Egészségügy: Tömeges felmondás esetén operatív testület intézkedik
Mint írták, az államtitkárság az országos tiszti főorvostól tájékoztatást kért arra vonatkozóan, hogy az egészségügyi dolgozók felmondóleveles, illetve az önkéntes túlmunkát visszautasító nyilatkozatai miatt várható-e az ország bármely pontján ellátási zavar. Az adatok beérkezése után dönt az államtitkárság a további lépésekről - tették hozzá. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkársága "minden körülmények között az emberek oldalán áll, és a biztonságos betegellátást tartja szem előtt". Az államtitkárság készen áll további egyeztetések folytatására - hangsúlyozták.
Lapunk néhány nappal ezelőtt már beszámolt róla, hogy az ÁNTSZ már vizsgálja, hol keletkezhet ellátási zavar, ha a rezidensek fenyegetése valóra válik, és valóban egyszerre mondana fel több ezer orvos. A mintegy 109 kórházi főigazgatótól legkésőbb január elsejéig gyűjti be és összegzi a hivatal: hol, kinek, milyen intézkedési terve van az ellátási katasztrófa elhárítására. Arról, hogy hány orvos érintett egy-egy intézményben, azt a főigazgatók is csak a lista nyilvánosságra hozása után tudják meg.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkárságán kiemelték: az egészségügyi államtitkárság már mostanáig is számos olyan intézkedést tett, amely az egészségügyben dolgozók élet- és munkakörülményeit javítja. Többek között eltörölték a rezidensek "röghöz kötését", egyszerűsödött a szakorvosképzés rendszere, a nyáron elindították a Rezidens Támogatási Programot, amelyben a Markusovszky Lajos-ösztöndíj révén 600 szakorvosjelölt, a Than Károly-ösztöndíj révén pedig 16 szakgyógyszerészjelölt kap a képzése alatt havonta 100 ezer forintos támogatást, a hiányszakmákban munkát vállalók pedig a diplomás minimálbér 50 százalékának megfelelő állami támogatást kapnak.
Az orvosok és a szakdolgozók életkörülményinek, továbbképzésének támogatására szélesítették a bérpótlékban részesülők körét, egy kötelező elméleti továbbképzést az állam támogat, továbbá a jövőben Magyarországon is elismerik a külföldi munkavégzés, külföldön teljesített továbbképzési kötelezettségét, "ezzel elősegítendő a hazatérő orvosok visszakapcsolódását az egészségügyi ellátás rendszerébe" - fogalmazott az államtitkárság.
Mindezek mellett az alapellátást segítésére is számos intézkedést hoztak, ilyen a praxisjog megújítása vagy a pályakezdő orvosok praxisvásárlásának támogatása - írta az államtitkárság, hangsúlyozva, hogy már az eddigi intézkedéseiknek is kimutatható eredményük van. Ugyanis míg 2010-ben mindössze a végzettek 62 százaléka, 2011. november 10-ig a végzett orvosok 90 százaléka lépett be a szakorvosi képzésbe.
Papp Magor, a rezidensszövetség elnöke december közepén sajtótájékoztatóján azt mondta: a felmondólevelek száma december elején a 2500-at is meghaladta. Kiemelte: már öt megyében gyűlt össze olyan kritikus mennyiségű felmondás, amely azonnal és alapvetően fogja megrendíteni ezen területek orvosellátottságát. A Magyar Rezidens Szövetség kedden az MTI-hez is eljuttatta Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett levelét, amelyben a kormányfő személyes beavatkozását kérték az ágazatban kialakult szakemberkrízis megoldása érdekében.
A rezidensek szerint elérkezett a "sorsdöntő pillanat", amikor ki fog derülni, hogy fontosak-e a kormányzat számára. Most Orbán Viktortól azt várják: "mutasson jövőképet az ágazatban dolgozók számára, biztosítsa a megélhetésünkhöz szükséges feltételeket".