És tényleg: Derce megkapta az újpesti életműdíjat
Az életműdíj odaítélését az önkormányzati testület 12 jelen lévő fideszes tagja támogatta, egy KDNP-s képviselő ellenezte, a szocialisták és az LMP egy képviselője távol maradtak a voksolástól.
Derce Tamás a döntést követően bejelentette: alapítványt hoz létre a szegény gyerekek támogatására, és a díjjal járó havi járadékot (mintegy 350 ezer forintot) ide fizeti be. Közölte, azt szeretné, ha mások is támogatnák a létrehozandó újpesti alapítványt.
Arról is beszélt, hogy nem akart díszpolgári címet kapni, mint mondta, polgármesterként azt tette, ami a dolga volt, ám a Semsey Aladárról elnevezett életműdíjat örömmel fogadja majd el.
Wintermantel Zsolt (Fidesz) polgármester január 6-án jelentette be, hogy Semsey Aladár újpesti életműdíj megalapítását javasolja, és az elismerésre elődjét, az Újpestet 1990-től húsz éven át vezető Derce Tamást javasolja. Közölte, Derce Tamás elismerését a kerület köztiszteletben álló személyiségei, közösségei kezdeményezték.
A kezdeményezés politikai vitát indított el a pártok között. Trippon Norbert, az MSZP frakcióvezetője, (Derce Tamás egyik korábbi alpolgármestere) ellenezte a javaslatot, mondván, "pofára szabták a díjat", és a Fidesz így hálálja meg Derce Tamásnak, hogy Wintermantel Zsoltot támogatta a választási kampányban.
A helyi LMP is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy - szerintük - a jelenlegi városvezetés közpénzből jutalmazza meg azokat, akik hatalomra kerülését elősegítették. (Az LMP képviselője a napirendi pont keddi tárgyalása előtt előtt elhagyta az üléstermet.)
Az Újpesti Naplónak adott, az önkormányzat honlapján közzétett interjújában Derce Tamás méltatlannak ítélte a vele szemben indított támadást, és úgy vélte, egyértelmű, hogy annak hátterében Trippon Norbert személyes bosszúja áll, akitől, mint alpolgármesterétől korábban hatásköröket vont meg.
Derce Tamás 1990-től öt cikluson, húsz éven át vezette polgármesterként a IV. kerületet. 1990-ben még az SZDSZ színeiben nyert, majd 1994-ben, 1998-ban és 2002-ben függetlenként, illetve 2006-ban az Újpestért Egyesület színeiben választották újra.
A díjazott a rendelet szerint Semsey Aladár arcképét és Újpest címerét tartalmazó aranyozott emlékplakettet kap, továbbá élete végéig havi járadékban is részesül. Utóbbi összege a polgármester havi illetményének 65 százaléka (jelenleg mintegy 350 ezer forint).
A díj névadója, Semsey Aladár 1919-1922-ig Pest vármegye törvényhatósági biztosaként irányította Újpestet. 1922 októberében választották meg a város polgármesterének, és 1938-ig tisztségében is maradt. Semsey Aladár tevékenységének is köszönhetően kapott Újpest 1929-ben megyei jogú városi rangot.
Újpest 1840-ben vált önálló községgé, és a következő évtől már hivatalosan is "Új-Pestnek" nevezték. 1950-ben vesztette el önállóságát, amikor Budapesthez csatolták, a mintegy százezres lélekszámú kerület vezetői azonban még ma is "városként" beszélnek Újpestről.