Napirendre sem vették a metrókocsik ügyét

Utoljára ülésezett ebben a ciklusban a Fővárosi Közgyűlés, Demszky Gábor 20 év után elbúcsúzott. A városatyák szinte egyhangúlag döntöttek arról, hogy szeptembertől mégsem drágul a távhő díja. A metrókocsik ügyét nem vették napirendre, viszont Budapest díszpolgára lett a dalai láma.

E ciklusban utolsó ülését tartja a Fővárosi Közgyűlés; Demszky Gábor főpolgármester is várhatóan utoljára foglalja el a helyét az Újvárosháza dísztermének pódiumán. A leköszönő testületben csak a korábban SZDSZ-es, most párton kívüli Demszky Gábor és korábbi párttársa, Szolnoki Andrea az, aki az elmúlt húsz évben végig a közgyűlés tagja volt.

Demszky Gábor az egyetlen a 20. (és 21.) századi Európában, aki választott vezetőként húsz éven keresztül főpolgármesteri tisztséget töltött be.

A közgyűlés reggel 8-ra meghirdetett ülése egyébként csúszott, mert a frakcióvezetők hosszas egyeztetésbe kezdtek. Az MSZP-nek és az SZDSZ-nek ugyanis Wieszt János volt szocialista városatya előzetes letartóztatása óta nincs többsége, így mások szavazataira is szükség van a napirend elfogadásához. Az ülés végül fél 11 előtt kezdődhetett meg, a metrókocsik ügye nem szerepel a napirendi pontok között.

Horváth Csaba a BKV-támogatás csekkjét adja át Tarlós Istvánnak

Horváth Csaba (MSZP) a napirendi vitában a szocialista frakció nevében egy olyan nyilatkozat elfogadását javasolta a közgyűlésnek, amelyben tiltakoznak "a kormány Budapest-ellenes, a budapesti polgárokat büntető, agresszív politikája ellen" annak kapcsán, hogy a kormány közel másfél hónapja nem utalta át a BKV-nak járó, több mint 7 milliárdos állami támogatást. Több fideszes városatya tiltakozását fejezte ki, amiért a nyilatkozatról a reggeli frakcióvezetői egyeztetésen nem volt szó. Demszky is azt kérte minden frakció minden tagjától, hogy tartózkodjanak a kampánynyilatkozatoktól. Horváth Csaba javaslatát végül nem vették napirendre, azt ugyanis csak a szocialisták támogatták.

A Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület ennek kapcsán kiadott közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy a még a Bajnai-kormánnyal a BKV anyagi támogatásáról tavaly decemberben kötött szerződést felül kell vizsgálni, valamint hosszú távon rendezni kell a budapesti tömegközlekedés finanszírozását. A VEKE szerint az említett megállapodás ugyanis megszorításokra kényszeríti a BKV-t, és mintegy 40 buszjárat megszüntetésével, valamint újabb jegyáremeléssel járna.

Befagyasztották a távhő árát

Szinte egyhangúlag, Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes ellenszavazatával úgy határozott a közgyűlés fideszes-szocialista javaslatra, hogy befagyasztja a távhőárakat Budapesten, így a szolgáltatás ára mégsem nő mintegy 10 százalékkal szeptembertől.

Délelőtt még nem kapott többséget az a javaslat, hogy a városatyák kedvezményes, könyv szerinti értéken vásárolhassák meg négy éve használt laptopjaikat, délután viszont mégis napirendre vették. Hosszas vita után arról döntöttek, hogy a használt gépeket a városatyák 40-70 ezer forintért vehessék meg. 

A közgyűlés döntése értelmében a Radnóti Színház igazgatói posztját Bálint András töltheti be 2016. január 31-ig. A Katona József Színház igazgatói posztjára pedig a városatyák Máté Gábort nevezte ki, ugyancsak 2016. január 31-ig.

Budapest díszpolgára lett a dalai láma is

Döntött a közgyűlés a díszpolgári címek adományozásáról is, az elismeréseket a főváros napján, november 17-én, ünnepi közgyűlés keretében fogják átadni. Budapest díszpolgára lesz Demjén Ferenc, Szörényi Levente, Snétberger Ferenc gitárművész, Miklósa Erika és Polgár László világhírű operaénekes. Az írók közül idén Nádas Péter, a magyar kortárs irodalom kiemelkedő jelentőségű alkotója részesül az elismerésben, valamint Ungvári Tamás író, műfordító, kritikus is. Zsámbéki Gábor színházigazgató, rendező a színházi életben kifejtett több évtizedes munkásságáért veheti át novemberben az elismerést.

Budapest díszpolgára lesz Lázár Egon gazdasági igazgató színházszervezői, gazdasági és pénzügyi tevékenységéért. Donáth László evangélikus lelkész erkölcsi mércét jelentő közéleti tevékenységéért veheti át a kitüntetést.  A sportolók közül idén Albert Flórián labdarúgó és Török Ferenc öttusázó, szövetségi kapitány részesül díszpolgári címben. A Fővárosi Közgyűlés egyhangú döntése alapján Tendzin Gyaco, a XIV. dalai láma Róma, Párizs, Varsó, Prága és Velence után Budapesten is megkapta a díszpolgári címet.

Mentőöv a Vidám Parknak

Százmillió forint kölcsönt és százmillió forint vissza nem térítendő támogatást szavazott meg a közgyűlés a Vidám Parknak, hogy az elkerülje a felszámolási eljárást. A főváros által januárban elrendelt revizori vizsgálat szerint ugyanis a társaságnál a tőkehelyzet stabilizálására van szükség, a park likviditási nehézségei miatt már júniusban felmerült, hogy a tulajdonos főváros beavatkozzon, de akkor nem döntöttek a csődvédelemről. A városatyák most úgy határoztak, elhalasztják a Vidám Parkkal kapcsolatos stratégiai döntéseket 2011 őszéig

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.