Bölcsészkari mesterkedés
A rendezvény egyik vendégeként Manherz Károly felsőoktatásért felelős szakállamtitkár elsősorban a tájékoztatás fontosságáról beszélt. Lapunknak nyilatkozva azt mondta: a mesterszakokra kevesebb felkészülési időt jutott, ezért a jövő szeptembertől tömegesen induló képzésekről a hallgatók is kevesebbet tudnak, mint az alapképzés feltételeiről.
A gólyavári rendezvény elsősorban a bölcsész alapdiplomásokat kívánta tájékoztatni továbbtanulási lehetőségeikről. Ez természetesen nem véletlenül volt így, hiszen a bölcsész területen megalapított ötven ún. diszciplináris mesterszakból negyvenek az indítási jogát a nagy hírű fővárosi intézmény nyerte el, emellett húsz tanári mesterképzést is indíthat.
Manherz Károly ugyanakkor utalt arra is: feloldódott az a látszólagos ellentét, amely az egyetemek és főiskolák között mutatkozott a mesterszakok akkreditációjának bizonyos szakaszában. A jövőre államilag támogatott mesterképzésre fenntartott 21 700 helyből – ez a három évvel ezelőtt alapképzésre felvett hallgatói létszám 35 százaléka – tízezret a főiskoláknak jutott; 1700 helyet egyébként nem osztottak ki, erről utólagosan dönt majd a szaktárca a jelentkezések ismeretében. Manherz egyelőre nem tart túljelentkezéstől; szerinte inkább azért kell erőfeszítéseket tenni, hogy a mindenkori harmincöt százalékos keretet fel tudják tölteni hallgatókkal.