az UD Zrt.-nél és a cég vezetőinek akásán. A rendőrség akkor magántitok jogosulatlan megismerése, államtitoksértés és számítógépes rendszer feltörése miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen. Ezen bűncselekmények vonatkozásában megszüntették a nyomozást.
Az NNI június 9-én azt is közölte, a nyomozás során viszont több olyan bizonyítékot találtak a nyomozók, melyek megalapozták a visszaélés haditechnikai termékkel és szolgáltatással, illetőleg kettős felhasználású termékkel bűntette, befolyással üzérkedés, többrendbeli hivatali visszaélés, visszaélés személyes adattal bűncselekmények gyanúját.
A rendőrség közlése szerint az összesen öt különböző nyomozást a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészségek és a NNI folytatják.
Az UD Zrt.-ügy azután került a figyelem középpontjába, hogy Dávid Ibolya, az MDF elnöke szeptember 12-én sajtótájékoztatón jelentette be: a legfőbb ügyésztől és az NNI-től is soron kívüli vizsgálatot kér, mert a birtokába került hangfelvétel szerint Almássy Kornél - a párt visszalépett elnökjelöltje - érintett lehet az ő személyére vonatkozó adatgyűjtésben.
A Fővárosi Főügyészség szeptember 18-án elutasította az MDF elnökének feljelentését.