Csak a kórházi nyugdíjasokról született döntés
A nyugdíjasok továbbfoglalkoztatásával kapcsolatos többhetes kormányzati döntésképtelenség már eddig is meglehetősen nagy káoszt okozott, miután korábban a kormányzat azt ígérte: valamennyi továbbfoglalkoztatási kérelmet támogatnak, az ágazatban lévő orvos- és egyéb szakemberhiány miatt nem is tehetnek másként. Ennek ellenére a továbbfoglalkoztatási kérelmekről három hete csak egy részleges lista érkezett az intézményekhez.
Utóbb kiderült: azért, mert a döntésbe, hogy mely orvos maradhat és mely nem, mint az adott földrajzi terület ismerőit, a párt választókerületi elnökeit is bevonták, véleményt mondhattak, ami tovább árnyalhatta az egyébként is igen összetett szempontrendszert. Egyebek mellett ez is oka annak, hogy a kormány máig tudott a tovább foglalkoztathatókról végleges listát közölni hivatalosan a sajtóval, noha az érintetteknek április 30-ig hivatalos levélben le kéne mondaniuk öregségi ellátásukat a nyugdíjbiztosítónál.
Az Országos Onkológiai Intézet 150 érintettje közül például mindössze ketten – a főigazgató és helyettese – kapott első körben felmentést a kötelező nyugdíjazás alól. Ha ez így marad, akkor mindez megbénította volna az intézet munkáját. Lapunknak Kásler Miklós, az intézet főigazgató professzora azt mondta: intézetébe kedden este nyolc körül megérkezett a levél, melyben az utolsó pillanatban mindenki megkapta a lehetőséget, hogy nyugdíjas kora ellenére dolgozzon.
Másutt, például a miskolci megyei kórházban is, az első értesítésben csak a kérelmezők alig fele szerepelt az engedélylistán. Most viszont Csiba Gábor főigazgató lapunkkal azt közölte: kedden késő este valamennyi, mind a 41 dolgozójuk megkapta az engedélyt. Hozzátette: nagyon örül a döntésnek, bár ő korábban is arra biztatott mindenkit, jelentkezzen be határidőre a nyugdíjbiztosítónál, mert ő biztos a pozitív elbírálásban.
Az érintett kórházak főigazgatói a tegnapi munkaszüneti nap miatt csak ma (csütörtök) reggel tudták értesíteni az érintetteket a kedvező kormányzati döntésről, így azok lekésték a határidőt. A nyugdíjbiztosítónak április 30-ig kellett jelezni, hogy az érintettek közalkalmazottként dolgoznak, és június elsejéig pedig arról adhatnak be nyilatkozatot, hogy maradnak a státuszukon. Aki így dönt, az a nyugdíj helyett július elsejétől csak kompenzációra jogosult.
A szakállamtitkárság későbbre ígért tájékoztatást.