Eltemetik a Margit hídnál talált emberi maradványokat
A Nöri elnöke felidézte: a 2011-ben a Margit híd felújításakor megtalált emberi maradványok között bizonyíthatóan vannak a vészkorszak idején a nyilasok által a Dunába lőtt áldozatok. A ruhamaradványok és a vizsgálatok azonban azt is igazolták, hogy nem csak zsidó emberek maradványait találták meg, ami sokáig késleltette végső nyugalomra helyezésüket.
A Dunában talált emberi maradványokról lapunk is írt, a cikket itt tudja elolvasni.
Tavaly augusztusig az Igazságügyi Szakértői és Kutató Intézet (ISZKI) őrizte és vizsgálta a csontokat. Susa Éva, az ISZKI főigazgatója ekkor fordult a Nörihez, "baráti segítséget kérve" egy olyan intézettől, amely jó kapcsolatot ápol valamennyi történelmi egyházzal. A Nöri partnerként a Mazsihiszt mint Magyarország legnagyobb zsidó közösségének érdekképviseleti szervét kereste meg. Heisler Andrással, a szervezet elnökével "együtt gondolkodva és dolgozva" fél év alatt mindenki számára elfogadható megoldás született.
Vallásjogi nehézség volt a nem zsidó emberek zsidó temetőben eltemetésének tilalma, a Mazsihisz Vallási Bíróságának véleménye szerint ugyanakkor ez a háborúban elesettekre nem vonatkozik. Ők származásuktól függetlenül nyugodhatnak zsidó temetőben, sőt vallási kötelesség is a zsidó származású elesettekkel együtt végső nyugalomra helyezni őket - ismertette a Nöri elnöke.
Radnainé Fogarasi Katalin szólt arról is, hogy a Nöri Miniszterelnökséggel egyeztetett álláspontja eredetileg az volt, hogy a Fiumei úti nemzeti emlékhelyen legyenek eltemetve a maradványok, ezért került az ügy a törvény szerint eljárni illetékes Főpolgármesteri Hivatalhoz. Az általuk megszervezett egyeztetésen született meg a végső megoldás, amely szerint zsidó temetőben, de ökumenikus szertartás keretében helyezik végső nyugalomra a maradványokat, a szertartást pedig a Mazsihisz és a Nöri közösen szervezi meg.